Nemáte aktuálně po ruce sporák? Jednou z možností je vystačit si se studenou kuchyní nebo se stravovat venku. To je možné, ale asi jen krátkodobě, sotva pár dnů. Hlavně pokud máte děti, tak se bez vaření a pečení delší dobu nejspíš neobejdete. Pro tyto potřeby pro vás máme více možností, jak alternativně vařit.
Možná vám jen váš dlouholetý spotřebič vypověděl službu a zatím jste se nerozhodli, jakou náhradu pořídíte, nebo je dodací lhůta příliš dlouhá. Možná jste si pořídili nové bydlení a sporák a trouba tam chybí a potřebujete akutně vyřešit možnosti vaření. Anebo plánujete rozsáhlejší rekonstrukci, kdy nebude možné používat sporák, jak jste zvyklí v kuchyni a plnohodnotně.
Plynový přenosný vařič
Malý plynový vařič je praktický na cestách, ať už se pravidelně někam přesouváte, nebo na týden zakotvíte na jenom místě pod stanem. Pokud takový vařič už máte, klidně ho použijte také doma. Buchtu na něm neupečete, ale polévku, těstoviny a brambory uvaříte určitě. A na pánvičce si pak připravíte restované nebo smažené jídlo. Omeleta, volské oko nebo palačinky či lívance budou už to nejmenší.
Elektrická plotýnka
Přenosná elektrická plotýnka jednoduše supluje horní část sporáku. Rozdíl je jenom v tom, že nemáte k dispozici čtyři hořáky nebo elektrické plotýnky na vaření, ale jenom jednu či dvě. Zároveň si můžete tento typ vařiče umístit kdekoliv, kde budete mít stabilní podložku a přívod elektrické energie. Funguje podobně jako jiný elektrický spotřebič do zásuvky. Opět na ní můžete standardně připravovat vařená, smažená, restovaná a dušená jídla. Zvládne hrnce i pánvičky. Později ji můžete využít na chatě či na cestách, kde je k dispozici elektřina. V malém bytě je to dokonce způsob, jak ušetřit místo. Po vychlazení plotýnek stačí vařič vyčistit a můžete ho uklidit do šuplíku kuchyňské linky.
Klasická mikrovlnka
Další možností, jak elegantně vyřešit dočasnou absenci sporáku, je klasická mikrovlnná trouba. Můžete si jídlo připravit dopředu, vše zamrazit, a poté už jenom v mikrovlnce ohřívat. Je také hodně jídel, která se dají takto připravovat i čerstvá, včetně buchet a knedlíků v keramických nádobách, jako jsou například knedlíky z hrníčku. Je to méně elegantní, ale i s touto možností se to dá zvládnout. Pokud má navíc mikrovlnka gril, tak v ní upečete i menší porci masa.
Malá samostatná trouba
Pak je tady přenosný spotřebič, který sice jako mikrovlnka vypadá, ale je to malá plnohodnotná trouba. V té jídlo nejen ohřejete nebo ugrilujete, ale můžete i klasicky péct jak maso, tak třeba oblíbené buchty a koláče. Opět je to skvělá možnost pro menší byty, nebo právě v případě delší rekonstrukce či stavby domu. Tento typ spotřebiče může mít navíc i zabudované dvě varné plotýnky na vrchní části, čímž plnohodnotně supluje klasické velké spotřebiče pro vaření a pečení, jen v menším provedení.
Grilování jako alternativa klasického vaření
Pokud řešíte alternativní vaření v teplém období a máte baráček se zahrádkou nebo alespoň přízemní byt s předzahrádkou, tak máte vyhráno. Můžete využít venkovní gril a místo vaření jednoduše grilovat. Na grilu určitě zvládnete i míchaná vajíčka na pánvičce, grilovanou zeleninu, restované brambory a s větším grilem také nějaké to vaření v hrnci či rendlíku. Pokud už nemáte možnost grilovat venku, pořiďte si elektrický gril pro domácí použití.
Remoska, pomalý hrnec, fritéza nebo rýžovar
Dalšími skvělými pomocníky, které možná už ve své domácnosti máte, jsou malé kuchyňské spotřebiče, které můžete umístit v podstatě kamkoliv, kde je zdroj elektřiny, případně si pomůžete delší prodlužovačkou. Rýžovar můžete postavit i na psací stůl a uvaříte v něm nejen rýži, ale také jednodušší rizoto. Ve fritéze usmažíte hranolky, řízky i obalovaný květák. V lepší fritéze, jako je typ Versalio, můžete dusit maso a zeleninu nebo upéct jednodušší buchtu. Remoska je všestranná, také tam upečete buchtu, maso nebo uvaříte jídlo tzv. z jednoho hrnce, kdy do remosky přidáte zeleninu i maso a dusíte vše společně v uzavřené nádobě. Pomalý hrnec je nakonec skvělou vychytávkou i pro klasické vaření, vše se vaří společně, chutě a vůně se krásně propojí, vaříte pomalu s minimem tuku a na jednom místě.
Plynový sporák s externím zdrojem
Pokud plánujete delší a větší rekonstrukci a máte vhodný prostor pro umístění vašeho stávajícího sporáku mimo kuchyň, můžete jej zapojit samozřejmě i jinde. Ložnice nebo koupelna asi nebudou vhodným místem, ale například technická místnost nebo prázdný pokoj určitě ano. Při rekonstrukci v domě se takové místo určitě najde, tam můžete na čas sporák přesunout. Vždy dbejte na vhodný přívod elektrického proudu, odvětrávání a bezpečnost v okolí sporáku.
V případě plynového sporáku je možné ho zapojit také na propan-butanovou bombu. V tomto případě je nutné vyměnit přívodovou trysku, která by měla být součástí dodávky sporáku, nebo se dá dokoupit. Zapojení sporáku na externí výměnný zdroj konzultujte raději se specialitou nebo si ho nechte přímo zapojit technikem na to školeným, který vám může vystavit také certifikát. Jednak si budete jisti bezpečností, ale také se vám to může hodit v případě nutnosti reklamace spotřebiče nebo při likvidaci pojistné události, i kdyby nebyla škoda způsobena přímo spotřebičem. Vždy myslete i na takovéto nepředvídatelné případy.
Nemáte troubu, ale máte chuť na pizzu? Žádný problém!
Publikováno: 5. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná