Vlašské ořechy u nás najdete skoro na každé zahradě. V době zrání pak majitelům padají doslova zlaté plody pod nohy. Jedlý vnitřek se podobá lidskému mozku a také je pro nás stejně vysoce prospěšný. Pozor ale, pokud máte na ořechy alergii, konzumujte je opatrně a s rozvahou. V opačném případě si dopřejte klidně hrst vlašáku denně.
Vlašské ořechy jsou skvělým doplňkem stravy v přírodní a přirozené formě. Obsahují velký podíl zdraví prospěšného tuku, omega 6 a omega 3 nenasycených mastných kyselin. Jsou prospěšné pro náš mozek, pleť i srdce. Vlašské ořechy jsou hodně bohaté na draslík, hořčík a fosfor. Obsahují také vitaminy B1 a B2 prospěšné pro zdravou střevní mikroflóru, kyselinu listovou, přírodní antioxidant vitamin E, vitamin A (betakaroten) a také menší, ale přeci jen nezanedbatelný podíl vitaminu C.
Spolu se zralým banánem a bílým jogurtem jsou vlašské ořechy skutečnou zdravou bombou při posilování imunity a našeho zdraví. Dopřejte si ořechy zejména teď v chřipkovém období, kdy je náš organismus oslabenější a náchylnější k nemocem. Výborné jsou také naložené v medu, nasekané ve zdravém müsli nebo mleté v jakémkoli sladkém koláči. Ořechové náplně byly zase velmi oblíbené u našich babiček.
Jak správně skladovat vlašské ořechy
Aby nám opravdu chutnaly a mohli jsme využít naplno jejich výživový potenciál, je nutné je správně skladovat. Sbírejte jenom už spadané ořechy a zbavte je vrchní zelené slupky. Pozor, zelená slupka barví kůži zlatohnědou barvu na skutečně hodně dlouho, použijte raději rukavice. Nevyloupané ořechy osušte a v jutovém pytli a na suchém místě je můžete skladovat takto.
Mnohem lépe a skladněji se však ukládají již vyloupané vlašské ořechy. Ve vlhkém prostředí bohužel rychle chytají plíseň, vyloupané a špatně uskladněné díky vysokému obsahu tuku zase snadno žluknou a chutnají pak hořce. Bohužel hodně chutnají také potravinovým molům, proto ořechy již zbavené jejich tvrdé slupky, vždy uchovávejte v dobře těsnící nádobě.
Pokud vyloupaných ořechů nemáte velké množství a víte, že je za pár dnů nebo týdnů zkonzumujete, stačí je uzavřít do neprodyšné nádoby a držet na suchém tmavém místě, podobně jako oleje. Takto je můžete mít po ruce na stole či na polici v kuchyni. Musí být ale v suchu, aby se na nich nezačala tvořit plíseň, nebo se k nim nedostali moli.
Pro delší uchování je důležité chladnější místo. Pokud máte klasickou spíž, kde je skutečné odvětrávání a konstantně nižší teplota, klidně využijte toto místo. Jinak je skvělým pomocníkem chladnička. Ořechy můžete skladovat jak vyloupané v celku, tak už namleté. Umístěte je určitě i tady do suché dobře těsnící nádoby a využijte část určenou pro ovoce a zeleninu. Takto vám čerstvé a chutné vydrží až půl roku. Většinou to stačí, využijeme je hlavně při pečení na Vánoce a k Novému roku.
Jak skladovat vlašáky déle jak půl roku
Vlašské ořechy je možné dokonce i zamrazit. Díky vysokému obsahu tuku ale nezmrznout, jenom udržíte jejich čerstvost déle jak půl roku bez nepříjemného žluknutí. V mrazničce můžete uchovat celé kusy, nasekané nebo jemně namleté ořechy. Stačí dobře uzavřený igelitový pytlík, nebo plastová krabička vhodná do mrazničky. Takto uložené vlašáky můžete skladovat až dvanáct měsíců. Lze s nimi pracovat hned po vyjmutí, nemusí se rozmrazovat, stačí nechat chvíli stát na lince, aby získaly pokojovou teplotu. Máte je tak vždy po ruce právě tak, jak je potřebujete pro vaše pečení.
Zavařování ořechů na sucho v hrnci i mikrovlnce
Nejdéle vám však vydrží plody ořešáku zavařené ve skle. Zavařují se vyloupané a postup je podobný jako u zavařování ovoce, jenom se nijak nezalévají, zavařují se jen tak.
Postup zavařování v hrnci:
Důkladně vyčistěte a osušte sklenici i víčko. Vyloupané a suché ořechy vložte do sklenic, ničím nezalévejte. Vložte uzavřené sklenice do hrnce s horkou vodou a cca 15-20 min. vařte na max. 90 °C. Poté sklenice s ořechy opatrně vyndejte a nechte dnem vzhůru vychladit, aby se víčka tzv. zatáhla.
Postup zavařování vlašských ořechů v mikrovlnce
Nasypte ořechy do očištěné zavařovací sklenice, ničím nezalévejte. Vložte otevřenou sklenici s ořechy do mikrovlnky, přidejte hrníček s vodou (kvůli bezpečnosti v mikrovlnce) a na maximální výkon vařte 3 minuty. Poté sklenici vyndejte, okamžitě uzavřete a nechte dnem vzhůru vychladit a víčko zatáhnout.
Zavařování vlašáků v horkovzdušné troubě – ano, jde to i takto
Horkovzdušnou troubu předehřejte na 250 °C. Lze použít i plynovou, ale tam může být použití vhodné teploty a doby zavařování jiné. Na dno hlubšího plechu rozložte kuchyňskou utěrku a položte na ní naplněné a zavíčkované sklenice. Sklenice musí být čisté a suché, ořechy také. Vložte plech do trouby, nalijte asi 4 cm vody na výšku sklenic a zavařujte při stálé teplotě zhruba 10 minut se zapnutým horkovzduchem. Poté sklenice vyndejte a nechte dnem vzhůru vychladit přikryté utěrkou.
Vlašské ořechy zalité medem
Nejjednodušší způsob jak udržet vlašské ořechy čerstvé, je zalít je medem. Nasypte ořechy do čistých zavíracích sklenic, zalijte je kvalitním včelím medem tak, aby byly úplně ponořené a sklenici uzavřete. Vzhledem k tomu, že med je přírodní konzervant, měly by vám kvalitní ořechy takto vydržet bez zavařování a mimo lednici či mrazák i několik měsíců. Jsou ale tak skvělé, že je asi sníte dřív. Navíc kombinace s medem vám dodá vše potřebné pro boj s nemocemi, únavou a stárnutím.
Vyrobte si praktický louskáček, aby šla práce lépe od ruky:
Publikováno: 21. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná