reklama

Roztomilý ptáček, kterému mráz nevadí

Plstěné dekorace můžete aplikovat na tašku, kabát, nebo si jen tak pověsit na zeď. Plstěný ptáček se bude hezky vyjímat i na okně jako zapichovátko v květináči či připnutý na závěse. S netkanou textilií se pracuje snadno. Rychle vyrobíte spoustu veselých dekorací a můžete se hned pustit do dalších vlastních nápadů. Zkuste si s námi jednoduchého a veselého ptáčka.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Veselý ptáček z barevné plsti rozveselí váš domov (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Také tápete jaký je rozdíl mezi plstěným a filcovým materiálem? Prozradíme vám, že není žádný. Rozdíl je jenom v použitém slovu, filc je převzatý název stejného materiálu z němčiny. Plsť či tedy filc je netkaná plochá textilie vyrobená bez tkaní. Vlákna se v tomto případě neproplétají v pravidelných řadách jako například plátno nebo jiná tkaná textilie, ale zaklesňují se do sebe působením tlaku nebo pomocí speciálních jehel.

Existují dva způsoby výroby plstěné textilie: za mokra a za sucha. Pomocí tlaku se vyrábí filcový materiál stlačováním napařených vláken ve valchách, naopak za sucha se filcový materiál vyrábí vpichováním jehel, které vlákna v různých směrech do sebe zaplétají. Samotné vypichování je také zajímavá technika zdobení a výroby dekorací.

Barevný filc je skvělý materiál pro vaše tvoření
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barevný filc je skvělý materiál pro vaše tvoření

Z barevného tenkého filcu se snadno šije a vyrábí, protože díky technologii výroby se okraje netřepí a textil se nerozpadá. Můžete si nastříhat i drobné detaily a nemusíte jednotlivé kousky k sobě ani přišívat. Snadno je přilepíte disperzním lepidlem a okraje se nebudou párat. V našem případě budeme používat vyšívací bavlnku a jednoduchý široký přední steh, který vytvoří zároveň i dekorativní okraj. Ptáčka pak můžete pověsit na zeď, nebo přilepit na špejli a použít jako zapichovátko či s přidáním zavíracího špendlíku jako brož na kabátě.

Na výrobu dekorace z filcu si připravte:

  • světle šedou filcovou tkaninu
  • modrou filcovou tkaninu
  • kousek červeného filcu na zobák
  • bílé a černé kolečko z filcu
  • vyšívací bavlnky
  • papír pro přípravu šablony
  • kytičkové dekorace
  • větší vyšívací jehlu
  • malé nůžky
Materiál a potřeby pro výrobu plstěného ptáčka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Materiál a potřeby pro výrobu plstěného ptáčka

Připravte si papírovou šablonu a podle ní pak vystřihněte z tmavého filcu (plsti) základní tělíčko ptáčka. Stříhat můžete malými nůžkami, textil se nebude nijak třepit. Pokud vám bude šablona pod prsty utíkat, přichyťte si ji jehlou či špendlíkem.

Podle vystřižené šablony si vystřihněte ještě jednou tvar ptáčka, ale o zhruba 0,5 až 0,8 cm širší, aby bylo vidět druhou barvu. Vytvoří nám pak okraj ptáčka. U přední části nastříhejte ocásek pro zvýraznění peříček, zadní světlou část můžete v této části ponechat kulatou.

Vystřihněte pomocí šablony tvar ptáčka
Vystřihněte pomocí šablony tvar ptáčka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vystřihněte o kousek větší tvar ptáčka jako pozadí
Vystřihněte o kousek větší tvar ptáčka jako pozadí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Položte tmavší filc ve tvaru ptáčka na ten větší a přidejte červený nebo oranžový zobáček. Stačí malý plstěný trojúhelník, který vložíte mezi oba tvary a vytvoříte tak ptačí zobák.

Navlečte si ladící barvu vyšívací bavlnky, např. světle modrou, aby okraj na tmavém podkladu vynikl, a začnete jednotlivé části přišívat k sobě. Začněte nad zobákem, přiložte části oka (bílé a černé kolečko) a přišijte je na své místo. Na zadní částí se přesuňte šitím zpátky k okraji a pokračujte v sešívání ptáčka kolem dokola.

Přidejte oranžový trojúhelník jako zobáček
Přidejte oranžový trojúhelník jako zobáček (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přidejte světlé a černé kolečko
Přidejte světlé a černé kolečko (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na závěr přidejte doprostřed kytičkovou dekoraci místo křídla, nebo si vytvořte z jiné barevné plsti slušivé křídlo. Nakonec došijte zbylý okraj ptáčka a vytvořte smyčku pro zavěšení. Pro zapichovátko nabodněněte ptáčka na dlouhou špejli.

Přidejte dekorační kytičku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přidejte dekorační kytičku

Zdroj: Stačí začít – Vyrábí máma

Vyrobte si originální brož z organzy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná