reklama

Podzim ve znamení línání psů

Máte doma psa, který má hustou a dlouhou srst? Většina zvířat, která mají srst, líná v období jara a podzimu. Stará srst je nahrazovaná novou. Především majitelé psů v této době řeší problém, jak se o srst svých mazlíčků nejlépe starat a jak co nejvíce eliminovat zbytečné chlupy v bytě. Jedná se o období, kdy jsou psí chlupy všude.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzim ve znamení línání psů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S podzimem přichází i línání psa

Srst slouží (nejen) pejskům jako důležitá bariéra před vlivy vnějšího okolí. Chrání před vedrem, spálením od slunce, dále pak před zimou, vodou, škůdci. Je také ukazatelem celkového zdraví psa. Důležité je postarat se pečlivě o srst zvířat. A to i v době línání. Línání je u psa přirozený projev, který nelze zastavit či eliminovat. Můžeme ho jen urychlit. Jak se tedy nejlépe v této době starat o srst a jak podpořit její rychlou výměnu?

Intenzita línání záleží samozřejmě nejen na zdravotním stavu pejska, ale i na plemeni
i (Zdroj: Yoggies.cz)
Intenzita línání záleží samozřejmě nejen na zdravotním stavu pejska, ale i na plemeni

Psi línají podle plemena

Intenzita línání záleží samozřejmě nejen na zdravotním stavu pejska, ale i na plemeni. Některá plemena psů, například dlouhosrstá (kolie, sheltie), mají problém s línáním po většinu roku. Jiná plemena zase nelínají skoro vůbec, především ta, která mají kudrnatou srst (pudl, boloňský psík). Více pak línají psi, kteří žijí na zahradě. Je to pro ně přirozenější prostředí, takže si před zimou a létem výrazněji obnovují srst než pejsci, kteří žijí v bytě či domě, kde je po celý rok podobná teplota. Naopak krátkosrstí pejsci (buldočci, mopsi) línají skoro po celý rok, pokud žijí v bytě. Venku línají 2x do roka.

Správná výživa je důležitá i pro srst

Kvalitní krmivo a doplňky by měly být u psa samozřejmostí po celý rok. Krmiva, která obsahují chemická dochucovadla či obilí, nejsou zdravá nejen pro zvířecí organismus, ale nepodporují ani zdravou srst. Volte stravu s vysokým obsahem masa. Nejlépe i s přídavky probiotik. Zkuste také přidávat psovi do krmiva zdravé doplňky, které podpoří výměnu srsti „zevnitř“. Výborné jsou lososové nebo lněné oleje, protože podporují zdravou a lesklou srst. Vhodné jsou i pivovarské kvasnice. Dodávají srsti potřebné minerály a zlepšují celkovou kvalitu struktury srsti.

Zkuste také přidávat psovi do krmiva zdravé doplňky, které podpoří výměnu srsti „zevnitř“
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zkuste také přidávat psovi do krmiva zdravé doplňky, které podpoří výměnu srsti „zevnitř“

Pravidelné kartáčování

Především v době línání je důležité pejska pravidelně kartáčovat.  To pomáhá zlepšovat kvalitu srsti a odstraňovat nečistoty jako je prach, zaschlé bahno či drobné větvičky, které si pejsek přinese v kožichu z vycházky. Zároveň kartáčováním odstraníme i „mrtvou“ srst.

Nejlépe pejska kartáčujte venku při večerním venčení. Zamezíte tak „zachlupení“ vašeho domova. Ideální doba kartáčování je alespoň 10 minut. Během roku stačí 1x týdně a během línání je potřeba alespoň 3x do týdne. U dlouhosrstých plemen používejte kartáč či trimovací hřeben. U krátkosrstých je nejlepší pomůcka gumová rukavice s bodlinkami, ta pejska navíc i příjemně masíruje.

Především v době línání je důležité pejska pravidelně kartáčovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Především v době línání je důležité pejska pravidelně kartáčovat

Koupejte pejska častěji

Velkou podporou při výměně srsti u psů je také koupel. Pomůže zlepšit kvalitu srsti a zbaví psa odumřelých chlupů, kůži navíc hezky zvlhčí a zjemní. Během línání je dobré psa vykoupat alespoň dvakrát, ideální je koupání v polovině cyklu línání a ke konci. Při mytí také odstraníte lupy, které se v této době u psa mohou objevovat. Používejte zásadně psí kosmetiku. Nedráždí, nevysušuje a je určená ideálně pro podporu zdraví a lesku srsti.

Vhodný je zároveň antiparazitní charakter šampónu, protože i na podzim a v zimě se může pejsek potkat s klíšťaty či blechami. Velmi prospěšné jsou šampony s vitamíny B3 a B5, olivovým olejem a elastinem. Kromě psího šampónů můžete použít i speciální psí kondicionér. Ten je vhodný především pro pejsky s dlouhou srstí. Určitě se ale vyhněte lidské kosmetice, která je pro psy nevhodná.

Velkou podporou při výměně srsti u psů je také koupel
i (Zdroj: Yoggies.cz)
Velkou podporou při výměně srsti u psů je také koupel

Když je koupání mazlíčka nad vaše síly, využijte psí myčky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 10. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce