Rozhodně neplatí, že krásně ozdobená okna květinami můžeme mít pouze v době vegetační sezóny. Také na podzim a v zimě lze pěstovat v truhlíku okrasné rostliny, pouze jejich výběr je zcela jiný. Mimosezónní dekorace oken mají navíc tu vlastnost, že daleko více upoutají pozornost a to z toho důvodu, že na zahradě již nic nekvete, a tím pádem ani na sebe neodvádí náš pohled.
Do čeho budeme vysazovat?
Pro podzimní či zimní výsadby můžeme samozřejmě použít ten samý truhlík, ve kterém jsme v létě měli balkónovky.
Vzhledem k tomu, že i v zimě používáme převislé tvary rostlin, nevadí, že pěstební nádoba není sama o sobě dekorativní. Převis rostlin zakryje materiál truhlíku, kterým nejčastěji bývá plast. Pokud se nechceme spolehnout na funkci převisle rostoucích druhů, můžeme plastové truhlíky koupit nebo vyrobit. Určitě můžeme použít také libovolné nádoby, vědra, konve, přepravky. Pro speciální efekt je můžeme nastříkat barvami ve spreji a vytvořit tak odstín, který se bude ještě lépe hodit k vysazovaným druhům
Jaké druhy použít?
Rostliny okrasné listem nebo plody:
Je vhodné zkombinovat více druhů dohromady a vytvořit tak pěkně naaranžovaný truhlík. Mezi druhy s okrasnými květy nebo plody patří: Libavka (Gaultheria proccumbens), vřes (Calluna), vřesovec (Erica), cesmína (Ilex), skímie (Skimmia japonica) – mene odolná, chryzantéma (Chrysanthemum).
Druhy okrasné listem:
Brslen (Eonymus Fortunei), starček (Senecio cineraria), dlužicha (Heuchera), drobné konifery, okrasná kapusta. Velmi pěkným druhem je drátovec (Calocephalus), který vytváří změť stříbrných větiček, které i po seschnutí, či zmrznutí, stále vypadají stejně a drží svůj tvar.
Druhy převislé či plazivé:
Skalník (Cotoneaster salicifolius), břečťan (Hedera).
Traviny:
kostřava (Festuca glauca, apod.), ostřice (Carex)
Jak budeme vysazovat?
Na dno truhlíku nebo jiné nádoby přijdou cca 2 cm jakékoliv drenáže. Substrát volíme spíš pro jehličnany, nebo základní zahradní směs. Substrát pro pelargónie a kvetoucí balkónovky není vhodný. Do truhlíku o šířce 1 m vysadíme 5 -7 rostlin podle jejich velikosti. I přes zimu je nutné truhlíky zalévat. Samozřejmě tak, aby v podmisce nestála voda. Zaléváme proto velmi opatrně a v menších dávkách.
Kdy je nejlepší doba výsadby?
Výsadbu můžeme provádět od poloviny podzimu, kdy odstraníme balkonové rostliny, Truhlík bude zdobit balkon po celou podzimní sezónu a samozřejmě i v zimě. Některé druhy jsou funkční po dlouhou dobu, jiné dekorují spíše na podzim, či později v zimě. Celkem dobrým řešením je osadit truhlík z jedné poloviny tzv. kosterními druhy, které budou pěkné po celé podzimní a zimní období. Doplňujeme je krátkodoběji působícími druhy, které podle potřeby obměňujeme.
Tip:
POZOR, pokud chceme, aby truhlík fungoval i v zimě, vyhneme se těmto druhům:
- Chryzantémy – zničí je první mráz a pak již nejsou pěkné
- Hebe, Pieris – drahé a málo odolné
Můžeme je ale vysadit pro podzimní období a přes zimu je nahradit. Nebojíme se vysazovat vřesy, i když uschnou či umrznou, působí stále velmi pěkně a ani není poznat, že nejsou živé.
Nezapomeneme na doplňky
Kromě osazení truhlíky živými rostlinami vypadají velmi dobře i aranžované dekorace. Použít se dá cokoliv, podle vaší fantazie (větvičky chvojí, sušené květy a plody, šišky, mašle, kouličky, apod.). Pro dekoraci můžeme použít i okrasné druhy dýní, které vypadají v kombinaci se živými rostlinami velice dobře. Jejich doba trvanlivosti končí s příchodem prvních mrazů. V některých letech ale může být toto období poměrně dlouhé. V době Vánoc jistě přizdobíme i ozdobičkami a světýlky.
Inspirujte se, jak vytvořit podzimní dekorace:
Publikováno: 28. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková