Jestli existuje něco, co navodí skutečně útulnou podzimní atmosféru, tak je to oheň plápolající v krbu. V případě, že bydlíte v rodinném domě, tepla domácího krbu si dost možná užíváte už teď. Co však dělat v případě, že bydlíte v bytě, ve kterých se klasické krby zpravidla nenachází? Řešením je elektrický krb.
Co je elektrický krb a jaké má výhody?
Elektrický krb je výbornou alternativou pro všechny, kteří buď nemají možnost pořídit si krb klasický, nebo se jim nechce pouštět do náročnější výstavby. A v čem spočívají výhody elektrického krbu?
Většina z nás pravděpodobně nejvíce ocení fakt, že je téměř bezúdržbový – nejenže nemusíte pravidelně přikládat dřevo, ale také se vyhnete každodennímu čistění útrob krbu i jeho okolí.
Další nezanedbatelnou výhodou, kterou ocení zejména alergici a lidé s astmatem, je fakt, že je naprosto zdravotně nezávadný na rozdíl od klasických kamen či krbu. Ukazuje se totiž, že při spalování dřeva při nižších teplotách, což je pro krby typické, dochází k produkci řady škodlivých zplodin. Ty mohou nejen zhoršit stávající dýchací obtíže, ale také přivodit řadu dalších onemocnění.
Vhodný nejen do rodinného domu
Elektrický krb oceníte zejména v případě, že bydlíte v bytovce či panelovém domě, které obvykle nejsou na instalaci krbů dimenzované. Možnou variantou jsou však i v situacích, kdy se jednoduše nechcete pouštět do složitější rekonstrukce, ať už z toho důvodu, že bydlíte v nájmu nebo zrovna nemáte na větší přestavby finance.
Snadná instalace a bezúdržbovost
Právě nechuť k náročné rekonstrukci je častým důvodem, proč lidé vůbec elektrický krb zvažují. Nejenže si musíte pro stavbu klasického krbu úřadech zařídit potřebné stavební povolení a spoustu další dokumentace, ale také musíte myslet na pravidelné revize a čistění komína.
Oproti tomu elektrický krb je na instalaci i údržbu opravdu nenáročný. Stačí ho pověsit na stěnu – a v případě volně stojící varianty odpadá i tato povinnost. Pro samotný provoz nemusíme až na zapnutí krbu dělat vůbec nic. Přestože je hořící dřevo k nerozeznání od toho skutečného, není potřeba přikládat. V elektrickém krbu totiž nic nehoří, veškeré plameny jsou zdařilá imitace, kterou mají na svědomí LED lampy uvnitř krbu.
Kde ho pořídit a za kolik?
Pokud vás elektrický krb zaujal, nejspíš vás bude zajímat, kde a za kolik ho sehnat. K dostání je obvykle v hobbymarketech či ve specializovaných e-shopech. Co se týče ceny, ta se zpravidla pohybuje od pěti tisíc výše v závislosti na typu krbu.
Pokud však chcete ušetřit, prolistujte aktuální OBI leták – v současné době v něm najdete volně stojící elektrický krb za bezkonkurenčních 1 500 Kč. K dostání je však i větší závěsná varianta s dálkovým ovládáním za 3 000 Kč. Všechny platné akce si můžete prohlédnout v aktuálním letáku.
Na co si dát pozor
V případě, že koupi elektrického krbu opravdu zvažujete, je třeba uvést, že se nejedná o primární zdroj tepla. Přestože elektrický krb produkuje teplo, které je následně rozváděno po místnosti, není vhodný pro vytápění větších místností. Jeho primární funkce je tedy především dekorační s bonusovým přitápěním. To z něj tedy dělá spíše adepta právě do bytu.
Co se týče umístění elektrického krbu, zde se představivosti meze nekladou. Jelikož není závislý na umístění komína, lze ho dát prakticky kdekoliv – jedinou podmínkou je zdroj elektrického proudu. Stále bychom si však měli být vědomi toho, že i elektrický krb hřeje, a vyhnout se proto jeho umístění v blízkosti věcí, které by mohly při vystavení teplu začít hořet. Stejně tak dejte pozor na děti, i o elektrický krb se mohou v případě neopatrnosti popálit.
Toužíte po krbu klasického vzhledu? Postavte si jej z polystyrenu:
Publikováno: 23. 10. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce