reklama

Podílejte se na záchraně planety, začněte žít podle filosofie zero waste

Možná jste už někde zaznamenali jméno Američanky Bey Johnsonové. Právě ona je považována za zakladatelku hnutí zero waste, tedy života bez odpadů. Ale Češi, jako správní potomci Járy Cimrmana, dobře vědí, že zero waste není žádný novodobý vynález a že se jen stačí vrátit k některým zdravým návykům našich předků.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kdo chce být zero waste, rychle zatočí se všemi zbytečnými plasty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako s každou změnou, je dobré se i na přechod k zero waste připravit. Vydejte se na ní krok za krokem, a to podle následujících zásad.

  • odmítněte to, co nepotřebujete
  • omezte to, co skutečně potřebujete
  • využijte vše, co máte a co nemůžete omezit nebo zamítnout
  • recyklujte to, co využíváte
  • kompostujte

Nežijte kvůli věcem

Na každého Čecha připadne ročně kolem 340 kg netříděného odpadu a celá Země „vyrobí“ za stejnou dobu téměř 26 milionů tun smetí. Příklad za všechny: Během jednoho roku vyhodí lidstvo 16 miliard jednorázových kávových kelímků…

Komu tedy záleží na tom, aby se zbytečně neplýtvalo zdroji, žili jsme zdravěji a naučili jsme se znovu vážit věcí a zdrojů, hledá cestu, jak ven z tohoto začarovaného kruhu plýtvání a neúcty k životnímu prostředí. Zero waste přístup je ideální, protože na něm není nic složitého. Postupně zjistíte, že to není jen o ohleduplnosti a spořivosti, ale především o tom, že život má smysl, když se žije kvůli zážitkům, ne kvůli věcem.

Síťovka, sklenice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednorázovým věcem je odzvoněno – sklo, dřevo, textilie, to vše slaví zero waste návrat

Začněte doma

Snažte se mít jen věci, které potřebujete. Nekupujte zbytečnosti, volte minimalistické vybavení. V budoucnu budete méně předmětů vyhazovat, a ještě se vám bude snadněji uklízet. Není potřeba mít skříň přecpanou oblečením, které stejně neunosíte. Naučte se kupovat kvalitní kousky, které dlouho vydrží. Nenechte se zlákat módními trendy, které rychle pominou. Klasika přežije desetiletí a vypadá stále dobře.

Vařte jednoduchá jídla a nenaplňujte ledničku polotovary a přehnanými nákupy. Budete žít zdravěji a nepřipojíte se k tisícovkám lidí, kteří vyhazují do kontejnerů zkažené potraviny. Neobjednávejte si jídla z fast foodu, raději si vezměte do práce pokrmy připravené doma. Pochopitelně ve znovupoužitelných krabičkách.

Lépe chutná z termohrnku

Omezte nákup balených pokrmů. Najděte ve svém okolí bezobalové obchody, nakupujte na farmářských trzích. Podpoříte tak lokální producenty a nebudete podporovat firmy, které převážejí jídlo přes půl planety. Na nákupy noste kvalitní plátěné tašky nebo pytlíky ušité ze starých záclon.

Nekupujte nápoje v plastech a v jednorázových kelímcích. Malá lahvička s vodou vaši kabelku nebo batůžek nezatíží a doma uvařená káva či čaj v termohrnku chutnají nejlépe. Zároveň ušetříte i pár korun za předražené nápoje v kavárnách a obchodech.

Papírové utěrky jsou „out“

Jestliže chcete svůj zero waste přístup dovést k dokonalosti, omezte kupované čisticí a kosmetické prostředky a zkuste přejít na ty skutečně ekologické doma vyráběné. Například většina zubních kartáčků se vyrábí z několika syntetických materiálů v kombinaci s pryžovými prvky a ve své podstatě je nelze recyklovat. Na trhu ale najdete kartáčky z bambusového dřeva, které lze zkompostovat. Na internetu je dostupná řadu návodů a receptů na domácí čisticí a kosmetické prostředky, které neobsahují chemikálie. Pomůžete tak svému zdraví a zároveň nebudete zatěžovat odpadní vody a „vyrábět“ odpadky.

Zubní kartáčky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekologické kartáčky z bambusového dřeva jsou „in“

Mezi předměty denní hygieny, které nelze recyklovat, patří i jednorázové holicí strojky a strojky s vyměnitelnými hlavicemi. Raději si kupte klasickou sadu na holení, která vydrží několik let. K odličování přestaňte používat jednorázové tampony a ušijte si vlastní ze zbytků jemných látek. Ještě naši rodiče se obešli bez papírových utěrek a kapesníků. Uvidíte, že to bez nich zvládnete i vy. Kuchyňskou špínu setřete hadříkem ze staré látky a stolovat můžete s použitím látkových ubrousků, které navíc vypadají mnohem lépe než ty papírové.

Přemýšlejte a vymýšlejte

Nepodléhejte reklamním kampaním a letákům, kupujte jen to, co opravdu potřebujte. Než nějaký spotřebič nebo oblečení vyhodíte, zkuste, jestli nepůjde opravit. Ze starého ošacení našijte hadříky, kuchyňské chňapky, utěrky nebo pelíšky pro domácí mazlíky. Snažte se používat v domácnosti co nejméně plastových věcí. Rychle zjistíte, že například jídlo se vám bude příjemněji připravovat v nádobí z tradičních materiálů a ovoce či pečivo, které podáváte rodině k snídani, vypadá mnohem lépe v proutěné ošatce vystlané plátěným ubrouskem nebo v keramické či dřevěné míse.

Ovoce, pytlíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ovoce a zeleninu nakupujte do vlastních obalů

Sedmero tipů pro zero waste život:

Kompostujte, co to dá. Lépe to půjde tomu, kdo má zahradu, ale dnes jsou běžné i domácí kompostovače. Využívejte sdílenou ekonomiku, takže si věci, které nepotřebujete často, raději půjčte. Stejně tak se zapojte do hospodaření v komunitní zahradě. I po svých čtyřnohých kamarádech lze uklízet zero waste. Používejte sáčky z recyklovaného papíru nebo lopatku. Nepotřebné věci nevyhazujte, ale darujte je  dál. Šetřete vodu. Například při čištění zubů. Pusťte vodu na začátek čištění na namočení kartáčku a potom jen na vypláchnutí úst. Podle některých statistik tak můžete ušetřit více než 10 l vody.

Výměnný obchod je známkou zralého přístupu ke světu kolem sebe. Při stěhování nebo vyklízení starších objektů pozvěte kamarády a známé, protože to, co je pro vás odpad, jim udělat radost. Měnit můžete také oblečení, z kterého vaše děti vyrostly nebo které už nenosíte. I na výletech a dovolených můžete být zero waste. Mějte u sebe svou „bezodpadovou“ krabičku poslední záchrany, kde nebudou chybět láhev na pití, plátěná nákupní taška a látkové kapesníky a utěrky.

V tomto stylu můžete i balit dárky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Předcházení vzniku odpadu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Metoda zero waste vás naučí nakupovat bez zbytečných obalů, které jinak končí v koši.