reklama

Námluvy u papoušků: Víte, jak se rozpozná pan papoušek od paní papouškové? Většinou těžko!

Chovat papoušky a hlavně je úspěšně rozmnožovat, není nic jednoduchého. Chovatel Martin Smrček vám o úskalích jejich chovu prozradí mnohé zajímavosti.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud někdo chce začínat s chovem papoušků a přemýšlí o jejich rozmnožování, měl by si vybrat některý běžně dostupný druh - andulku, agapornise růžohrdlé, fišerovy, škraboškové, papouška zpěvavého, neofému tyrkysovou… Začínat s žaky, amazoňany či dokonce ary je nerozum z mnoha důvodů. Jejich rozmnožení je vždy velkým úspěchem a i mnozí zkušení chovatelé na ně čekají celé roky. A někdy se ani nedočkají.

Podmínky pro chov 

Pro chov menších druhů postačí klec 70-80 cm dlouhá. Větší je obvykle lepší, ale není to nezbytné. Důležité je poskytnout ptákům hnízdní budku. Pro andulky či agapornise stačí budky se základnou 20 až 25 cm dlouhých. U agapornisů je důležité znát jejich chování, ale to nakonec platí o všech papoušcích. Na rozdíl od andulek si totiž staví hnízda z větviček, a když mu je neposkytneme, obvykle nezahnízdí. Vedle klecí jsou hlavním chovatelským zařízením voliéry, umístěné na zahradách. Pro velké papoušky dlouhé třeba i 10 metrů a dostatečně vysoké. V nich vynikne krása papouška, má prostor na zdravý prolet, pobyt na sluníčku, dešti atd. 

Námluvy u papoušků 3
i (Zdroj: Prima FTV)
Námluvy u papoušků 3

Jak se určuje pohlaví u papoušků

Sestavit takzvaný chovný pár, tedy dvojici ptáků, která se bude rozmnožovat, není vůbec snadné. Hlavně musíme do dvojice dát skutečně samce a samici. Někdy to není problém, ptáci mají odlišné zbarvení, ale mnohem častěji jsou samci i samice stejně vybarveni. U větších papoušků je nejjednodušší a nejrychlejší si vybrat některou z moderních metod - endoskopii, nebo určení pohlaví podle DNA. Do laboratoře pošleme kapku krve nebo pár per a do týdne máme výsledek.

Námluvy u papoušků 4
i (Zdroj: Prima FTV)
Námluvy u papoušků 4

Zajímavosti o hnízdění

Papoušci jsou početnou a bohatou skupinou. Známe velké papoušky, kteří snášejí jediné vejce, loriové zase snášejí obvykle maximálně dvě vejce. Zde je důvod jasný - živí se nektarem, pylem, méně ovocem a posbírat této potravy tolik, aby pár nakrmil třeba 6 mladých, zkrátka nejde. Ovšem vše je vynahrazeno rychlostí hnízdění - mladí loriové opouštějí budky rychleji než mláďata stejně velkých papoušků, a pár loriů je schopný v jedné sezóně zahnízdit několikrát. Průměrný počet vajec papoušků je 3-6, vzácně někdy odchovají přes 10 mladých. Mladí se rodí zcela odkázaní na péči rodičů, holí. Rodiče je trvale zahřívají a krmí natrávenou potravou z volete. Většinou krmí jen samice, které donáší samec potravu, ale jsou výjimky, kdy krmí oba z páru.  Mladí se z vajec líhnou podle velikosti papoušků za 14 až 30 dnů. Ne všichni papoušci hnízdí v budkách. Výjimkou jsou například mníšci šedí, kteří si staví kulovitá hnízda v korunách stromů. Hnízdí koloniálně, takže najdeme poslepovaných třeba 6 takových hnízd.

Námluvy u papoušků 7
i (Zdroj: Prima FTV)
Námluvy u papoušků 7

Víte, jak vypadá papouščí vajíčko?

Je vždy bílé, a má jiný tvar, než slepičí. Je v podstatě oválné, je menší rozdíl mezi tzv. tupým a ostrým koncem. Nejmenší papouščí vajíčka jsou jen o málo delší než 1cm, ta největší jsou se slepičím minimálně srovnatelná. 

Čím a jak krmit dospělé papoušky

Základní potrava většiny papoušků je směs zrní. Liší se druh od druhu, resp. skupina od skupiny. Dnes není problém koupit hotové směsi. Je třeba si uvědomit, že v přírodě papoušci konzumují semena nejen suchá, ale i nezralá, a s nimi různé plody, seberou hmyz atd. Tomu se musí chovatel přizpůsobit zvláště v době hnízdění.  Suché zrniny doplňujeme například máčeným a klíčeným zrním, které supluje nezralé zrní, různými míchanicemi, obsahujícími například strouhanou mrkev, červenou řepu, brokolici, cuketu, nezralou kukuřici, ovoce a také živočišnou bílkovinu - třeba vařené vajíčko. Důležité je, abychom v kleci nenechávali koupená bidla, ale nahradili je větvičkami ovocných stromů nebo třeba vrbovými. Ptáci je budou s chutí okusovat a budou mít zábavu. Občas je vyměníme.

Námluvy u papoušků 5
i (Zdroj: Prima FTV)
Námluvy u papoušků 5

Co s mláďaty…

U mláďat papoušků je v dnešní době velmi rozšířené umělé dokrmování. Taková mláďata jsou přednostně určena lidem, kteří chtějí mít doma jednoho mazlíčka, ne ptáky k dalšímu rozmnožování. Někdy se dokrmují mláďata odebraná rodičům již větší, jindy se líhnou z vajec v líhni a chovatel je dokrmuje od samého začátku. Je to velmi časově náročné, je nutné mít inkubátory, líhně a speciální potravu. Tu vyrábí řada firem, je instantní a podobně jako dětská potrava se naředí vlažnou vodou a krmí lžičkou či injekcí do zobáčku. 

Publikováno: 25. 10. 2017, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký