reklama

Mysleli jste, že znáte všechny své zlozvyky? My vám ukážeme, že ne tak docela

I když nejste uklízecí maniaci, přece jen většina lidí je ráda, když má okolo sebe čisto a uklizeno. Všichni však hledáme způsoby, jak si to urychlit a usnadnit. Jenže kolikrát používání různých zkratek je spojeno s celou řadou zlozvyků. Pojďme se na ně podívat blíže. Poradíme vám také, jak se těmto nešvarům vyvarovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdo uklízení miluje, někdo nenávidí, všichni v něm však mnohdy chybujeme. Při uklízení máme i zlozvyky a kolikrát o nich vůbec netušíme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlozvyk spojený s hromaděním papírů

Dochází k tomu de facto dennodenně, každý den do domu přijdou další a další papíry. Je přitom jedno, jestli jde o letáky, dopisy, dokumenty, školní nebo pracovní záležitosti, poznámky, je jich prostě mnoho. Spousta z nich by se domů neměla vůbec dostat. Řada z nich po čase přestane být důležitá, jenže i tak je místo vyhození dál doma skladujeme. A přitom by stačilo, kdybyste měli odkládací místo poblíž vchodu, tedy místa, kde máte také nedaleko odpadkový koš a skartovačku, kde byste mohli vše roztřídit a nepotřebných papírů se co nejdříve zbavit. I tak toto místo jednou týdně projděte a co už není potřebné, toho se prostě nekompromisně zbavte. Uložte si pouze dokumenty, daňové doklady.

Hromadění mokrých ručníků v koupelně

Pokud nechcete být nemile překvapeni plísní na ručnících, nenechávejte je mokré na jedné hromadě v koupelně. Je to jeden z nejčastějších zlozvyků, které děláme. Místo toho je raději vyneste na vzdušné méně vlhké místo, kde je zavěste na sušák, aby dobře proschly.

Ručníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mnoho z nás po sprchování nezavěsí mokré ručníky na sušák, ale nechá je jen tak povalovat ve vlhké koupelně. Jenže to je ideální pro množení nežádoucích bakterií a tvorbu plísní

Používání příliš mnoho čisticího prostředku

Příliš mnoho čisticího prostředku funguje podobně, jako když přeháníte s pracími prostředky v pračce. Myslet si, že více bude fungovat lépe, je ohromný omyl. Takhle to skutečně nefunguje. V reálu použití příliš velkého množství prostředku může způsobit více škody než užitku. Je to magnet pro nečistoty. A proto vždy používejte jen tolik prostředku, kolik je napsáno na obalu. Přicházíte tak navíc i zbytečně i o peníze.

Houbička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Myslíte si, že více čisticího prostředku vám usnadní čištění? Kdepak! Spíše jen přiláká další špínu

Čištění pomocí špinavých nástrojů

Je to zajímavé, ale dělá to spousta lidí. Jak ale můžete očekávat, že něco vyčistíte špinavými čisticími prostředky? Pokud pračku pravidelně nečistíte, tak se v ní budou hromadit bakterie a bude tím pádem i zapáchat. A taková pračka pak nemůže prádlo zbavit špíny a zajistit, aby krásně vonělo. Podobně tomu je i u vysavače s plným sáčkem a zaprášeným filtrem nebo také u špinavého mopu či houbičky na nádobí. Pokud chcete mít doma skutečně čisto, měňte sáčky a filtry do vysavače, houbičku vyměňte aspoň jednou týdně za novou a mop po každém použití pořádně vyperte a ideálně i vydezinfikujte.

Na celou koupelnu pouze jednu dezinfekční utěrku

Jednorázové utěrky jsou skvělé pro rychlé ošetření náhle vzniklého malého problému, nejsou určeny k tomu, abyste jimi uklízeli celou koupelnu. Když jednou utěrkou vyčistíte umyvadlo, a pak se s ní vydáte na jiné části koupelny, tak už nečistíte, ale rozmazáváte špínu všude okolo. A co je ještě horší, tak roztahujete po celé koupelně i bakterie. K důkladnému očištění své koupelny proto jednorázové ubrousky rozhodně nepoužívejte.

Záchod
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedním dezinfekčním ubrouskem celou koupelnu vážně neuklidíte. Neuklidíte ji, ani kdybyste jich použili deset

Ponechání špinavého nádobí v dřezu

Ponechání špinavého nádobí v dřezu je perfektní pro množení bakterií i otravný hmyz. Naučte se proto, abyste hned potom, co nádobí položíte do dřezu, tak ho hned umyjte nebo jej okamžitě vložte do myčky.

Nádobí, dřez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nenechávejte špinavé nádobí v dřezu, vytváříte tím tak ideální prostředí pro množení všemožných bakterií

Opomíjení uklízení lednice

Pokud neuklízíte pravidelně svou lednici a necháváte v ní prošlé potraviny, hrozí, že si ji celou zamoříte různými plísněmi a bakteriemi. Změňte to! Pokaždé, když jdete nakupovat, nejprve vyhoďte všechny staré potraviny a police rychle setřete čistým hadříkem napuštěným bílým octem nebo dezinfekcí.

Lednice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lednice je místo, které zapomínáme pravidelně uklízet, což však není spojeno pouze s prošlými potravinami, ale také s množením plísní a bakterií

Nesprávné skladování čisticích prostředků

Je velkým nešvarem mít doma čisticí prostředky umístěné na různých místech. Ideální je, když je máte umístěné na jednom místě. A vůbec nejlepší je, když prostředky pro úklid dané místnosti máte v dané místnosti. Tedy vše, co potřebujete na úklid koupelny, máte na jednom vytyčeném místě v koupelně. To samé platí i pro čisticí prostředky v kuchyni a podobně.

Ráno vstanete a neustelete si

I když se považujete za milovníky čistoty, a i když jinak je vaše ložnice nablýskaná, díky neustlané posteli vypadá vše úplně jinak. A tedy, pokud nechcete, aby vypadala vaše ložnice jako rozházená, udělejte si z ranního stlaní zvyk. Pomoci si můžete i správnou volbou povlečení. Praktický je i přehoz. Vyhněte se záplavě dekorativních polštářů.

Postel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I když jinak máte uklizenou ložnici, neustlaná postel vaši snahu zcela zničí

Nečtení pokynů od výrobce

Je to takový všeobecný nešvar. Lidé si pořídí různé čisticí prostředky, které používají, aniž by si přečetli návod. Mnohdy se tak stává, že vše je aplikováno tak nějak odhadem a často ve větší míře. Lidé také díky tomu, že si nepřečetli návod, nedodržují ten správný postup, čímž nemají šanci dosáhnout kýženého výsledku. Nejhorší pak je, když díky tomu použijí nesprávný čisticí prostředek na určitý povrch. Díky tomu může dojít k poškození povrchu.

Jak na úklid s nanotechnologiemi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová