reklama

Nevlídné podzimní dny si můžete zpříjemnit například výzdobou

Nastupující přízemní mrazíky nás donutily uklidit z venkovních parapetů muškáty a begónie. Abychom neměli okna holá až do jara, můžeme si na parapety připravit truhlíky s podzimní výzdobou. Je spousta květin, které vydrží i nevlídné počasí a přitom zůstanou stále barevné a svěží. Podzimní truhlíky nebo květináče pak můžeme doplnit ryze podzimními dekoracemi.

Připravte si dekorace v podobě podzimního truhlíku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní truhlíky

Letničky už jsou odkvetlé a je čas začít myslet na zazimování muškátů a truhlíkových trvalek. Jinak budeme mít až do jara truhlíky prázdné. Podzim ale začíná pomalu kouzlit se svými barvami padajícího listí, zralých dýní a podzimních květin. Byla by škoda takové bohatství nevyužít a neodekorovat si uprázdněné truhlíky za okny. 

Myslíte si, že musíte jako květinové dekorace používat pouze listopadky v několika barevných variacích? Ale kdepak. Stačí se jen rozhlédnout okolo sebe a uvidíte, že nejen na záhonech, ale i v lesích a na okrajích polí a luk nalezneme spoustu krásných květin, barevných listů, větviček a dozrávajících divokých plodů. 

Podzim můžeme díky sklizním a zrání plodin přirovnat ke skutečnému rohu hojnosti. Využijte tyto dary k podzimním dekoracím truhlíků
Podzim můžeme díky sklizním a zrání plodin přirovnat ke skutečnému rohu hojnosti. Využijte tyto dary k podzimním dekoracím truhlíků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ve vyšších polohách ještě najdeme na polích dozrávající slunečnice. Jejich žluté velké květy se ideálně hodí do konceptu s oranžovými dýněmi a oranžovými nebo žlutými listopadkami. Aby té žluté a oranžové nebylo příliš, doplňte květiny zelenými smrkovými větvičkami. Truhlíky můžete vyplnit zelenou floristickou hmotou, ale můžete do nich také usadit listopadky v květináčích a doprostřed dát vázu se slunečnicemi. Smrkové větvičky poté naaranžujte okolo do prázdných míst.

Místo truhlíků lze využít i samotné dýně. Odkrojte vršek, vydlabejte dužinu, kterou využijte v kuchyni a prázdnou dýni vyplňte floristickou hmotou. Do ní pak můžete zapíchat drobnokvěté astry nebo chryzantémy, doplňte zralými jeřabinami a barevnými listy. Hmotu nezapomínejte pravidelně zvlhčovat, aby vám květiny vydržely co nejdéle.

Vydlabané dýně nemusí sloužit jen jako halloweenská strašidla, ale i jako pěkný obal na dekoraci
Vydlabané dýně nemusí sloužit jen jako halloweenská strašidla, ale i jako pěkný obal na dekoraci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Truhlíky nebo květináče s dekoracemi pouze z divokých plodů přírody budou další zajímavou ozdobou. Natrhejte si oranžové a červené jeřabiny i s větvičkami a listy a utvořte z nich velkou kytici. 

Divoké jeřabiny udělají jako podzimní dekorace velkou parádu
Divoké jeřabiny udělají jako podzimní dekorace velkou parádu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neopomeneme ani oblíbené chryzantémy. Velmi dekorativní jsou drobnokvěté listopadky v barevných variantách. Místo truhlíku použijte dřevěnou bedničku a usaďte do ní alespoň tři květináče chryzantém v různých barvách. Velmi dobře se snoubí žlutá s fialovou nebo rezavě oranžová s bílou.

Zeleninová bednička s rozkvetlými chryzantémami je opravdu pěknou dekorací
Zeleninová bednička s rozkvetlými chryzantémami je opravdu pěknou dekorací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní dekorace bez dýní by nebyly úplné, proto použijeme několik barevných ozdobných tykviček, které usadíme do slámy v zelinářských bedničkách. K nim přidáme nepostradatelné drobnokvěté chryzantémy a takovouto dekorací lze ozdobit zápraží, schody nebo terasu u vašeho domu.

Dýně a tykve mohou vévodit podzimní dekoraci jako skutečné královny podzimu
Dýně a tykve mohou vévodit podzimní dekoraci jako skutečné královny podzimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomínejme ani na ozdobení vnitřních prostor. A jak jinak než krásným květináčem, menší miskou nebo malým truhlíčkem. Ústředním motivem této dekorace bude velká svíčka. Ta může být i voňavá, protože po zapálení nám navíc příjemné provoní byt. Podle velikosti svíčky pak zbytek květináče vyplníme drobnými větvičkami tújí, šípky nebo natrhanými kvítky chryzantém.

Ani naše záhony by neměly na podzim zívat prázdnotou. Pokud jsme už sklidili všechno potřebné, rozmístíme na záhony rozkvetlé chryzantémy nebo astry, doplníme pěknými kulatými dýněmi a neuškodí ani malý solitérní jehličnan. 

Svíčka uprostřed podzimního květináče vás okouzlí teplem a vůní
Svíčka uprostřed podzimního květináče vás okouzlí teplem a vůní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Záhony po úrodě zejí prázdnotou, ozdobte je podzimními květinami a jehličnany
Záhony po úrodě zejí prázdnotou, ozdobte je podzimními květinami a jehličnany (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimními dekoracemi se můžete inspirovat zde:

Publikováno: 3. 10. 2021, Autor: Martina Pilzová