reklama

Slyšeli jste někdy o kůžopapíru? Vyrobte si z něj třeba obal na tablet

Obal na tablet z kůžopapíru je vyroben ze zajímavého materiálu, která má vlastnosti papíru a pevné látky. Lze jej třeba prát v pračce na 40 °C, můžeme jej dokonce žehlit a lze z něho ušít nejrůznější věci, jako právě moderní a designově zajímavý obal na tablet. Tablet tak ochráníme před nečistotami a ještě bude skvěle vypadat.

Designově zajímavá výroba obalu na tablet z kůžopapíru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba obalu na tablet z kůžopapíru

Než se do výroby obalu pustíme, je důležité si říci, co to ten kůžopapír vlastně je. Jedná se poměrně nový materiál, který v sobě snoubí vlastnosti papíru a pevné látky, podobné právě kůžím. Tento materiál tak získal svou pevnost i poddajnost, lze jej vyprat v pračce, vyžehlit, nastříhat a šít z něho nejrůznější tvary. S kůžopapírem se bude velmi dobře pracovat, pokud jej chvíli předtím lehce navlhčíme vodou. Protože se chceme pustit do výroby obalu na tablet, musíme si tablet nejprve změřit. Podle rozměrů si pak vytvoříme jednoduchý nákres, ze kterého je patrno, že obal bude přehnutý a zakončený klopou. Náš tablet má rozměry 25×18,5 cm. 

Nejprve si uděláme nákres a spočítáme rozměry
Nejprve si uděláme nákres a spočítáme rozměry (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abychom mohli vytvořit na kůžopapíru přehyb, musíme mít dost velký kus materiálu. Naměřený rozměr 18,5 cm tedy vynásobíme dvěma (18,5 × 2= 350 cm). K šířce 25 cm připočítáme cca 3 cm, protože budeme přehnuté okraje obalu prošívat, a tím by se původní míra zkrátila. Dále nezapomeneme připočítat také díl klopy. Zde bude délka cca 15 cm. Výsledné míry potom přeneseme na navlhčený kůžopapír.

Míry na obal přeneseme na kůžopapír
Míry na obal přeneseme na kůžopapír (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při stříhání kůžopapíru si určitě vezměte jiné nůžky než ty, které používáte na stříhání látek. Kůžopapír je poměrně silný a tyto nůžky byste si rychle ztupili. Do připraveného dílu vložíme tablet, kůžopapír přehneme a vyzkoušíme i klopu, zda je dostatečně velká. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, můžeme pokračovat v práci.

Nastřihnutý kus kůžopapíru vyzkoušíme, zda bude vyhovovat
Nastřihnutý kus kůžopapíru vyzkoušíme, zda bude vyhovovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než začneme prošívat okraje obalu, ještě si vyznačíme zaoblený okraj klopy. Oblouček můžeme nakreslit rukou nebo použít třeba podšálek z moka soupravy a podle něj na kůžopapír nakreslíme půloblouček. Tvar poté vystřihneme. 

Obkreslíme rohy a zastřihneme dokulata
Obkreslíme rohy a zastřihneme dokulata (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Abychom pak nemuseli neustále kontrolovat, zda při šití okrajů už nezasahujeme do klopy, odměříme si z každé strany zaoblené klopy 1 cm a odstřihneme ho. Obal na tablet budeme uzavírat na gumu. Musíme si tedy naměřit i gumu. Aby guma obal uzavírala pevně, bude potřeba jí při měření trošku natáhnout. Potom si najdeme střed klopy (přehnutím napůl) a na toto místo gumu našpendlíme. 

Vyzkoušíme, zda bude guma držet
Vyzkoušíme, zda bude guma držet (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naměříme si gumu, kterou trochu natáhneme
Naměříme si gumu, kterou trochu natáhneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Gumu pak prošijeme skrz tak, aby dobře držela. U kůžopapíru není ideální šít do jedné stopy, jako když prošíváme látku, tento materiál má trochu jinou strukturu a mohl by se proseknout.

Gumu na střed obalu pevně přišijeme
Gumu na střed obalu pevně přišijeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Následně pak obšijeme celý obvod obalu zhruba 0,75 cm od okraje. Sešijeme tak jednak obal a obšijeme i klopu. Steh může být přiznaný. Šev započneme i zakončíme zpětným chodem. 

Obal po celém obvodu prošijeme
Obal po celém obvodu prošijeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Když máme zašito, zkusíme ještě jednou uložit tablet do obalu, zatáhneme gumou, a pokud všechno sedí tak, jak má, máme hotovo.

Kromě obalu na tablet můžeme z kůžopapíru tvořit další praktické věci
Kromě obalu na tablet můžeme z kůžopapíru tvořit další praktické věci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na obalování sešitů:

Gumu ke středu klopy přišpendlíme
Gumu ke středu klopy přišpendlíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 27. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová