reklama

Jak si udělat romantické zahradní loubí

Loubí je vlastně taková otevřená pergola, pod kterou lze posedět nebo procházet. Nemá střechu a je určena především jako podpora popínavých rostlin. Například vinné révy, přísavníku ale i rdesna, vistárie nebo plamínku. Podle toho volíme její konstrukci. Nezapomeneme se podívat pár let dopředu, protože některé popínavky, jako třeba vistárie či rdesno, velmi zmohutní a přivlastní si jakoukoliv konstrukci.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.
Loubí 13
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 13

Základem loubí je šest stojin, které nám tvoří z hlavní část konstrukce. Na konstrukci použijeme smrkové nebo borové hranolky o profilu 8 x 8 cm. Pro snadné a rychlé kotvení do země použijeme zemní vruty Bayos. Nečeká nás tak žádné betonování, žádný řemeslník, žádné kopaní ani čekání na tvrdnutí betonu. Vše si musíme dobře rozměřit, a to především výšku zemních vrutů, které musíme dát výškově do vodováhy. Vruty se nezašroubují úplně do země, ale asi cca deset cm nad zem. Jde o prevenci před rosou a sněhem.  Vruty jsou pozinkované a odolné proti nepřízni počasí a vodě.

Loubí 5
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 5

Jak na to

1. krok

Zemní vruty zašroubujeme mechanicky pomocí T nástavce a bočních rukojetí. Ty můžeme dát na jednu, nebo obě strany, takže vznikne velká nebo malá páka.

Loubí 1
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 1

2. krok

Pro snadné zavedení vrutu do země a kolmost nám poslouží kovový trn, který si zatlučeme do země a vyndáme. Tak si předznačíme vedení vrutu v hlíně. Horní šířka vrutů je 8 cm přesně tolik, kolik mají naše hranolky. Při mohutnější konstrukci je nutno použít i šířku vrutů 10 cm a použít silnější hranoly.

Loubí 2
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 2

3. krok 

Hranoly na konstrukci si nanečisto chytíme pomocí svěrek do vrutů a ještě jednou si zkontrolujeme výšky stojin a jejich kolmost k zemi podle vodováhy. Při nerovném terénu nebo při nájezdu do garáže, jako v našem případě, je jeden zemní vrut kotven v terénu o něco výše. Dřevěná stojina se tak o výšku terénu zkrátí, aby všechny byly  výškou horní hrany ve stejné rovině. Nanečisto si poskládáme i horní příčné trámy i kratší kolmé hranolky tvořící rošt. Jejich přední přesah cca 30 cm si dáme do roviny a orýsujeme. 

Loubí 3
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 3

4. krok

Na pokosové pile si hranolky zakrátíme, můžeme ale použít i ostrou ruční pilu. Horní konce stojin jsou s dvěma dlouhými příčnými hranoly spojeny pomocí přeplátování. Plát provedeme do poloviny hloubky hranolku. Tedy 4 cm. Přesně na tolik si pilu vysuneme. Provedeme několik řezů vedle sebe. Pak odřezky vylomíme a spoj dočistíme dlátem nebo pilníkem.

Loubí 6
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 6

 5. krok

Konce příčných hranolků zkosíme pod úhlem, stejně jako hranolky, tvořící horní rošt. Loubí tak dostane odlehčený a hezčí vzhled a čela hranolků budou lépe chráněna proti vodě. Hranolky roštu nebudou položeny jen tak volně, ale také mírně zapuštěny. Pouze ale jen do jedné čtvrtiny, tedy 2 cm. Zapuštění provedeme stejně jako předchozí plátování.

Loubí 7
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 7

 6. krok 

Nastavíme kotouč pily na požadovanou hloubku a provedeme více řezů vedle sebe.

Loubí 8
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 8

7. krok

Takto připravený materiál na celé loubí důkladně natřeme dvěma vrstvami barvy na dřevo pro venkovní použití. Nejlépe s ochranou proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Loubí nemá střechu, takže je v plné míře vystaveno nepřízni počasí. Až po čase jej začne chránit zelená střecha, která nám zaručí i příjemný letní stín.

Loubí 9
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 9

8. krok

Natřené hranolky, tvořící stojiny loubí, přikotvíme do zemních vrutů pomocí vratových šroubů. Ty provrtáme přes vyseknuté otvory v hlavě zemního vrutu. Používáme vždy minimálně dva a dáváme je na úhlopříčku. Výseky pro vratové šrouby jsou čtvercové, aby do nich hlava přesně zapadla. Pak nám postačí pouze jeden klíč na dotažení matky z druhé strany. Celou dobu kontrolujeme kolmost pomocí vodováhy. Dobrým pomocníkem je truhlářská svěrka.

Loubí 10
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 10

9. krok

Po vztyčení stojin přichytíme horní příčné hranolky do připravených výřezů. Kotvíme je pomocí vrutů do dřeva.

Loubí 11
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 11

10. krok

Na ně pak připevníme horní rošt loubí. Dáváme jej v pravidelných rozestupech cca 50 cm od sebe. Vzdálenosti si rozpočítáme, aby byly všechny šířky stejné. Z odřezků si můžeme udělat malý doraz, který nám při montáži usnadní práci. Rošt z horní strany do příčných hranolků také kotvíme pomocí delšího vrutu do dřeva.

Loubí 12
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Loubí 12

Loubí se dá díky zemním vrutům postavit velmi rychle. Když jsou hranolky zakrácené a natřené, což by s vhodnou dobou na schnutí vrstev mělo trvat dva až tři dny, je to otázka jednoho dopoledne.

Publikováno: 1. 10. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman