reklama

I rostliny se musí aklimatizovat. Zvláště při návratu z letního stanoviště

Aklimatizace rostlin je důležitá a přesto velmi snadná. S loučícím se letním obdobím a nástupem chladnějších dnů nesmíme zapomenout na rostliny, které jsme na přelomu jara a léta přenesli ven. Avšak navykání jinému prostředí, zvláště když je na balkoně chladněji a v bytě teplo, musíme provést opravdu opatrně. Jak rostlinám nezpůsobit při manipulaci teplotní šok a na co dalšího si dávat pozor?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U citrusů je aklimatizace nesmírně důležitá, zajistí to jejich dlouhodobě dobrý stav (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na aklimatizaci rostlin?

Nebojte se ničeho, aklimatizaci rostlin hravě zvládnete. Z teplomilných rostlin letníte nejčastěji na balkoně nebo terase citrusy, dračince, aloe vera a další druhy.

Když se začne blížit podzimní období, v posledních dnech s letními teplotami je přenesení do vnitřních prostor velmi snadné, protože rozdíly jsou naprosto minimální. Rozhodně se vyplatí provést důkladnou kontrolu, zda rostliny nejsou napadeny například mšicemi, což v prvotní fázi nemusí být vůbec znát. O to větší katastrofou je, pokud se saví škůdci vrhnou na ostatní pokojové rostliny. Pokud se stane, že letněné exempláře mají škůdce, stačí použít mýdlovou vodu, která je spolehlivě zlikviduje. S přípravou na přesun včetně nutné kontroly zdravotního stavu začněte již týden před přenesením.

Nezapomeňte na pravidelnou péči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na pravidelnou péči

Náročnější je aklimatizace na vnitřní prostředí ve chvíli, pokud jsou teploty venku nižší například o 10 °C proti vnitřním prostorám. Zde je důležité věnovat dostatek času postupné přípravě rostlin na změnu. V zasklených lodžiích je možné na delší čas otevřít okna mezi tímto prostorem a ložnicí, čímž dojde ke zmenšení teplotního rozdílu. Pokud tento postup nemůžete rostlinám z nějakého důvodu dopřát, vytvořte pro ně přechodnou zónu. Oproti pobytu v lodžii by měly mít teplotu v zóně o maximálně 5 °C vyšší, aby se výrazně snížilo riziko teplotního šoku. Především citrusy tento postup vyžadují, při výrazném rozdílu totiž často shodí listy a mohou i uhynout.

Aloe se v našich podmínkách daří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aloe se v našich podmínkách daří

Po několika dnech rostliny přeneste už do vnitřních prostor, kde je budete mít přes zimu. Zde kromě zálivky, odvislé podle teploty a intenzity slunečního svitu ve dne, nezapomeňte pravidelně rosit listy. Omezuje se tím usazování prachu na nich a snižuje riziko napadení sviluškami.

Jak letnit fíkusy, strelície a palmy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček