reklama

Co potřebují budoucí psí maminky? Laskavou péči a plnou misku

Březost je pro „psí maminky“ přirozený stav. Je však jasné, že každý správný chovatel se nejen těší na štěňátka, ale zároveň se také obává, aby vše proběhlo, jak má. Zdárnému průběhu může napomoci i on sám, a to správnou výživou březí feny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná výživa březí feny je důležitá i pro štěňata (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ani začínající chovatelé se nemusí bát, že by to nezvládli. Stačí se držet osvědčených rad a nepouštět se do zbytečných experimentů. Výživa březí feny skutečně není žádná věda.

Nenápadný začátek

Fenka je březí v průměru kolem 63 dní. V prvních třech týdnech na ní nebudete pozorovat prakticky žádné změny. Ty nerozezná ani veterinář na sonografickém vyšetření, na které vás proto pozve nejdříve ve čtvrtém týdnu březosti.

Zvláště velká plemena mají hodně početné vrhy. Starostlivé matky bývají vyčerpané a potřebují kvalitní krmení o to víc
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvláště velká plemena mají hodně početné vrhy. Starostlivé matky bývají vyčerpané a potřebují kvalitní krmení o to víc

V této první fázi není proto nutné feně změnit pravidelný režim, takže ji neubírejte na pohybu, dělejte s ní vše, jak jste zvyklí, včetně her a výletů. A důvod není ani ke změně stravovacích návyků v podobě jiného krmiva nebo zvýšených krmných dávek.

Zvýšená potřeba živin přichází u feny od 4. týdne březosti, kdy začnou výrazně růst i štěňata v děloze. Tehdy už je na místě přizpůsobit výživu postupující březosti.

Co nesmí chybět

Prvním krokem je přechod na speciální krmivo, které je určeno pro březí a kojící feny nebo na krmivo pro štěňata. Vaše volba záleží na výrobci a složení, poradit se můžete pochopitelně se zkušenějším chovatelem nebo svým veterinářem. Jaké by vhodné krmivo být?:

  • Mělo by obsahovat dostatečné množství kalorií a tuku, které pokryjí zvýšenou energetickou spotřebu březí fenky.
  • Mělo by být maximálně stravitelné, aby fena získala co nejvíce kalorií z menších dávek.
  • Mělo by zajistit vyšší příjem bílkovin (obsah v krmivu kolem 26 %), které potřebují štěňata pro svůj zdravý vývoj.
  • Mělo by obsahovat rovněž kyselinu dokosahexaenovou (DHA), důležitou pro správný vývoj nervové soustavy štěňátek.
Správná výživa matky je důležitá pro zdravá a prosperující štěňátka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná výživa matky je důležitá pro zdravá a prosperující štěňátka

Nejnáročnější období

Krmnou dávku je vhodné upravit také podle toho, kolik štěňat fena očekává. Jednoduše ale lze říci, že na konci březosti by fenka měla dostávat o čtvrtinu až polovinu krmení více než v době, kdy nebyla březí.

Každé zvíře je jiné, takže se můžete setkat s fenkami, které mají v prvních týdnech trávicí problémy, stejně jako tomu je u mnoha lidských maminek. Obtíže ale většinou samy odezní a fena začne zase normálně jíst. A některá zvířata mají zase neutuchající chuť k jídlu, takže by snědla vše, na co přijdou. U takových fen je nutné kontrolovat, aby se nepřejídaly a nepřibíraly víc, než je zdrávo.

Přibližně do 50. dne březosti krmte fenu tak často, jak jste zvyklí, potom je vhodné přejít na 3 až 5 menších krmných dávek denně. Je to šetrné vůči trávicímu traktu, který je postupně „utlačován“ rostoucími štěňaty.

Některé fenky trpí během prvních týdnů březostí chvilkovým nechutenstvím, které ale většinou samo a rychle přejde
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé fenky trpí během prvních týdnů březostí chvilkovým nechutenstvím, které ale většinou samo a rychle přejde

Den před porodem přestanou feny většinou úplně jíst, ale existují opět výjimky, které se o svou denní dávku nechtějí za žádnou cenu nechat připravit. Několik hodin po porodu se fenám vrací chuť k jídlu a vy jim můžete v co nejrychlejšímu návratu do normálu pomoci tím, že jim krmení vylepšíte – třeba konzervou nebo jemným slabým masovým vývarem, kterým polijete granule.

Po porodu přichází energeticky náročné období kojení. Fena potřebuje nejen kvalitní krmení, ale také dostatek tekutiny, ke které by měla mít neustálý přístup. Většina fen kojí naplno 3 až 4 týdny (záleží také na počtu štěňat) a v tu dobu jí dopřejte maximum, co sní. Okolo 4. týdne věku štěňat je fena postupně „odstavuje“ a vy je postupně zvykáte na jinou stravu než mateřské mléko. Fenka se pak pomalu vrací ke stravování, na jaké byla zvyklá před zabřeznutím.

Návrat k normálu

Je pochopitelné, že zodpovědný chovatel věnuje své březí fence zvýšenou pozornost, ta by se ale neměla změnit v úzkostlivou pečlivost. Než se vypravíte s fenkou k veterináři, zvažte, zda se například nejedná o typické nechutenství, které samo odezní.

Rozhodně se nesnažte budoucím psím maminkám „přilepšovat“ vitamínovými preparáty, například s vysokým obsahem vápníku. Během březosti by kvůli nim mohla být narušena přirozená regulace vitamínů a minerálů, a dojít tak ke zbytečným zdravotním komplikacím. V dobrém speciálním krmivu je vyvážený poměr všech důležitých složek, takže se nemusíte obávat, že budou vaší fence chybět.

Stejně jako u lidí platí i u psů, že spokojená maminka má většinou zdravá a spokojená štěňátka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stejně jako u lidí platí i u psů, že spokojená maminka má většinou zdravá a spokojená štěňátka

Může se pochopitelně stát, že některé feny jsou po mateřském maratonu v horší fyzické kondici. Pak je určitě vhodné poradit se s veterinářem, jak fence pomoci, aby se co nejdříve vrátila do své běžné formy.

Co je dobré vědět:

  • Některé feny jsou během březosti více mazlivé a rády lenoší, jiné se chovají do poslední chvíle jakoby nic. Pokud k tomu není nějaký zvláštní zdravotní důvod, rozhodně zbytečně nezkracujte procházky a snažte se s fenkami komunikovat tak jako vždycky.
  • Během těhotenství a kojení zbytečně neměňte krmivo a krmte tím, které jste vybrali na začátku. Podobné změny nejsou žádoucí a přistupuje se k nim pouze po poradě s veterinářem z nějakého vážného zdravotního důvodu.

Podívejte se, jak pečovat o fenku před porodem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová