reklama

Víme, jak obalamutit kočku, aby se nažrala a pokojové rostliny zůstaly celé?

Kočky rády ožírají pokojové rostliny, dělají to ze zvědavosti, z nudy a někdy také proto, že si chtějí napravit zkažený žaludek. Pokud se však pustí do jedovatých rostlin, může to být jejich poslední ochutnávka. Dejte si proto na výběr pokojových rostlin pozor. S požíráním ostatních pokojovek vám pak pomůže i kočičí tráva, kterou si můžete velmi snadno vypěstovat. A my vám řekneme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kočky s velkou vášní rády ožírají pokojové rostliny, zabránit tomu může kočičí tráva, pro niž mají velkou slabost. Vypěstujte jim ji a zachraňte své pokojovky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je kočičí tráva?

Kočičí tráva je známá i jako domácí tráva, která je bezpečná a zdravá jak pro konzumaci kočkami, tak i lidmi. Pěstuje se jako pokojová rostlina a pro vašeho mazlíčka představuje skvělý zdroj vitaminů. Kočičí tráva je směs z ječmene, ovsa, pšenice nebo žita. Pozor, nezaměňujte s šantou kočičí. Šantu kočky také mohou, avšak není to žádná tráva, protože to je blízká příbuzná máty. Dost významně ovlivňuje chování kočky. I proto se šantě také říká “kočičí kokain”. Ve volné přírodě se kočky v šantě rády válejí, trhají ji, kousají listy a nakonec se svinou do klubíčka. Látky z této rostliny se mimo jiné přidávají do hraček pro kočky a aplikují se i na škrabadla. Šanta je ale pro kočky neškodná a nemá pro ni žádné vedlejší účinky. Není pro ně překvapivě ani návyková. Stejně jako trávu i šantu můžete koupit v obchodě s chovatelskými potřebami.

Proč pěstovat kočičí trávu?

Kočičí tráva je dobrá pro kočky i pro jejich majitele. Tráva je pro kočky příjemným a bezpečným občerstvením se spoustou vlákniny, které podporuje trávení a pohyb střev, usnadňuje vykašlávání nestravitelných materiálů a vyvolává potřebné zvracení. Některé druhy se navíc mohou přidávat i do běžných salátů. Může to navíc odradit kočku, aby se pouštěla do dalších pokojových rostlin nebo rostlin, které máte na zahradě. Kočičí tráva obsahuje kyselinu listovou, vitaminy A a D a také chlorofyl. Pšeničnou trávu pak můžete přidat i do lidského smoothie.

Kočičí tráva kočkám pomáhá trávit a je skvělým zdrojem vlákniny i vitaminů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kočičí tráva kočkám pomáhá trávit a je skvělým zdrojem vlákniny i vitaminů

Jak na kočičí trávu

V prodejnách s chovatelskými potřebami je možné koupit celou sadu k pěstování. Kočičí trávu si můžete koupit již vypěstovanou v truhlíku, ale klidně si ji můžete vypěstovat i vy sami. Stačí jen, když semena kočičí trávy zasejete přímo do půdy asi 0,5 cm hluboko. Pokud ji budete pěstovat uvnitř interiéru, růst vám může klidně po celý rok. Důležité samozřejmě je, abyste půdu doma udržovali neustále vlhkou. Truhlík se zasazenými semeny přikryjte a umístěte ho na nějaké teplé a tmavé místo. Již po dvou dnech můžete spatřit první rašící konečky kočičí trávy. V té chvíli přestěhujte truhlík na přímé sluneční světlo. Nejlépe se jí uvnitř pokoje bude dařit na parapetu na slunečné straně. Půdu lehce zpevněte a udržujte ji rovnoměrně vlhkou. Dávejte si ale pozor, abyste nepřelili vodu, protože to může zničit kořeny. Trávu můžete nabídnout kočce 10 až 14 dnů po vyrašení nebo ve chvíli, když dosáhne velikosti 10 cm. Jíst může přímo z truhlíku.

Kočičí trávu si snadno vypěstujete sami doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kočičí trávu si snadno vypěstujete sami doma

Jak pečovat o kočičí trávu

Aby vaše tráva rostla i potom, co na ni vlítnou vaši zvířecí miláčci, je zapotřebí dělat pravidelně pár věcí. A k nim patří pravidelný každotýdenní sestřih trávy, čímž podpoříte její zdravý a svěží růst. Pravidelně trávu kontrolujte, zda netrpí nějakou chorobou nebo se do ní nepustili škůdci (mšice, slimáci, bílí červi). Mulčování kočičí trávy napomáhá držet plevel na uzdě. Trávu pro kočky zalévejte až potom, co vršek půdy zaschne, protože nadměrné zalévání může vést k plísním. Pokud začne tráva vadnout nebo vám zežloutne, trávu vyhoďte a vypěstujte si novou.

Jednou týdně kočičí trávu zastřihněte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou týdně kočičí trávu zastřihněte

Jak léčit psy a kočky přírodně:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová