Mastnota je běžnou součástí kuchyně, zejména když rádi a často vaříte. Pravidelně se usazuje na viditelných i špatně dostupných místech a společně s prachem často vytváří nehezké a nezdravé usazeniny. Při častém smažení se mastná a lepivá místa vytvoří už za pár dní. Pojďme s tím spolu elegantně zatočit.
Pravidelnému čištění mastnoty v kuchyni se nevyhnete, pokud pravidelně vaříte a smažíte. Nestačí jen umýt nádobí a sporák. Postupně se hromadí zapečené fleky uvnitř trouby, mastné fleky na zdech mikrovlnky, mastné cákance na obkladech a kolem sporáku a na digestoři. Méně frekventovaná místa jsou skříňky kuchyňské linky a zejména horní část, na kterou díky umístění ve výšce zapomínáme a za pár týdnů máme viditelnou vrstvu mastnoty a prachu na všech horních skříňkách. Sice to při běžném používání kuchyně nevidíme, ale myslete na to, že tam jsou a mohou se z nich uvolňovat do ovzduší mikroskopické částečky, které pak bohužel vdechujeme. Najděte si proto aspoň jednou měsíčně čas na větší úklid kuchyně.
Kdy použít běžné prostředky s účinnou chemií
Na velký úklid po delším čase se vám budou hodit klasické prostředky z drogerie. Nebojte se toho, ušetříte si hodně času a námahy, navíc kuchyň důkladně vydesinfikujete. Na uvolnění mastnoty jsou skvělými pomocníky přípravky na to určené, které koupíte v každé drogerii. Určitě použijte také rukavice, abyste si ochránili pokožku. Dalšími pomocníky jsou houbičky a jemnější čisticí kartáče. Prostředek nastříkejte na mastnotu, nechte chvíli působit, a poté setřete. Nakonec důkladně každé čištěné místo opláchněte také čistou vodou.
Jak uvolnit zaschlou mastnotu bez chemie
Paradoxně vám s uvolněním staré hodně zaschlé mastnoty v kuchyni pomůže čerstvý olej, klidně použijte olej na smažení, který běžně používáte. Nový olej totiž uvolní a rozpustí ten starý. Zbytek mastnoty uvolníte pomocí směsí teplé vody a jedlé sody. Do jednoho hrnku vody přidejte 2-3 lžíce jedlé sody, promíchejte a aplikujte na mastná místa. Nechte několik minut působit, a poté jednoduše setřete houbičkou. Můžete si připravit více roztoku do rozprašovače a používat průběžně podle potřeby.
Jak použít jedlou sodu na úklid kuchyně
Roztok teplé vody a jedlé sody můžete použít na běžné čištění všech mastných ploch v kuchyni, jako je sporák, obkladačky, kuchyňská deska i kuchyňské skříňky. Můžete také roztok nastříkat na podlahu kolem sporáku. Nechte chvíli působit, a pak mopem a čistou vodou setřete.
Na více zaschlé olejové cákance si můžete vyrobit čisticí pastu. Smíchejte teplou vodu a jedlou sodu na hustší kašičku a pomocí drsnější strany houbičky nebo kartáčku tato místa vyčistěte. Skvěle tak odstraníte mastnotu z kachliček, sporáku zvenku i zevnitř a také tím snadno vyčistíte digestoř či můžete odmastit i jednotlivé spáry obkladaček. Nezapomeňte také pravidelně čistit a měnit filtry v digestoři. Pozor na nerezové části a spotřebiče. Tady nepoužívejte příliš drsné čištění, abyste si nerezový povrch nepoškrábali.
Ucpaný odpad dřezu také vyčistíte pomocí kuchyňské sody. Stačí nasypat půl hrnku jedlé sody přímo do odtoku, a poté zalijte horkou vodou s octem. Tato kombinace vytvoří bouřlivou reakci, proto dávejte pozor a chraňte si obličej, příliš se nad dřez nenaklánějte. Nechte proběhnout reakci, rozpouští usazeniny a zbytky v odpadu a zároveň odpad dezinfikuje. Poté pusťte proud teplé vody a odpad tím ještě propláchněte. Můžete takto odpad čistit pravidelně, případně pokud se vám ucpe zbytky jídla, což poznáte špatně odtékající vodou. Nemusíte používat jedlou sodu v pytlíčkách na pečení, poohlédněte se v drogerii po větším balení jedlé sody určené pro čištění domácnosti.
Dezinfekce kuchyně pomocí obyčejného octa
Ocet je skvělým pomocníkem v celé domácnosti. Umí uvolnit mastnotu, pohlcuje pachy, oživuje barvy a přirozeně dezinfikuje. Směs teplé vody a octa můžete použít na čištění celé kuchyně. Doporučujeme používat na vytírání podlahy, čištění dřezu a okolí, kde se vyskytuje dokonce více bakterií než na toaletě. Dvířka od skříněk pomocí octu krásně osvěžíte a oživíte barvu. Pravidelně utírejte kliky, háčky, držáky a madla na dvířkách.
Při úklidu lednice a mrazáku vždy vytřete celý vnitřek octovou vodou, čímž zneutralizujete nahromaděné pachy a spotřebiče dokonale dezinfikujete. Můžete octem vyčistit i lahve na pití a různé plastové a svačinové krabičky. Pravidelně octovým roztokem vytírejte podlahu, a pokud v kuchyni používáte koberec nebo koberečky, tak je také můžete oživit tímto způsobem. Kuchyňské utěrky před praním také nejdříve vymáchejte v krátkém programu s octem, nalijte půl lahve přímo do bubnu. Po praní pak nebudou nepříjemně zapáchat.
Jak elegantně uvolnit mastnotu v troubě i mikrovlnce
Před samotným čištěním vnitřního prostoru trouby nebo mikrovlnky vložte nejdříve vhodnou nádobu s vodou a octem a nechte 10 až 15 minut ohřívat. Nasycená pára uvolní mastnotu, a poté ji už jenom snadno teplou vodou a houbičkou setřete. Nezapomeňte, že do mikrovlnné trouby patří plastové a keramické nádoby a do klasické trouby kovové bez plastových částí. Pokud vám vadí pach octu, můžete použít pro čištění mikrovlnky i šťávu z půlky citronu. Pro větší úklid by byla ale spotřeba zbytečně veliká, nebojte se proto použití octu. Jeho silný odér velmi rychle vyprchá.
Jak odstranit připáleniny a usazeniny:
Publikováno: 28. 9. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná