reklama

12 tipů, jak v zimě ušetřit za teplo aneb Oblečení na topení nepatří

Topení je jednou z nejdražších položek, pokud jde o platby za domácnost. Každou zimu to jsou tisíce až desítky tisíc korun, které utratíme za teplo. Záleží na způsobu vytápění, velikosti bydlení i na síle mrazů. Každopádně, částku lze vždy o něco snížit. Máme pro vás tipy, jak můžete v zimě docela slušně ušetřit...

1. Reflexní fólie za topením zabrání tepelné ztrátě

Nalepte za topení reflexní fólii. Odrazí do místnosti až 90 procent tepla, které by jinak skončilo ve zdi. Zejména pokud nemáte zeď jinak zaizolovanou. Ročně vám toto opatření ušetří i několik set korun. Místnost pak vytopíte na požadovanou teplotu i s nižším stupněm.

2. Zaizolujte potrubí topné soustavy

Máte ve sklepě rodinného domu vlastní kotel nebo bojler? Zaizolujte veškeré potrubí, aby se teplá voda dostala k cíli bez tepelné ztráty. Například na chodbách či v místnostech.

3. Snižte topení o jeden stupeň

Zkuste snížit topení o jeden či dva stupně. Většinou si tohoto zanedbatelného poklesu teploty ani nepovšimnete. Každý zbytečný stupeň navíc totiž zvyšuje spotřebu elektřiny o 6 procent. Rodina,  která za topení zaplatí ročně například 20 tisíc korun, sníží výdaje spolu se snížením teploty na termostatu o 1200 Kč. Zdravé a zároveň příjemné prostředí je v obývacím pokoji 19–20 °C, v kuchyni 17–18 °C, v ložnici 17–18 °C a na chodbách 15 °C.

4. Topná tělesa by neměla být zakrytá

Topná tělesa nezakrývejte nábytkem, záclonami, oblečením ani ničím jiným. Jsou to totiž překážky, které brání teplu dostat se do místnosti. Bez nich se teplo rovnoměrně rozloží po místnosti, nebudete muset přetápět, a tak ušetříte.

5. Snižte topení, ale nevypínejte ho zcela

Chystáte-li se odcestovat z domu, snižte topení. Nevypínejte však topení úplně, pokud objekt zcela vychladne, jeho následné vytopení trvá déle, zvyšuje spotřebu a stojí více peněz.

6. Radiátory umístěte pod okna

Prostor před oknem bývá nejstudenější v místnosti, proto je vhodné právě pod něj umístit radiátor. Teplý vzduch se smísí se studeným, a v místnosti tak bude rovnoměrná teplota. Díky tomu nebudete muset topit víc, než je třeba, a ušetříte.

7. Zaizolujte dřevěná okna a dveře

Dřevěná okna jsou krásná, ale příliš netěsní. Po čase se vždy rozklíží a vzniknou mezery. Zaizolujte je izolačními páskami, které zabrání unikání tepla. Nejefektivnějším řešením z hlediska izolace je však vyměnit dřevěná okna za plastová.

8. Větrejte krátce a intenzivně

Dlouhé větrání pootevřenými okny způsobuje velkou tepelnou ztrátu. Proto okno otevřete co nejvíce dokořán, aby se vzduch rychle vyměnil. Zdi nestihnou vystydnout a topení je nebude muset znovu ohřívat.

9. Topení při nepřítomnosti nevypínejte úplně

Pokud nebudete doma, snižte topení o několik stupňů, nicméně topnou soustavu úplně nevypínejte – objekt vychladne a následný tepelný náběh po příchodu domů trvá déle a zvyšuje spotřebu. To platí hlavně pro rodinné domy.

10. Kde všude ještě zateplovat?

Nejefektivnější metodou k úspoře energií je dobře zateplený dům, kdy lze ušetřit 70–80 procent energie oproti nezateplenému domu. Máte-li rodinný dům, máte možnost podat žádost v programu Nová zelená úsporám, kde můžete získat dotaci na zateplení, výměnu oken či kotle. Žádosti by se v aktuální výzvě měly přijímat až do roku 2021. Kde kromě fasády či střechy lze ještě zateplovat? Nepoužívané komíny utěsněte speciální izolací nebo starými novinami. V zimě doporučujeme umístit na podlahy koberce, a to i v případě, že máte plovoucí podlahu nebo dlažbu.

11. Změna dodavatele energií

Účet za energie nejvíce snížíte změnou jejího dodavatele. Rozdíly v cenách jednotlivých dodavatelů jdou až do tisíců.

12. Zkontrolujte, máte-li správně nastavenou distribuční sazbu

Ta se odvíjí od toho, k čemu elektřinu využíváte. Jestli jen svítíte a používáte běžné spotřebiče nebo s ní ohříváte teplou vodu či topíte. Úspory u čtyřčlenné rodiny při přechodu ze špatně nastavené na správnou sazbu jsou kolem pěti tisíc korun.

Publikováno: 12. 11. 2018, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.