I když máme plastová okna a dveře s dobrým těsněním, stejně se nám stále zdá, že tudy do bytu táhne. Můžeme si tedy zkusit vyrobit jednoduchou pomůcku, kterou znaly už naše prababičky a kterou také hojně používaly. Jmenuje se průvanovník a my vás naučíme si jej vyrobit a používat.
Co je to průvanovník?
Jsou tady podzimní plískanice, deště a větrné období. A to samozřejmě ihned poznáme i doma, zvlášť pokud naše dveře nebo okna nedoléhají úplně dokonale. Projít okolo dveří, zpod kterých táhne, není opravdu nic příjemného. Jenže kupovat nahonem nové dveře není jednoduché, mohou nám na to chybět finance, čas nebo je natolik křivá podlaha, že to bez razantního zásahu nebude mít žádný efekt. U oken je to ještě komplikovanější, pokud bychom je chtěli teď na podzim měnit za plastová.
Staňte se tak trochu chytrou horákyní. Nová okna si objednejte na jaro, stejně tak si po zimě pozvěte řemeslníky na vyrovnání podlahy a průvan pode dveřmi a pod okny zlikvidujte průvanovníkem. Co je to průvanovník? Průvanovník je vlastně dlouhý látkový váleček nebo polštářek, vyplněný vhodnou vystýlkou, který se dává ke dveřím nebo oknům. Naše babičky podobným způsobem dávaly ke dveřím deku nebo staré přehozy, které průvan eliminovaly. My na to ale půjdeme sofistikovaně a vyrobíme si hezký a praktický látkový průvanovník na opakované použití a s možností prát tohoto šikovného pomocníčka v pračce.
Co budeme potřebovat
- větší kus látky
- nůžky
- šicí potřeby
- duté vlákno nebo kousky molitanu (případně starý polštář)
- špendlíky
Nejprve je potřeba si změřit šířku dveří. Vchodové dveře bývají nejčastěji široké 90 cm, ale můžete mít zrovna atypický rozměr, proto je raději přeměříme. K naměřenému rozměru pak připočítáme cca 10 cm navíc. Musíme mít na paměti, že šitím se polštářek maličko zkrátí a je potřeba, aby průvanovník byl o něco delší, než je šířka dveří. Podle spočítaného rozměru si naměříme stejně široký díl látky. Nemusíme kupovat novou, postačí třeba stará cícha nebo vysloužilá osuška. Vyberte si oblíbenou barvu a vzor.
Nastřihneme si potřebnou délku látky (např. 100 cm na délku). Dále budeme ze zbytku látky potřebovat dvě látková kolečka. Můžeme použít jako "odměrku" třeba starý CD disk. "Cédečko" obkreslíme na látku.
Abychom nemuseli stříhat každé kolečko zvlášť, můžeme si pomoci tak, že látku přeložíme napůl a sešpendlíme po obvodu kolečka.
Potom už jednoduše obě kolečka vystřihneme.
Kolečka i pruh látky obrátíme na rub a obě kolečka pak začneme našívat k látce. Uděláme to tak, že jedno kolečko umístíme do pravého horního rohu a druhé do levého horního rohu a po obvodu kolečka budeme zadním stehem přišívat látku. Potřebujeme vytvořit válec. Sešijeme také oba konce látky, ale necháme malý otvor, kudy budeme dovnitř dávat výplň.
Hotový válec obrátíme na líc.
Nyní budeme válec vyplňovat. Ideální je duté vlákno, ale můžeme použít také nastříhaný molitan nebo molitanovou drť, vhodné jsou i nadrobno nastříhané zbytky látek. Válec důkladně vyplníme, aby byl dostatečně pevný a nezůstávala v něm prázdná místa.
Jakmile je válec dobře vyplněný, zašijeme otvor.
Hotový válec pak ještě ručně promačkáme, aby se výplň dostala všude a byla rovnoměrně rozložená. Potom už jej můžeme použít jako ochranu před průvanem ke dveřím nebo do oken.
Ušijte skákacího panáka, se kterým zažijete spoustu zábavy vy i vaše děti:
Publikováno: 19. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová