Mezi nejoblíbenějšími podlahovými krytinami současnosti stojí na jednom z předních míst vinyl. A zcela právem, protože nejen dobře vypadá, ale také se snadno udržuje a vydrží dlouhá léta. Aby tomu tak ale opravdu bylo, je důležité vědět, jak čistit vinylovou podlahu.
Podlahy z vinylu mají pověst prakticky nezničitelného povrchu. Můžete se na ně skutečně spolehnout, protože jsou odolné proti vodě, mechanickému poškození i krátkodobému působení chemikálií. Navíc dobře vypadají a kvalitní výrobci nabízejí širokou škálu dekorů, které výborně imitují přírodní materiály jako dřevo nebo korek. Hodí se nejen do koupelen, kuchyní a chodeb, ale také do obývacích a dětských pokojů. Přesto ani vinyl není nezničitelný a potřebuje správnou a pravidelnou péči prostředky, které jsou speciálně určeny právě pro čištění vinylové podlahy.
Je to hračka
S péčí začněte hned, jak je podlaha nová, tedy „po pokládce“, kdy aplikujte speciální prostředek pro ošetření po montáži. Použijte ho neředěný a nasáklým hadrem se ho snažte co nejvíce dostat i do spojů. Vznikne tak ochranný film, kterým budete chránit nejen samotnou podlahu, ale právě i spoje, čímž dosáhnete silného vodotěsného efektu.
Pak přichází na řadu každodenní péče. Ta vám nezabere mnoho času a rychle zjistíte, že se pravidelné ošetření více než vyplatí. Každý den vinylovou podlahu zameťte suchým smetákem nebo vysajte vysavačem. Prach a nečistoty nebudou mít šanci se hromadit a vám se bude vinyl lépe vytírat.
Vytřít byste měli alespoň jednou týdně: Úplně postačí mop namočený v teplé vodě s přípravkem na čištění vinylových podlah. Skvrny, například od jídla, se ovšem snažte vyčistit okamžitě, ideálně pomocí nylonové houbičky a vhodného přípravku.
Zvláště vinylové krytiny, které mají zrnitý nebo profilový povrch, potřebují čas od času hloubkově vyčistit. Není to ale nic složitého, opět použijte voda s odpovídajícím přípravkem, kartáč z nylonu a hadr nebo mop, kterými podlahu nakonec vysušíte.
Údržba není čištění
Systematickou péčí záhy docílíte toho, že se na povrchu vytvoří ochranná vrstva, díky které se nebude na vinylu hromadit zbytečná špína a zvýší se jeho odolnost. Nezapomínejte ale také na údržbu, která není totéž, co čištění. V tomto případě se jedná vlastně o jakousi prevenci, s jejíž pomocí ještě zvýšíte dlouhodobou odolnost a pěkný vzhled vinylové podlahy.
Údržba postačí jednou za měsíc. Nejdříve podlahu zameťte a vyčistěte ji od špíny a prachu tak, jak jste zvyklí. Dbejte, aby byla skutečně čistá, protože pak na ni budete nanášet speciální přípravek na údržbu vinylových podlah, který by mohl přehlédnuté nečistoty „zafixovat“ . Pak se jich budete obtížně zbavovat. Občas můžete pro oživení vzhledu přidat i speciální lešticí prostředek.
Neexperimentujte s přípravky
Mnozí producenti nabízejí rovnou „svoje“ čisticí prostředky, které se jim v péči o jejich produkty osvědčily. Nemusíte si je ale hned pořizovat, na trhu je dostatek kvalitních produktů, které koupíte v každé dobré drogerii.
Vždy ale důsledně používejte přípravky určené jen na vinylové podlahy, jinak začne krytina postupem času ztrácet své vynikající vlastnosti. Také se vyhýbejte agresivním čistidlům, která mohou už po prvním použití způsobit trvalé poškození a navždy odstranit ochrannou vrstvu.
Výhody vinylové podlahy v kostce:
- je dlouhověká
- snadno a rychle se udržuje
- při správné péči je prakticky nezničitelná
- je vysoce odolná proti mechanickému poškození a odření
- dobře udržuje teplo
- zvláště ta s izolační korkovou vrstvou velmi dobře tlumí hluk
Podívejte se, jak si poradit s rekonstrukcí podlahy:
Publikováno: 26. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová