reklama

Praktická psí bouda aneb bydlení na míru pro Ferdu

Ať máte čistokrevného voříška, nebo obrovského hlídače, je to jedno, protože každý pes potřebuje svůj kousek soukromí. Nechte se inspirovat a vyrobte mu bydlení přesně na míru. Psí bouda s předsíní vytvoří pejskovi v zimě potřebné závětří a v létě hledaný stín.

Bouda má obdélníkový půdorys s přepážkou mezi vstupní částí a „ložnicí“. Kratší boky jsou zkosené kvůli spádování deště, proto je zde přední díl s vstupním otvorem o 15 cm nižší nežli díl zadní. Pokud bychom psovi udělali ještě plochu před boudou na ležení, je vhodné sespádování otočit naopak, tedy dozadu.

Podle velikosti psa musíme zvolit velikost boudy tak, aby se tam pohodlně vešel, necítil se stísněně, ale zároveň aby si mohl prostor na spaní v chladu „zadýchat“ a bylo mu zde teplo. Důležitý je vhodně velký vstupní otvor do boudy. Ten by měl být dostatečný, aby jím pes pohodlně prošel, ale zase ne příliš velký, aby jím v zimě nefoukalo. Na výrobu boudy jsme použili dřevoštěpkovou OSB desku, protože je odolná, pevná a dobře odolává vlivům počasí.

Jak na to

1. krok

Na dva větší boky vyrobíme jednoduché lišty pro vsunutí střední příčky. Boudu tak budeme moci jednou za čas lépe vyčistit s vyndanou příčkou. Malými vruty 4x30 lišty přišroubujeme cca 8cm vedle vchodu směrem ke středu boudy.

Psí boda 1
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 1

2. krok

Lišty v páru šroubujeme tak daleko od sebe aby se mezi ně snadno vešel díl tvořící příčku. Jejich vzdálenost od sebe určuje síla materiálu příčky a malá 2-4mm rezerva. V příčce vyřízneme procházecí otvor, který bude stejně velký, jako vstupní otvor a situovaný k jedné straně, aby se pes mohl pohodlně opřít o stěnu.

Psí boda 2
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 2

3. krok

Jednoduchým seříznutím našikmo, vytvoříme z dílu 145x80 dva boční díly. Napříč jej řežeme z 65 cm do 80cm. Úhlem sešikmení zároveň určujeme sklon střechy.

Psí boda 3
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 3

4. krok

Připravený korpus boudy přes sousedící boky spojíme. Používáme vruty s křížovou zápustnou hlavou 4x 60. Otvory si předvrtáme menším vrtáčkem. K desce, která bude tvořit dno boudy si přichytíme svěrkou připravené nožičky z hranolků. Bouda je větší, bude mít nožičky i uprostřed dna.

Psí boda 4
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 4

5. krok

Do lišt vsuneme dělicí příčku a nachystáme si střechu. Bude otvírací, aby se bouda dala pohodlně uklidit.

Psí boda 5
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 5

6. krok

Stříšku připevníme k boudě pomocí dvou pantů. Ta má na všechny strany boudy kvůli dešti mírný přesah.

Psí boda 6
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 6

7. krok

Z původně vyříznutých dveří můžeme vyrobit podklad pro jmenovku a „kost“ a tou vchod do boudy ozdobit. Celou boudu natřeme lazurou.

Psí boda 7
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Psí boda 7

Prima tip

Boudu je možné vnitřně, nebo venkovně zaizolovat polystyrenem. Vstup do boudy i předsíně by pak měla v zimě krýt vhodná textilie.

Publikováno: 3. 10. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.