reklama

Při výběru květin do interiéru poslouchejte váš domov

Lidé často při nakupování pokojových rostlin dělají tu chybu, že si koupí tu rostlinu, která se jim jednoduše líbí, aniž by promysleli, zda se jí u nich doma bude dařit.  Jenomže to je pak spojeno s celou řadou problémů. A proto je vždy důležité vědět před nákupem pokojových rostlin, zda se k vám domů hodí či ne. Usnadníme vám to. Poradíme vám, jak si své pokojové rostliny do interiéru vybírat tak, abyste pak nemuseli řešit, jak je zachránit.

Pokojové rostliny je možné vybírat z různých důvodů, jaký je ten váš? I to totiž ovlivňuje to, jaké druhy pokojovek byste si měli vybrat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejprve si udělejte malý průzkum. Prozkoumejte pořádně svůj domov. Zjistěte, jaké světlo doma máte. Sledujte, kde je u vás nejvíce světla a kde naopak nejméně. Zvažte, zda chcete mít pokojovky tam, kde je světlo, nebo je umístíte do šera. Potom také zjistěte, jestli je u vás vlhký nebo suchý vzduch. Pozor, každá místnost to může mít jinak! Nezapomeňte si také před nákupem rostlin ujasnit, kolik času trávíte doma. Jak moc se chcete o své rostliny starat? Máte malé děti nebo domácí zvířata? Samozřejmě, jestli už máte představu, kam byste chtěli umístit pokojovou rostlinu, usnadňuje to následný výběr.

Pokojové rostliny je nutné vybírat v první řadě podle světelných potřeb

K nejčastějším chybám, kterou lidé při výběru pokojových rostlin dělají, je nákup rostliny, která ke svému životu potřebuje jiné světlo, než jí pak jsou schopni nabídnout. Rostlině se pak na daném místě nedaří a chřadne. Pokud tedy hledáte pokojovku na místo s jasným světlem, vybírejte rostliny s barevnými nebo vzorovými listy, a to včetně tropických rostlin. Jde třeba o barevné bromélie, marantu, afelandru nebo difenbachii.

Rostliny do svých domovů byste měli vybírat i podle toho, jaké máte doma světlo.
Prosluněný okenní parapet s pokojovými rostlinami
Rostliny do svých domovů byste měli vybírat i podle toho, jaké máte doma světlo. Prosluněný okenní parapet s pokojovými rostlinami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je u vás teplo nebo zima?

Důležitým faktorem, jenž by měl rovněž ovlivnit výběr pokojové rostliny, je teplota v domácnosti. Ne všechny pokojové rostliny totiž vydrží kolísání teplot, průvan nebo chladný interiér, některé to pro změnu zase vyžadují.

Pokojovky si vybírejte i podle toho, jak vlhko doma máte

Kromě tepla a světla každá rostlina vyžaduje k svému životu také jinou pokojovou vlhkost. Bohužel většina domácností u nás trpí suchým vzduchem, který většině pokojovkám nesvědčí. Můžou za to radiátory a klimatizace. Takže to znamená, že si buď vyberete do svého interiéru rostlinu, která tolik vlhka nepotřebuje, nebo se rozhodnete věnovat ji zvýšenou péči a rostlině u vás vytvoříte vhodné prostředí.

Velkým kamenem úrazu pěstování pokojových rostlin je suchý vzduch. I ten může ovlivnit výběr pokojové rostliny
Velkým kamenem úrazu pěstování pokojových rostlin je suchý vzduch. I ten může ovlivnit výběr pokojové rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Náročné nebo nenáročné rostliny

A tím jsme se dostali k následujícímu bodu, jenž se věnuje času, který chcete péči o rostlinu věnovat. Náročnost péče je mimo jiné spojena s potřebou zálivky, hnojení, rosení i třeba stříhání rostlin. Pořídit si můžete pokojovku, která toho příliš mnoho nepotřebuje a něco vydrží. Takové rostliny jsou ideální pro začátečníky nebo i pro ty, kdo nemají na každodenní péči čas. Podceňovat byste neměli ani své zkušenosti a také to, jak moc se o pokojové rostliny chcete starat.  

Na velikosti záleží

Při výběru pokojové rostliny si dejte pozor, aby vám nepřerostla přes hlavu. Ona to může být zpočátku malá kytička, některé však dokáží velmi rychle změnit svou velikost. Tak pozor na to, abyste nebyli překvapeni. Mohlo by se pak stát, že ji nebudete mít kam dát. Ujistěte se proto před nákupem, zda se vám rostlina domů vůbec vejde.

Dejte si pozor, aby vám pokojová rostlina nepřerostla přes hlavu. I když se při pořízení zdála malá, velmi rychle se může stát, že nebudete vědět, kam ji dát
Dejte si pozor, aby vám pokojová rostlina nepřerostla přes hlavu. I když se při pořízení zdála malá, velmi rychle se může stát, že nebudete vědět, kam ji dát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Malé děti a mazlíčci

Rozhodujícím faktorem je rozhodně i skutečnost, zda máte malé děti nebo nějaké zvířecí mazlíčky. Některé pokojové rostliny jsou totiž jedovaté a mohlo by se stát, že kdyby si na ní vaši miláčkové pochutnali, mohli by z toho mít nemalé zdravotní potíže. Tam, kde jsou malé děti a zvířátka, měly by být v interiéru pouze netoxické pokojové rostliny.

Některé rostliny jsou jedovaté a nejsou tedy vhodné do domácností se zvířecími mazlíčky a malými dětmi
Některé rostliny jsou jedovaté a nejsou tedy vhodné do domácností se zvířecími mazlíčky a malými dětmi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokojové rostliny vybírejte i podle toho, co je pro vás nejdůležitější a čeho chcete dosáhnout

Už víte, jaké podmínky doma máte a je vám janější, jaký typ rostliny si můžete do domácnosti pořídit? Nyní tedy přichází čas na to, abyste si zodpověděli otázku, proč si vlastně chcete pokojovou rostlinu pořídit. Je to pouze z estetického důvodu? Líbí se vám nějaká rostlina a moc byste ji chtěli mít doma? Chcete mít doma více zeleně? Nebo snad chcete mít doma lepší vzduch? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, měla by ovlivnit rozhodnutí, jakou pokojovou rostlinu si nakonec domů přinesete.

V neposlední řadě si pokojové rostliny vybírejte i podle stylu interiéru

Zapomenout byste nakonec neměli na takový malý detail, jakým je to, zda se vámi vybraná pokojová rostlina hodí ke stylu interiéru. Jiné rostliny se totiž hodí do minimalistického interiéru, další pak do venkovského, a zcela jiné potom do interiéru v boho stylu.

Zdroje: gardeningknowhow.com; mycityplants.com; wikihow.com

Víte, co je aerárium? A jak ho osadit?

Publikováno: 4. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová