Stejně jako posíláme svoje děti do školky či do školy, i naše štěňátko potřebuje naučit spoustu věcí. A kde jinde by se to mělo naučit než v psí škole. Tedy spíše na cvičišti, kde ho naučí rozumět nejrůznějším povelům, chovat se jako správný psí parťák a nevyvádět jako... no inu jako bláznivé štěně. Povíme si, jak to při takovém štěněcím výcviku vypadá.
Výcvik štěněte
Pro spokojený život a symbiózu mezi člověkem a psem bychom měli svého pejska naučit několik základních povelů. Ať už doma chováte dogu nebo pražského krysaříka, musíte si být jisti, že vás váš pes poslechne za každé okolnosti. Zároveň byste pro svého psa měli představovat autoritu, které může důvěřovat a se kterou se bude cítit v bezpečí a v pohodě.
Výcvik by měl být také vždy veden formou pochval a odměn, trestání pro něho bude znamenat stres a neochotu se něco naučit v obavě, že něco udělá špatně. Žádný pes nepochopí povel napoprvé, bude potřeba jej mnohokrát opakovat, než si vštípí informaci, co po něm vlastně chceme. Pokaždé, když při výcviku daný povel zvládne dobře, pochvalte ho a odměňte. Pro psa bude zejména odměna ve formě pamlsku motivací a tím snáze se bude učit. Povely také provádějte klidně, ale rozhodně, vždy ve stejné formě a s obsahem co nejméně slov.
Netrestejte také jeho projevy upoutání vaší pozornosti. Pokud na vás pes bezdůvodně poštěkává, vrčí, kouše vás nebo se snaží "žebrat", ignorujte ho a pes brzy pochopí, že takto si vaši pozornost nezíská a přestane.
Co by měl váš pes umět?
Rozhodně by měl reagovat na své jméno, proto jej od malička takto oslovujte. I když se jedná o roztomilé štěňátko, jednou z něj vyroste velký pes a oslovení typu " Ty můj šmudlo" ho bude pouze mást. Pokud jste mu vybrali jméno Bojar, prostě jej tak oslovujte. Štěně co nejdříve zvykejte na obojek. Jakmile si na něj zvykne, začněte trénovat chůzi na vodítku. Pro malá plemena zvolte raději pohodlnější kšíry.
Jedním z nejdůležitějších povelů, na které musí pes reagovat, je povel přivolání Ke mně! Pes musí umět přijít k vám z jakékoliv vzdálenosti a sednout si. Pokud tento povel pes zvládá na jedničku, nemusíte se obávat jej na procházkách pouštět z vodítka a můžete mu klidně dopřát volné proběhnutí se. Není vhodné psa, který na povel nezareagoval, honit, a poté ho ještě trestat za neuposlechnutí. Docílíte tím pouze toho, že se k vám pes bude bát vracet, jakmile ho z vodítka pustíte a uteče.
Dalším z důležitých povelů je Zůstaň! Tento povel se hodí v mnoha situacích. Může například zabránit vašemu psovi, aby vběhl na rušnou silnici nebo do míst, kde by mu mohlo hrozit nebezpečí.
Povely Fuj nebo Nesmíš je také důležité zařadit do psího slovníku. Zabráníme tak tomu, že váš miláček po cestě na procházce zblajzne všechno, co najde a co by mu ale také mohlo nepěkně ublížit. Stejně tak bychom tento povel měli použít, pokud se pes rozhodne venku skákat na cizí lidi nebo obtěžuje jiná zvířata.
Povel Místo používáme ve chvíli, kdy potřebujeme, aby si pes lehl do svého pelíšku a zůstal tam. Ačkoliv svého pejska milujete, není možné ho mít okolo sebe 24 hodin v kuse. Navíc, pokud mu dovolíte, aby se okolo vás neustále motal, ztížíte si své pracovní návyky a v psovi probudíte silnou fixaci na vás. Povel Místo vám zaručí, že budete moci doma běžně fungovat a pes pochopí, že i vy potřebujete mít svůj prostor a pelíšek bude brát jako místo pro odpočinek.
Při procházkách se snažte psa naučit chodit u nohy povelem K noze! Pes se pak brzy přestane snažit být tažnou silou a vy za ním při procházce nebude vlát jako papírový drak. Není vhodné, pokud se při procházce pes snaží uškrtit na vodítku, protože má potřebu hnát se dopředu, a vy dáváte přednost vycházkovému kroku. Vy pak musíte být vždy tím, kdo určuje krok.
Aby byl váš pes opravdu vychovaný, musíte být důslední. Cviky a povely je nutné neustále opakovat. Neustále trvejte na provedení povelu, který jste psovi zadali. Pokud psovi něco zakážete (skákat do postele, pít vodu ze záchodu a podobně), musí tento zákaz dodržovat všichni členové rodiny. Jinak bude mít pes v hlavě zmatek a nebude vědět, koho má poslouchat.
Jestliže si dáte s výcvikem psa dostatek času a práce, uvidíte, že z něj vychováte poslušného a sebevědomého psa, který vám bude dobrým parťákem, a budete se moci vzájemně spolehnout jeden na druhého.
Podívejte se, co by měl pes umět ve čtyřech měsících:
Publikováno: 29. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová