reklama

Bez pořádných strašidel není Halloween

Halloween je starý svátek, který u nás ale známe až díky americkým filmům. U nás se slaví až posledních několik let a spíš ho vnímáme jako způsob zábavy, karneval pro děti a možnost zajímavě si vyzdobit domov či kancelář. Někdo vydlabává dýně, někdo pálí svíčky a jiní si rádi uspořádají velkou dýňovou párty. My si vyrobíme veselé a trochu i strašidelné svícny na okno ze zavařeninových sklenic a různých jednoduchých dekoraci.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Vyrobte si Halloweenskou dekoraci, svícen se strašidýlky (Zdroj: Silva Pokorná)

Halloween je keltský svátek s historií sahající až do doby před naším letopočtem a jeho původní název je Samhain. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. U nás se v této době slaví Dušičky, kdy s láskou vzpomínáme na své zemřelé. Keltové na oslavu i na ochranu stavěli oltáře, které obsahovaly například ptačí pera, zvířecí lebky. Zapalovali ohně, aby navázali spojení s mrtvými.

Část zvyků se z původního svátku Hlaloweenu dochovala. Místo oltářů se před domy teď ale staví vydlabané dýně a zapalují svíčky. V Americe chodí děti v strašidelných kostýmech od dveří ke dveřím a jako vykoupení před duchy dostávají sladkosti nebo peníze. Nejvíce v dnešní době z tohoto svátku těží různí prodejci. Dávejte při pálení pozor a nikdy nenechávejte svíčky hořet bez dozoru.

Halloween je keltský svátek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Halloween je keltský svátek

Ať už se vám tato tradice zamlouvá nebo ne, veselé lampičky do okna a halloweenské dekorace si s námi vyrobit můžete. Blikající světýlka navodí příjemnou atmosféru teplého domova a vyrábět můžete spolu s dětmi. Na skleněné lahve se dá snadno malovat i temperovými barvami. Místo vydlabaných dýní si můžete namalovat dýňové skleněné lampičky a doplnit je dalšími svícny podle našich podrobných návodů.

Co potřebujeme na výrobu halloweenských svícnů

 • skleněné zavařovací lahve
 • spadané listí ze stromů
 • bílý obyčejný obvaz
 • plastová nalepovací očička
 • bílé chlupaté drátky
 • plastového černého pavoučka
 • přírodní lýko
Připravte si skleněné lahve a dekorace
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Připravte si skleněné lahve a dekorace
 • disperzní lepidlo nebo hobby lepidlo/lak
 • širší výtvarný štětec
 • utěrku nebo hadřík
 • nůžky
 • svíčky (např. čajové)
Pro práci si připravte lepidlo, štětec a nůžky
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Pro práci si připravte lepidlo, štětec a nůžky

Jak si vyrobit podzimní svícen z listí:

Nasbírejte si venku spadané listí a můžete ho hned použít. Není nutné je sušit ani jinak upravovat. Vezměte čistou skleněnou zavařeninovou sklenici a natřete ji disperzním lepidlem. Z listů odstřihněte stonky a přiložte zvenku lahve na lepidlo. Postupně přilepte listy různým směrem po celém obvodu sklenice. Listy přikládejte hladkou stranou listu, aby dobře přilnuly na sklo. Okraje listů můžete lepit i přes sebe. Nakonec listy ještě natřete lepidlem z viditelné strany, abyste je zpevnily. Po zaschnutí by mělo lepidlo zprůhlednit. Horní okraj lahve zavažte přírodním lýkem.

Listy lepte na skleněnou lahev
Listy lepte na skleněnou lahev (Zdroj: Silva Pokorná)
Lepidlo naneste i na vrchní stranu listu
Lepidlo naneste i na vrchní stranu listu (Zdroj: Silva Pokorná)

Jak vyrobit strašidelný svícen na okno

Vezměte čistou zavařeninovou sklenici a natřete celou plochu z vnější strany lepidlem. Ustřihněte kus obvazu a nastřihejte ho na tenčí pruhy, cca 2 cm široké. Postupně omotejte sklenici po celém obvodu. Obvaz namotejte nepravidelně, aby to působilo jako mumie. Nechte zaschnout a přidejte na vhodné místo plastová očička.

Omotejte sklenici bílým obvazem
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Omotejte sklenici bílým obvazem

Návod na pavoučí svícen pro halloweenskou párty

Z bílého chlupatého drátku vytvořte hvězdici. Použijte tři dráty, uprostřed je vzájemně překřižte a jedním omotejte tak, aby se kříž ukotvil. Vytvoříte tak osnovu. Další dva chlupaté drátky omotávejte dokola tak, abyste vytvořili efekt pavoučí síte. Začněte uprostřed a potupne spirálovitě omotávejte kolem osnovy směrem ven. Až vám jeden drát skončí, druhý na něj jednoduše napojte zkroucením konců k sobě.

Z chlupatého drátku vytvořte osnovu pavoučí sítě
Z chlupatého drátku vytvořte osnovu pavoučí sítě (Zdroj: Silva Pokorná)
Síť vytvoříte omotáváním kolem osnovy
Síť vytvoříte omotáváním kolem osnovy (Zdroj: Silva Pokorná)

Hotovou pavoučí síť přiložte na sklenici a na zadní straně volné konce omotejte k sobě. Co nejvíce spojení konců utáhněte, aby pavučina neklouzala ze sklenice. Horní část ideálně obtočte kolem hrdla zavařovací skleničky. Přebytečný drát ustřihněte. Nakonec přilepte na pavučinu plastového pavoučka. Měl by držet i disperzním lepidlem, případně použijte tavnou pistoli. Nechte dekorace na skle pořádně zaschnout. Pak vložte dovnitř čajové svíčky a můžete je zapálit.

Pavoučí síť připevněte na zavařovací sklenici
Pavoučí síť připevněte na zavařovací sklenici (Zdroj: Silva Pokorná)
Nalepte plastového pavouka na sklenici
Nalepte plastového pavouka na sklenici (Zdroj: Silva Pokorná)

Vyrobte si čarodějnický klobouček nejen na Halloween:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.