reklama

Umělci proměňují vodovodní trubky v osobitou součást interiéru: Industriální styl

Pro fanoušky industriálního stylu musí být představa domácnosti kompletně vybavené nábytkem a doplňky z vodovodních a jiných trubek naprosto snová. Mohl by to být i váš sen?

Industriální styl

Jak poznat industriální styl, který se zrodil ve době, kdy se rozhodovalo o dalším osudu starých opuštěných továren a skladišť poblíž městských center, tedy na počátku 20. století? I dnes jsou loftové byty, tedy byty vzniklé v těchto prostorách, v popředí zájmu především mladých a umělecky orientovaných lidí. Typickými prvky jsou především materiály v jejich surové podobě. Beton je prostě betonem a kov zůstává kovem i se stopami opotřebení. Stěny zůstávají neomítnuté, technické zázemí budovy a bytu se nijak neskrývá. Kov a beton se nejčastěji kombinuje se dřevem, kamenem a přírodní kůží.

Takový industriální sen umí přímo tady v české kotlině splnit Tomáš Mrkvica, který tvoří pod značkou ideaface. Nábytek a doplňky této značky stojí na pevných základech vodovodních trubek z oceli a litiny, které autor rád kombinuje s nahrubo opracovaným dřevem.

Industriální styl
Industriální styl (Zdroj: www.fler.cz/ideaface)

Mohlo by se na první pohled zdát, že tento styl není nic pro romantiky. Ale věřte, že pro zapálené fanoušky „industriálu“ není nic romantičtějšího, než atmosféra staré tovární haly a kombinace kovu, betonu, holých cihel a dřeva. Výjimečný důraz tento styl klade na dlouhou životnost a funkčnost. Té lze dosáhnout spojením poctivé ruční práce a kvalitních materiálů.

Industriální styl
Industriální styl (Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/AehY_C7--9WA_8pNptzqlIPJDg6FcQd4_-6MKhs7kgZR_BlNUp3HfxQ/)

Se starých trubek vytvořte třeba věšák. Dejte si velmi záležet na vhodném osvětlení. Industriálnímu stylu sluší tovární lampy, reflektorová svítidla a jednoduché kovové pracovní lampičky. S doplňky a dekoracemi to ale nepřehánějte.

Industriální styl
Industriální styl (Zdroj: www.fler.cz/ideaface)

Podobný nábytek a doplňky si ale nutně nemusíte představovat jen v chladně působícím loftu. V kombinaci s hřejivě působícím dřevem a vhodně zvolenými dekoracemi se totiž kovové trubky vůbec nevylučují s pocitem útulna.

industriální styl
industriální styl (Zdroj: https://cz.pinterest.com/pin/595038169488482294/)

Na trhu objevíte i drobnosti pro ty, kterým industriál učaroval, ale zatím se na předělávání bytu do stylu tovární haly úplně necítí. Držák na toaletní papír nebo lampička z vodovodních trubek, která se rozsvěcí pomocí starého zahradního kohoutku, vynikne jako vtipný doplněk v jakémkoli interiéru.

Publikováno: 9. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce