reklama

Kam se hodí nainstalovat moderní atypická okna?

Atypická a moderní okna vypadají zajímavě na atypických a moderních domech, případně na historických objektech. Velmi prapodivně už by se ale vyjímala třeba na panelácích. Pokud máme pro atypická okna slabost a přáli bych si je mít i na svém domě, musíme si uvědomit několik zásadních podmínek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní atypická okna nemůžeme instalovat všude, kam bychom chtěli (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Atypická a moderní okna

Atypická okna do půloblouku, oblouková, kulatá, lomená, šikmá a další se na mnoha domech vyjímají dobře a přirozeně, ovšem najdeme i taková, která vypadají bez nadsázky jako pěst na oko. Rozhodneme-li se pro rekonstrukci domu a chceme-li místo běžných oken nová, moderní a atypická, měli bychom nejprve zvážit všechna pro a proti. 

V první řadě musíme zjistit, jak se na náš nápad dívá vlastník domu (pokud jím nejsme přímo my). A za další musíme zvážit, zda výměna oken za atypická nebude až příliš velký zásah do nosných zdí. Proto bychom k takové rozvaze měli přizvat statika a nejlépe také architekta.

Rohová okna v několika různých atypických rozměrech a tvarech
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rohová okna v několika různých atypických rozměrech a tvarech

U novostaveb asi takový problém nebude, pokud atypická okna plánujeme zasadit do nově stavěné zdi. Zde vám opět poradí architekt, zda jsou vámi vybraná okna vhodná a jak budou s celkovým konceptem domu ladit.

U starších nebo dokonce historických objektů už ale musíme být hodně obezřetní. Rozhodně to nefunguje tak, že když si řeknete, že chcete místo klasických obdélníkových oken okna trojúhelníková, že je také mít budete. Zejména na historické budovy se vztahují některá zákonná ustanovení (např. Nařízení Evropského parlamentu č. 305/2011ČSN EN 14351ČSN 74 6101ČSN 73 540ČSN 73 0532 apod.).

Také je užitečné si přečíst znění zákona o státní památkové péči - Zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.

Rohová okna mohou být řešena i přes nároží
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rohová okna mohou být řešena i přes nároží

Jaké tvary atypických oken?

V současné době jsou vám přední výrobci oken schopni splnit prakticky jakékoliv přání. Takže na svém domě můžete mít okna nejen klasická obdélníková či čtvercová, ale také trojúhelníková, kulatá, do oblouku nebo mnohoúhelníková a nepravidelné tvary. Velký boom zaznamenali stavaři a výrobci oken v 90. letech minulého století, dnešní doba se spíše navrací zpět k běžným tvarům oken. Pokud už hovoříme o moderních atypických oknech, máme vzhledem k současným trendům na mysli spíše okna velkoformátová, bezrámová, rohová nebo okna šikmá. Můžeme sem zařadit i velké prosklené posuvné systémy oken a dveří. 

Jak jsme si již řekli, u starších objektů v rámci rekonstrukce musíme dbát na původní tvary oken a v případě výměny za okna atypická zkonzultovat vše se stavebním úřadem a podložit dokumentací s odborným vyjádřením statika a architekta. Stavební zákon pak přímo nařizuje výměnu původních atypických oken za nová ve stejném formátu a tvaru u historických objektů a státem chráněných památek. Je potřeba také přihlédnout k požadavku majitele objektu, že výměnou oken nesmí být dotčen vzhled objektu. 

Atypická okna na balkoně kopírují tvar šítu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Atypická okna na balkoně kopírují tvar šítu

Repliky oken

Repliky oken se používají právě nejčastěji v historických objektech. Repliky se maximálně snaží respektovat původní vzhled historických a památkově chráněných oken. Zachovávají plně původní prvky a styl historického okna. Okna dokážou změnit vzhled každého domu a jsou jednou z dominant historických budov. Díky věrným replikám historických oken se dokáže zachovat autentičnost budov i pro další generace. Na jejich výrobu se specializuje úzký okruh výrobců oken. 

Detail okenního systému
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Detail okenního systému

Omezení při výrobě

Vámi navržená atypická okna mohou ztroskotat nejen na "úředním šimlovi", ale také na výběru materiálů. Nejčastěji používaným materiálem při výrobě rámů oken je dřevo, plast a hliník. Při výrobě obloukových oken z plastu se okenní rám tvoří tak, že se plast nahřeje a ohýbá se do požadovaného tvaru. Limitní je zde rádius a rozměr šířkový. Dřevěná okna se oproti tomu vyrábějí z jednotlivých segmentů, které se nařežou, vyfrézují a sestaví se do vybraného tvaru. Právě obloukové okno lze sestavit i ze dřeva, ale s podstatně menším rádiem. Hliníková okna do oblouku nenajdeme, neboť výrobce není schopen dodržet kvalitativní limity atypických oken vzhledem ke složité technologické výrobě.

Při výměně stávajících oken za okna atypická je nutné vzít v potaz celkovou váhu nových oken. Zvláště v případě velkých prosklených vstupních portálů může celková hmotnost dosahovat až půl tuny, což při výběru materiálů hraje obrovskou roli. Špatně zvolená skladba materiálů a nevhodný tvar atypického okna může mít za následek i narušení statiky zdí. Zde je víc než kdy jindy nutné nechat projekt vypracovat zkušeným projektantem a posouzení nechat na dalších odpovědných činitelích, kteří se usnesou na správném umístění takovýchto prvků. 

Prosklený portál vstupních dveří s atypickými okny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prosklený portál vstupních dveří s atypickými okny

Dalším omezujícím faktorem je čas. Pokud dům teprve stavíme, již v prvopočátku musíme zadat výrobci podklady pro výrobu atypických oken. Výroba oken na míru může trvat až dvojnásobně delší dobu než výroba oken klasických. Při rekonstrukci musíme taktéž počítat s tím, že vám atypická okna domů nepřivezou za 14 dní, ale třeba za dva měsíce. 

Způsoby výroby atypických oken

Měníme-li původní okna za nová, ale ve stejném tvaru a rozměru, je ideální pozvat odborníky již k zaměření. Zaměření se provede buď podle stávajících stavebních otvorů, případně pak podle podkladů z projektu. Ideální je kombinace obojího. Odpovědný pracovník má k dispozici stavební plány, ale provede také kontrolní měření přímo na stavbě. Na základě těchto podkladů a měření se pak zadávají přesné požadavky do výroby. Optimální doba výroby atypických oken je 4-8 týdnů dle náročnosti a materiálu. 

Atypická okna jsou zajímavým stavebním prvkem, ale pokud si je chcete nechat vyrobit a instalovat na místo starých oken, vždy si dobře rozmyslete, zda budou vyhovovat celkovému vzhledu domu, a zda je jejich pořízení vůbec reálné a proveditelné.

Jak na montáž nových oken:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová