reklama

Jak se pozná torze žaludku u psa a co dělat?

Zejména starším plemenům psů hrozí v důsledku špatného životního stylu torze žaludku. Patří k velkým zdravotním nebezpečím u psů, především u velkých plemen. Ta může mít hlavně u starších pejsků fatální následky, pokud se okamžitě neoperuje. Často nastává po nevhodném krmení a fyzické aktivitě – hlavně po krmení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se pozná torze žaludku u psa a co dělat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Torze žaludku u psa může mít fatální následky

Co torze žaludku přesně znamená? Je to stav, kdy se psovi během chvíle může přetočit žaludek vzhůru nohama. Dilatace a torze žaludku je noční můrou každého majitele psa. Psí žaludek, který je velký a v břišní dutině poměrně volný, se naplní plynem a přetočí se kolem osy. Takto „nafouknutý“ žaludek tlačí na orgány dutiny břišní a na bránici, takže se psovi špatně dýchá. Vlivem rotace pak dochází k přerušení krevního zásobení stěny žaludku, který pak začne odumírat. K přetočení žaludku jsou nejvíce náchylná velká plemena s hlubokým hrudníkem (např. německá doga, německý ovčák, bernardýn, setr, ohař, dobrman). Rizikovým faktorem může být i věk. Psi starší 7 let jsou vystaveni dvakrát většímu riziku než psi o polovinu mladší.

Rentgenový snímek odhalí torzi naprosto bezpečně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rentgenový snímek odhalí torzi naprosto bezpečně

Příznaky torze žaludku u psa:

„Pozor si dávejte u staršího a velkého (díky plemenu) pejska, pokud má najednou nafouklé a tvrdé břicho, které je citlivé na dotek. K tomu se může přidat i snaha zvířete o zvracení (často neúspěšná), které je doprovázené zrychlením dýcháním či zvýšeným sliněním. Pejsek je také často v nezvyklých polohách vsedě či vleže,“ říká MVDr. Daniela Králová.

Důležitá je rychlá první pomoc

Pokud u svého psa začnete pozorovat tyto příznaky, nečekejte ani minutu a odvezte ho co nejrychleji k veterináři. Čím dříve se povede přetočený žaludek vrátit do původní polohy, tím větší je šance na přežití. Torze žaludku končí zhruba u třetiny případů smrtí, proto je důležité jednat bezodkladně.

Dilatace a torze žaludku je noční můrou každého majitele psa
i (Zdroj: Yoggies.cz)
Dilatace a torze žaludku je noční můrou každého majitele psa

Jak torzi žaludku u psa předejít

Základem je dávat pejskovi kvalitní krmivo bez obilovin, sóji, lepku a dalších nevhodných složek, které nezpůsobuje mj. nadměrné nadýmání a lépe se pejskovi tráví. Hodí se vybírat také granule, které jsou vyrobeny tak, že v žaludku psa nebobtnají. To jsou granule lisované za studena. Psa krmte ideálně dvakrát denně, aby měl přísun jídla v menších dávkách. Částečně tím zabráníte hltání, i když u některých jedinců je to takřka nadlidský úkon. V neposlední řadě dopřejte svému pejskovi po jídle odpočinek (klidně hodinu až dvě), aby mohl potravu v klidu strávit. Přetočení žaludku může souviset i s psychikou, proto před ani po jídle svého psa nijak nedrážděte, aby se mohl v klidu najíst a bez nervů jídlo strávit.

Základem je dávat pejskovi kvalitní krmivo bez obilovin, sóji, lepku a dalších nevhodných složek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem je dávat pejskovi kvalitní krmivo bez obilovin, sóji, lepku a dalších nevhodných složek

Jak se může pes stát dárcem krve:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 10. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce