reklama

Víte, jaké jsou ty nejdůležitější účinné látky u léčivých bylin?

Bylinky patří v současné době k hvězdám mezi zahradními rostlinami. Ať již pěstované na záhonech, anebo v nádobách, nacházejí stále častější využití a jejich obliba každoročně vzrůstá. Obohacují zahrádku pestrými květy a intenzívní vůní, navíc mají léčivé účinky a lze je mnohostranně využít v kuchyni pro zlepšení nejen stravitelnosti pokrmů, ale především pro přípravu nápojů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poznejte účinné látky obsažené v bylinkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co všechno najdete v bylinkách

Účinných látek v léčivých bylinách je celá řada, ale zdaleka nejsou prozkoumány ani odhaleny všechny. Proto jsou bylinky stále velkou neznámou a předmětem dlouhodobých vědeckých bádání.

Éterické oleje, silice – jsou směsi vonných těkavých látek. Mají mírně dráždivé účinky a působí dezinfekčně. Zlepšují trávení, působí proti plynatosti a močopudně (např. semena fenyklu, ale i máta, meduňka, tymián, kozlík ad.)

Alkaloidy – jsou označovány jako „léčivé jedy“. Rostliny obsahující např. alkaloid atropin (obsažený v rulíku zlomocném) by měly být aplikovány pouze pod lékařským dohledem. V nízkých dávkách působí na vzestup tlaku, povzbuzují nervy a tiší křeče.

Hořčiny – chutnají hořce, podporují vylučování slin a žaludeční šťávy (hořec).

Máta zlepšuje trávení a působí močopudně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máta zlepšuje trávení a působí močopudně

Flavonoidy - v současné době je jich známo přes 5000 a jsou obsaženy ve všech bylinách. Podporují krevní oběh, ovlivňují křehkost kapilár, křeče zažívacího traktu ad. (tymián, bazalka, meduňka, kerblík).

Třísloviny - bezdusíkaté látky, které mohou vázat bílkoviny a s nimi tvořit nerozpustné sloučeniny. Vytvářejí ochranný film na sliznici či kůži, který zabraňuje pronikání vody a škodlivin. Mají stahující účinky (myrta, aloisie, máta).

Glykosidy - jedná se velmi rozsáhlou skupinu s rozdílným působením. Všechny se ale štěpí působením vody. Jedna z nejznámějších skupin glykosidů je obsažena v náprstníku červeném, který podporuje srdeční činnost. Jsou také součástí obsahu mnoha léků na podporu srdeční činnosti.

Tymián podporuje krevní oběh
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tymián podporuje krevní oběh

Kyselina křemičitá - nedostatek křemíku brzdí vývoj kostí a zubní skloviny. Křemík působí močopudně a má vliv na hojivé procesy v těle (oves, přeslička).

Slizovité látky - uhlohydráty, které rychle bobtnají. Slizovité látky zmírňují dráždivost, a tím napomáhají hojení (semena lnu).

Hořčičné silice - chutnají hořce a tím podporují trávení. Mají silný antibiotický účinek (hořčice, šrucha, pelyněk).

Přeslička podporuje hojivé procesy v těle
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přeslička podporuje hojivé procesy v těle

Vitaminy - provitamin A ovlivňuje imunitu, podporuje regeneraci buněk. Vitaminy B ovlivňují látkovou výměnu. C vitamin posiluje imunitu a obranyschopnost organismu. Jsou obsaženy především v čerstvých bylinkách.

Saponiny - mýdlovité látky, které zkapalňují hlen a ulehčují odkašlávání. Působí jako antibiotika a posilují imunitu (měsíček, divizna, sléz).

Minerální látky - mezi nejdůležitější patří draslík, vápník a hořčík. Mají významný vliv na výživu a tvorbu kostí.

Divizna působí jako antibiotikum a zlepšuje imunitu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Divizna působí jako antibiotikum a zlepšuje imunitu

Účinné látky jsou rozloženy v rostlinných orgánech nerovnoměrně. Jako léčivé a kořenící produkty se nejčastěji používají listy, které jsou díky fotosyntéze nejbohatší na účinné látky. Lodyhy sloužící k přepravě vody obsahují přírodních látek minimálně. Kořeny, oddenky a hlízy jsou zásobní orgány a hromadí se v nich velké množství účinných látek, příkladem může být petržel, křen, třapatka ad.

Květy ( zejména intenzívně vonící) obsahují řadu silic, např. levandule, oregano, mateřídouška, tymián atd. Plody obsahují vitamíny a minerální látky se využívají jako doplňkové přísady (šípky, trnky, kustovnice, borůvky ad.) Nejvíce účinných látek ve vyváženém složení obsahují semena (kmín, fenykl, koriandr ad.)

Špatně spíte? Uvařte si bylinky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 10. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková