Ovoce je prospěšné nejen pro lidský, ale také pro psí organismus, nebojte se proto různé ovoce přidat do psího jídelníčku. Vhodné jsou zejména ty druhy, které běžně rostou v našich podmínkách, kromě hroznového vína, rybízu a angreštu. Pozor je třeba dát i na nekvalitní, nahnilé ovoce a pecky. Vyzkoušejte vhodné druhy u svého psa a uvidíte, které bude chutnat právě jemu.
Ohledně psí stravy v podobě ovoce nám radí MVDr. Mchaela RIedlová.
Velká část u nás pěstovaného ovoce pro pejsky vhodná je a můžete jím ho v menším množství nabízet pravidelně, obsahuje totiž velké množství prospěšných látek, které jsou zdravé i pro psy. Některé druhy jsou dokonce vhodným tréninkovým pamlskem. Pamatujte ale, že rozhodně nejsou vhodné nahnilé a plesnivé kousky. Stejně tak nedávejte svým čtyřnohým mazlíčků ovoce nezralé. Zároveň buďte hodně obezřetní ohledně pecek, ty můžou pejskovi nepříjemně uvíznout v krku nebo ucpat střeva. Dalším důvodem, který mluví proti konzumaci pecek, je možný obsah kyanidu, což je látka nebezpečná nejen pro nás lidi, ale také pro psy. Pokud máte pejska, který si s oblibou sbírá ovoce sám, snažte se tento samosběr pečlivě kontrolovat a podle potřeby i omezovat.
Jaké ovoce je vhodné pro psy a v jakém množství?
Některé druhy ovoce jsou pro psí jídelníček vhodné, ale některým byste se měli rozhodně vyhnout. Jablka jsou pro psy díky vysokému obsahu vlákniny, vitaminu A a K hodně prospěšná a většině pejsků také chutnají. Pozor je potřeba dávat na malé množství kyanidu, které obsahují jejich semínka. Pokud budete psovi hrušku nebo jablko dávat, krájejte je na menší kousky a odstraňte jádřince.
Meruňka je v tomto případě vlk v rouše beránčím. Její dužnina obalující pecku je plná zdraví prospěšných minerálů, ale pecka poškozená hnilobným procesem nebo škůdci může být zdrojem toxického kyanidu. Kromě toho, velikost pecky umožňuje uvíznutí v psím střevě a může způsobit jeho neprůchodnost. Takže pokud si váš pes oblíbí právě meruňky, nikdy mu je nenabízejte celé.
Jahody jsou plné tělu prospěšných látek, jako je mangan, hořčík, železo, měď, draslík, fosfor, vitaminy E a K. Také proto jsou vhodným doplňkem zdravého stravování psů. Nevýhodou může být látka zodpovědná za červenou barvu, na kterou mohou být někteří psy alergičtí. Alergie se v takovém případě projevuje mírným otokem a podrážděním v oblasti pysku a tlamy.
I maliny mají někteří psy hodně rádi a dokonce si je často obírají přímo z keříku. Jsou bohaté na vlákninu a mangan, mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Jsou proto vhodným pamlskem pro psy s onemocněním kloubů. Bohužel ale obsahují malé množství přírodního xylitolu, který je pro psy toxický. Maliny jim tedy občas nabídnout můžete, ale jenom ve velmi omezeném množství. Raději jenom jako příležitostný pamlsek pro chuť.
Naopak velmi zdravé jsou pro psy ostružiny. Jsou plné antioxidantů a vitaminů. Ale i tady s množstvím opatrně, u některých jedinců mohou vyvolat trávicí potíže.
Výborným a zdravým ovocem jsou pro psa borůvky. Obsahují spoustu vlákniny, vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek. Mohou být ideálním tréninkovým pamlskem. Můžeme tedy říci, že velká část u nás pěstovaného ovoce pro psy a jejich správný zdravý jídelníček vhodná je. Pamatujte ale, že cokoliv nové nebo v neobvykle větším množství může u psa způsobit trávicí potíže. Před podáváním ovoce omyjte, vypeckujte a případně i oloupejte.
Co psovi nedávat
V čele seznamu psímu organismu nebezpečných plodů jsou určitě kuličky hroznového vína. To stejné platí i pro rozinky, tedy sušené plody hroznů. Obsahují látku, která může u psa způsobit až selhání ledvin. Toto ovoce proto svému psovi nikdy nedávejte, a pokud ho přece jen pozře, raději se vždy poraďte s veterinárním lékařem.
Třešně, švestky a broskve mají chutnou dužninu, ale i tady se skrývá nebezpečí v pozřené pecce. Jednak obsahuje již zmiňovaný kyanid, který se sice skrývá až za tvrdou skořápkou, ale pes ji dokáže bez větších obtíží prokousnout podobně jako kost. A zároveň také každá z těchto pecek může nepříjemně uvíznout v trávicím traktu a způsobit psovi nemalé potíže. Tyto druhy ovoce se psům spíš nedoporučují nebo jenom striktně bez pecek.
Rybíz, ale ani angrešt svému psovi nedávejte. Oba druhy obsahují příliš velké množství vitaminu C, který v takovém množství proměnou v trávicím traktu na šťavelany může způsobit opět u psa bohužel až selhání ledvin.
Jak si poradit s domácími parazity našich mazlíčků:
Publikováno: 9. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná