reklama

Již nyní můžete na stůl postavit vánoční hvězdu, vybírejte z podzimních barev

Špatně a mrzutě se na podzim a v zimě cítí každý třetí člověk. Naštěstí se s tím dá něco dělat. Stejně jako procházka mohou ke zlepšení nálady přispět živé rostliny a jejich zářivé barvy. S ubývajícím denním světlem a klesajícími teplotami jde často dolů i naše nálada. Rozzařte si i na podzim domov veselými barvami a bude po splínu a špatné náladě.

Podzimní splín zažeňte barvami (Zdroj: Stars for Europe)

Náladu zlepší dekorativní vánoční hvězda

S ubývajícím denním světlem a klesajícími teplotami jde často dolů i naše nálada. Špatně a mrzutě se na podzim a v zimě cítí každý třetí člověk. Naštěstí se s tím dá něco dělat. Stejně jako procházka mohou ke zlepšení nálady přispět živé rostliny a jejich zářivé barvy. Proto by neměly v žádném interiéru chybět. Poinsettie, u nás známá také jako vánoční hvězda, je absolutní jedničkou mezi zimními pokojovými rostlinami. Její jasné barvy vnesou klid a pohodu do každého interiéru, takže podzimní blues nebude mít šanci. V závislosti na odstínu můžete dosáhnout zcela odlišných efektů.

Poinsettie zútulní a proteplí váš domov

Meruňkový, růžový nebo lososový barevný nádech není trendem pouze u vánočních hvězd. Jemné pastelové odstíny dodají vašemu domovu pocit tepla a pohodlí a ve spojení s přírodními materiály vám pomůžou zrelaxovat a odpočinout si. Zklidní a osvěží vaši mysl. 

Kombinace vánoční hvězdy a okrasných listů funguje dobře i s jinými pokojovými rostlinami
Kombinace vánoční hvězdy a okrasných listů funguje dobře i s jinými pokojovými rostlinami (Zdroj: Stars for Europe)
Velký květináč s mini poinsettiemi v odstínech meruňkové, růžové a lososové, mini vánočními hvězdicemi, plazivou voděnkou, begonií s rezavě zbarvenými listy a kalateou oživí váš interiér
Velký květináč s mini poinsettiemi v odstínech meruňkové, růžové a lososové, mini vánočními hvězdicemi, plazivou voděnkou, begonií s rezavě zbarvenými listy a kalateou oživí váš interiér (Zdroj: Stars for Europe)

Poinsettie nemusí být vždy jen v květináči, můžete ji použít také jako řezanou květinu do kytic nebo květinových aranžmá. Barevné listeny poinsettie jsou tak bohaté, že budou vypadat skvěle samy o sobě. Řezané vánoční hvězdy také dlouho vydrží ve váze. 

Čerstvý vzhled si uchovají až dva týdny, pokud stonky bezprostředně po seříznutí ponoříte na několik sekund do horké vody (asi 60 °C), a poté ihned do studené vody. V kytici na obrázku jsou vánoční hvězdy kombinovány s karafiáty, sušenými makovicemi, limonkou, máčkou, okrasnou trávou a modřínovými větvičkami. Některé z uvedených jsou umístěny na vnější straně jednoduché skleněné vázy a ozdobně převázány.

Další alternativou ke klasické rostlině v květináči je kokedama. Jedná se o dekorativní mechovou kouli, která pokrývá kořenový bal rostliny se zeminou. Tento způsob pěstování, který má svůj původ v Japonsku a stává se stále více populárním i u nás, je vhodný zejména pro mini poinsettie. Kokedamu si snadno vyrobíte sami, na internetu je dostupná spousta návodů. Určitě to stojí za vyzkoušení. Tvůrčí práce má stejně pozitivní vliv jako barvy a rostliny, takže aranžování květin je skvělý způsob, jak bojovat se špatnou náladou.

Vánoční hvězdy kombinované s karafiáty, sušenými makovicemi, limonkou, máčkou, okrasnou trávou a modřínovými větvičkami umístěte do dekorativní nádoby
Vánoční hvězdy kombinované s karafiáty, sušenými makovicemi, limonkou, máčkou, okrasnou trávou a modřínovými větvičkami umístěte do dekorativní nádoby (Zdroj: Stars for Europe)
Další alternativou ke klasické rostlině v květináči je kokedama
Další alternativou ke klasické rostlině v květináči je kokedama (Zdroj: Stars for Europe)

Žluté poinsettie ve znamení radosti a optimismu

Žlutá znamená slunce a světlo. Jasně žluté poinsettie rozzáří místnost a navozují radostnou a optimistickou atmosféru. Jsou tedy ideální pro zahnání splínu a zlepšení nálady v pochmurných zimních dnech.

Řezané vánoční hvězdy, různé okrasné trávy, limonka, máčka, eukalyptus, vrbové větvičky a rovněž sušené makovice tvoří jemné aranžmá
Řezané vánoční hvězdy, různé okrasné trávy, limonka, máčka, eukalyptus, vrbové větvičky a rovněž sušené makovice tvoří jemné aranžmá (Zdroj: Stars for Europe)

Červené poinsettie pro vitalitu a energii

Červené poinsettie jsou ideální pro každého, kdo touží po větší energii a vitalitě, protože červená je barva dynamiky a pohybu. Pokud se cítíte unaveni a vyčerpáni, s červenými vánočními hvězdami nemůžete udělat chybu. A nemusíte zůstat jen u jedné červené. Barevných odstínů červené je celá řada od jasně červené až po sytě vínovou.

Bez ohledu na to, jakou barvu si vyberete, poinsettie potěší a zútulní váš domov. Nechcete-li zůstat jen u jednoho odstínu, jednoduše zkombinujte několik různých, protože barvy dokážou vždy povzbudit.

Vítejte v džungli. Jasně červeně zbarvené poinsettie vytvářejí dokonalý kontrast s ostatními rostlinami i zeleně vymalovanou stěnou a interiér je díky nim extra útulný a zářivý
Vítejte v džungli. Jasně červeně zbarvené poinsettie vytvářejí dokonalý kontrast s ostatními rostlinami i zeleně vymalovanou stěnou a interiér je díky nim extra útulný a zářivý (Zdroj: Stars for Europe)
Nejširší škála barev a tvarů vánoční hvězdy bývá k dostání na začátku sezóny v průběhu října
Nejširší škála barev a tvarů vánoční hvězdy bývá k dostání na začátku sezóny v průběhu října (Zdroj: Stars for Europe)

Nejširší škála barev a tvarů vánoční hvězdy bývá k dostání na začátku sezóny v průběhu října. Od poloviny listopadu je výběr často omezen pouze na několik barev a velikostí, takže pokud hledáte konkrétní barvy nebo tvary, nečekejte příliš dlouho.

Jak vánoční hvězdu pěstovat:

Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce