Hodiny jsou nedílnou součástí našeho života, a v době přechodu na zimní čas je sledujeme ještě víc než jindy. Pojďme si proto jedny vyrobit pomocí popisovače na sklo a porcelán.
Základ budoucích hodin tvoří skleněná výseč, kterou si můžeme nechat vyříznout u sklenáře a zabrousit. Nesmíme zapomenout požádat i o vyvrtání dírky uprostřed, kudy povede osa hodinového strojku s ručičkami. Skleněný talíř můžeme i koupit přímo z lehaného skla. Vtipně můžeme ale použít i skleněný etažér – servírovací patrový tác. Sklo budeme popisovat speciálními fixy na sklo a porcelán. Ty se nabízejí v různých barvách i tloušťce hrotů. My budeme používat popisovače silnější a slabé, štětečkové i kaligrafické. Doporučujeme dřív, než začnete psát, fixy vyzkoušet na čistém papíru. Zjistíte stopu, kterou za sebou každý zanechává a vyloučíte i fixy vypsané.
Text, který budete chtít na sklo umístit, důrazně doporučujeme napsat si „nanečisto“ na kus papíru, na který vyznačíte průměr budoucího ciferníku. Předejdete tak hned několika problémům – za prvé budete přesně vědět, zda se nám nápis na sklo vejde a za druhé se vyhnete napsání chyby, a to by bylo opravdu hodně nemilé. Obsah zprávy je libovolný, může to být například přání, pokud hodiny budou dárkem, ale můžete zvolit také citát nebo motto, které se týká času, anebo prostě úplně cokoliv, co chcete na hodinách mít a co toužíte každý den číst.
Budeme potřebovat:
- skleněnou výseč
- popisovače na porcelán a sklo
- řezák a nůžky, řezací podložku
- silnější akvarelový papír
- obyčejný papír na předkreslení
- hodinový strojek
- troubu na zapečení kresby
Nejprve si odekorujeme skleněnou výseč. Vezmeme silnější fix, my jsme použili ten ve vzhledu štětečku, a opatrně obkreslíme, tedy zvýrazníme, středový otvor, kam se později budou vkládat rušičky a osa hodinového strojku.
Posuneme se ke tvorbě dekorativního textu. Na to si vezmeme jemnější fix a pustíme se do psaní. Pokud si nejsme jistí, předem si text napíšeme na šablonu a teprve poté jej na sklo obkreslíme. My jsme zvolili psaní drobným písmem od středu a postupujeme ve spirále směrem k okraji. Sklo otáčíme a dáváme pozor, abychom si již napsaná písmena nerozmazali.
Základní text máme dopsaný. Znovu si vyměníme popisovač, tentokrát vezmeme silnější a volnou plochu hodin doplníme ornamenty. My kreslíme různé tečky, čárky, ale můžete nakreslit, cokoli vás napadne.
Nastupuje nejsložitější fáze dekorování, a tou je psaní čísel. Na to si vezmeme popisovač kaligrafický. Využijeme sklonu hrotu, díky kterému budou číslovky krásně stínované. Nejprve napíšeme číslovku 12 a pod ní dolů 6. Poté zleva 9 a zprava 3. Tím bychom mohli s ciferníkem skončit, není potřeba vypisovat všechna čísla. Ještě přidáme do prostoru pár ornamentů a dekoraci máme hotovou. Kresbu necháme zaschnout, a poté zapečeme v troubě vyhřáté na 160 ºC po dobu zhruba 90 minut.
Ciferník necháme vychladnout. Teď už nám zbývá jen vyříznout si bílý papírový podklad, aby černá kresba vynikla. Na silnější papír položíme ciferník, podložíme měkkou podložkou, abychom si nepoškodili stůl, a řezákem opatrně papír kolem hodin obkroužíme. Na řezák hodně tlačíme, abychom nemuseli tvar dostříhávat nůžkami. Při vyřezávání nesmíme zapomenout na střed, abychom měli kudy prostrčit osu hodinového strojku. Nerovnosti na papírovém kotoučku můžeme ještě začistit nůžkami.
Nyní už jen sestavíme celé hodiny. Na hodinový strojek položíme papírový kotouč, na něj skleněný ciferník a potom ručičky. Zafixujeme šroubkem. Při sestavování dáváme pozor, kde máme horní dvanáctku, abychom strojek nasadili správně.
Je čas podzimních dekorací, vyrobte si je s námi:
Publikováno: 18. 9. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová