Očkování je nejdůležitější součást preventivních zdravotních opatření nejen u koťat. Platí to pro mnoho dalších živočišných druhů. Díky vytvořeným protilátkám máme my lidé i zvířata zajištěnou ochranu proti nebezpečným nákazám. Neměli byste tedy tuto péči podceňovat a svoje miláčky nechat pravidelně očkovat, i když to není ze zákona povinné. Zajistíte jim tak dlouhý život bez nebezpečných nemocí.
Kdy koťátka nechat očkovat?
Koťata by měla ve věku dvanácti týdnů odcházet do nového domova odčervená a také už po prvním očkování, které by měla podstoupit v 8 až 9 týdnech věku ještě u chovatele. Slouží vlastně jako seznámení organismu s očkovanými chorobami. Přeočkování následuje po 3 až 4 týdnech. To je zásadní pro tvorbu protilátek. Plnohodnotná imunita nastupuje 2. až 3. týden po tomto očkování. 3. dávka by potom měla přijít po 16 týdnu. Doporučené očkování je proti třem nemocem. Můžete si vybrat vakcíny pro jednotlivé choroby nebo zvolit kombinovanou vakcínu, kdy se všechny naočkují najednou.
Proti čemu koťata očkovat?
Kaliciviróza – nakažlivé onemocnění, které se projevuje jako kočičí rýma nebo chřipka. Přenáší se přímým kontaktem mezi kočkami – kapénkami. Může se ale přenést také nepřímo kontaminovanými předměty. Inkubační doba je 2 až 4 dny. Mezi typické projevy patří horečky, kýchání, výtok z nosu a nechuť k jídlu. Nemoc je nebezpečná hlavně ve chvíli, kdy je organismus oslabený. Onemocnění není přenosné na lidi.
Panleukopénie – nemoc označovaná také jako kočičí mor, je nakažlivé onemocnění, které často končí smrtí. Mezi kočkami se šíří močí a výkaly, ale i kontaminovanými předměty, krmivem, vodou. Inkubační doba je 2 až 9 dní. Typický je krvavý průjem a neustávající zvracení. Nakazit se mohou jen kočky.
Rhinotracheitida – velmi nakažlivé onemocnění, které se přenáší přímým kontaktem i kontaminovanými předměty a týká se hlavně koťat. Doba inkubace je 2 až 6 dní. Mezi typické příznaky této nemoci patří apatie, nechutenství a výtok z nosu a očí, který přechází z čirého do hnisavého.
A co vzteklina?
U koček je, na rozdíl od psů, očkování proti vzteklině nepovinné. Je to kvůli možným nežádoucím účinkům. Tedy pokud jsme u koček, které necestují do zahraničí nebo nechodí na výstavy - tam to někteří pořadatelé vyžadují. V tom případě by měla kočka podstoupit očkování minimálně 21 dní před cestou a při pravidelných cestách by interval mezi dávkami neměl překročit 1 rok.
Když si koťátko přinesete domů
Každý nový majitel by si měl u chovatele zjistit, jaké vakcíny kotě už dostalo a proti čemu je chráněno. A také by měl vědět, kdy ho čekají další dávky, které podstoupí u svého veterináře. Vše by mělo být uvedeno v očkovacím průkazu. Nezapomeňte také nechat kočku každý rok přeočkovat. Veterinář zároveň provede prohlídku zvířete a vy tak budete vědět, že je v pořádku po všech stránkách. Pokud zapomenete, nic se neděje. Jen je možné, že bude nutné po déle jak 15 měsících nutné přeočkovat 2 dávkami vakcíny.
Podívejte se, jak správně venčit domácí kočku:
Publikováno: 29. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová