reklama

Pozor! Tihle emoji na vás budou skákat ze šuplíku či poličky

Hrajte si rádi s plastelínou? Pak zkuste ke svému tvoření použít i Fimo hmotu. Tu totiž můžete vytvrdit, a pak si ji užívat dosyta v nejrůznějších podobách – je libo ozdobu na lžičku, na hrneček, originální náušnice nebo přívěsek, magnetická zvířátka, jídlo pro panenky nebo jiné figurky nebo zrcátko? To vše můžete mít.

Fimo hmotou si můžete ozdobit příbory, nádobí nebo vytvořit originální šperk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jen tak pro radost, nebo abyste si lžičku poznali, si na její rukojeť můžete vyrobit ozdobu z Fimo hmoty. Může to být zvířátko, postavička nebo třeba smajlík. Ten podle tohoto návodu vám rozzáří den. Kousek žluté hmoty propracujte v ruce. Udělejte z ní kouličku. Tu pak dejte na podložku a válečkem ji vyválejte na placku.

Hmotu propracujte a vyválejte válečkem
Hmotu propracujte a vyválejte válečkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na placku položte rukojeť lžičky tak, aby konec nepřesahoval ze hmoty.

Rukojeť lžičky vmáčkněte do vyválené placky
Rukojeť lžičky vmáčkněte do vyválené placky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte ještě jednu placku a položte ji na tu první tak, aby lžička zůstala mezi nimi. Po krajích je přimáčkněte k sobě.

Druhou vyválenou plackou přikryjte a upravte tvar
Druhou vyválenou plackou přikryjte a upravte tvar (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z červené a černé hmoty si vyrobte oči a pusu. Oči budou červené ve tvaru srdíček, pusa ve tvaru úsměvu z černé hmoty. Lžičku pak dejte na plech vyložený pečicím papírem a vložte do trouby. Pečte na 110 °C asi 20 až 30 minut. Nechte vychladnout a můžete si zamíchat kávu. Jen pozor, výrobky omývejte pouze v ruce, do myčky nepatří.

Co je Fimo?

Fimo je hmota z polymerů, kterou můžete používat k modelování. Stejně jako obyčejnou modelínu. Najdete tady ale i tak rozdíly. Hotový výrobek necháte vytvrdit v troubě (případně existuje už i varianta vytvrzující na vzduchu). Výběr barevných variant je mnohem, ale opravdu mnohem širší než u klasické modelíny. Krom klasických najdete i pastelové, třpytkaté, perleťové i svítící ve tmě. Některé řady jsou měkčí a vhodnější pro začátečníky a děti – nemusí se před použitím prohníst.

Vytvrzené výrobky můžete dále upravovat – třeba leštit nebo pískovat, ale také barvit nebo lakovat. Barvy mezi sebou můžete míchat a tvořit si tak nové odstíny přesně sobě na míru. Pracují s ní i opravdoví profesionálové – vytvářejí z ní nejrůznější figurky a jiná díla s velkými detaily. Můžete pracovat i s dalšími pomůckami – strojkem, který vytváří nudličky, extrudérem, který vyrobí tenké pravidelné válečky na další tvoření. Do hmoty můžete samozřejmě vytlačovat nejrůznější textury, přidávat třpytky nebo ji pokrýt metalickou fólií.

Fimem si ozdobte například i kancelářské sponky:

Ozdobte očima a ústy
Ozdobte očima a ústy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po vychladnutí již můžete bez obav používat
Po vychladnutí již můžete bez obav používat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 26. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová