Ačkoli se vám to možná nezdá, vinuté skleněné korálky si klidně můžete vyrobit doma. Podle svých představ, podle své fantazie. Vybavit si dílnu je možná trochu složitější, ale korálky, které vyjdou zpod vašich rukou, vše vynahradí a vy už se jich nebudete chtít vzdát. Pustíte se do toho?
Kde se vinutí skla vzalo?
Vinutí skla a výroba korálků z něj, tedy vinutek, je velmi staré řemeslo. S největší pravděpodobností pochází už ze staré Mezopotámie nebo Egypta. U nás se začaly vyrábět v 9. století na Velké Moravě. Nyní jsou proslavené těmito korálky zejména italské Benátky.
Co budete potřebovat
Na to, abyste si mohli vinout své vlastní skleněné korálky, budete potřebovat několik základních pomůcek:
- sklářský kahan - je několik možností, ze kterých můžete vybírat
- skleněné tyčky - seženete je v různých tloušťkách i barvách – mohou být průhledné, barevné průhledné, poloprůhledné i úplně neprůhledné. Barevná kombinace je čistě na vašem uvážení. Na co byste si ale měli dát pozor, je koeficient roztažnosti. Tam by měl být u všech použitých tyčinek stejný, jinak by mohlo dojít k praskání korálků
- kovové tyčky - mandrely, nerezové tyčinky různé tloušťky, na které se sklo navinuje.
- separátor - je nutné jím obalit mandrel, jinak by se na něj horké sklo přilepilo a korálek byste z něj nesundali. Používá se například jemně mletý kaolín, který rozmícháte ve vodě. Je potřeba vychytat správnou hustotu, aby nebyl moc hustý nebo naopak z tyčinky nestékal. Mandrely do něj namočte a nechte 1 až 2 hodiny zaschnout. Ideální je zapíchat do kusu polystyrenu nebo třeba do nádoby naplněné pískem. Případně můžete použít i speciální separační hmotu, která nemusí zasychat a můžete s ní hned pracovat
- nehořlavou podložku - nejlépe asi kus plechu, který odolá, pokud na něj horké pomůcky položíte,
- hmotu na chlazení korálků - používá se skelná vata anebo chladicí granulát,
- další pomocníky pro výrobu vinutek – mohou to být pinzety, hladítko, bodák pro vytvoření důlku, různé stojany na odkládání tyček s korálky apod.,
- ochranné pomůcky v podobě brýlí a bavlněného oblečení.
Jak na vinutí korálků
Postup vám bude připadat určitě velmi jednoduchý. A také je. Jen je potřeba při práci s horkým, tekutým sklem získat praxi a vaše korálky budou postupem času dokonalé. Pracujte na dobře větratelném místě. Přeci jen budete pracovat s plynovým kahanem a při hoření se budou uvolňovat zplodiny. Místo by mělo být uzpůsobeno tak, aby v jeho okolí nemohlo nic chytnou. Teda žádné koberce na podlaze, stůl opatřený nehořlavou podložkou. Používejte ochranné pomůcky – nezbytné jsou brýle, nejlépe takové, které odfiltrují oranžovou složku plamene, případně štít a bavlněné oblečení.
Pamatujte po celou dobu práce na to, že všechno je horké – kahan, sklo i nástroje. Vše proto odkládejte na nehořlavou podložku. Skleněnou tyčku dejte opatrně nad plamen a nechte pomalu roztavit. Taví se zhruba od 800°C. Ideální je ale teplota vyšší, asi 1200 °C, vše jde rychleji a je to profesionálnější. Korálek můžete dozdobit – vložit do drceného skla, přidat puntíky, natavený tenký proužek jinak barevného skla, drátku apod. Možností je nespočet.
Vložte korálek do chladicí hmoty a nechte vychladnout. Pak už jen navlékněte a můžete hrdě nosit. Roztavené sklo pak začněte nad kahanem navíjet na mandrel obalený v separační hmotě. Otáčejte s ním, aby se na něj sklo navinulo. Když je korálek dostatečně velký, skleněnou tyčku odtáhněte a odlomte. Mandrelou se sklem ještě otáčejte v plameni, aby dostal korálek pravidelný kulatý tvar (pokud tedy chcete pěkně kulatý korálek).
Zdroje: www.danaaugustova.cz; www.lidova-remesla.bechynsko.cz
Vyrobte si krásnou korálkovou dekoraci:
Publikováno: 2. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová