reklama

Při výchově štěněte dbejte také na kvalitní stravu

Máte doma malé štěně? Jistě se mu snažíte už od malička připravit spokojený a plnohodnotný život. Pes je přeci jen věrným společníkem člověka, a je proto potřeba mu jeho oddanost nějak vracet. To nejmenší, co můžeme pro psa udělat, je podávat mu kvalitní stravu a dbát na jeho důslednou výchovu a výcvik.

Při výchově štěněte dbejte také na kvalitní stravu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Strava a pamlsky pro psa

S příchodem štěněte do vaší domácnosti musíte poněkud upravit své zažité zvyklosti. Je to podobné, jako když do rodiny přibude miminko. Má své potřeby a je mu srdečně jedno, že vaše zvyky jsou jiné. Především bude vyžadovat pravidelně krmit, nejlépe neustále. Vy mu v dobré víře podstrojujete, protože proč ne, když tak hezky papá. Jenže to je základní chyba. Pokud štěně od malička budete rozmazlovat tím, že kdykoliv se na vás podívá, dostane mlsek, naučíte ho na neustálý přísun potravy, kdykoliv bude mít chuť. Takový návyk vede ale u psa jednak k neposlušnosti a za další k obezitě a s ní spojenými zdravotními komplikacemi. 

Krmení pro štěně zásadně rozdělíme na malé porce a štěněti je podáváme několikrát denně (cca 4-5×). Čím je štěně starší, tím můžeme intervaly mezi krmením prodloužit a denní dávky navyšovat. Od půl roku věku krmíme 2× denně. Lepší je dávat pejskovi krmivo jen na určitou dobu, cca na 10-15 minut. Pokud dávku nesní, misku odstraníme a další krmnou dávku nabídneme v době dalšího krmení. Štěně se tak naučí, že čas krmení určujete vy a musí se najíst tehdy, kdy je k tomu příležitost.

Krmení
Většina psů je neustále při chuti, ale nesmíte podléhat jejich "kukuči" (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Záleží také na tom, jaký typ krmiva budete volit. Malé štěně, které ještě nemá vyvinuté zoubky, bude potřebovat měkkou stravu. Pokud chcete štětě od jeho útlého věku zvykat na granule, kupte mu právě štěněcí. Jsou měkčí a svým vyváženým složením mu budou vyhovovat. Prvotně neuškodí, pokud mu budete granule namáčet do vody, aby je štěně mohlo snáz konzumovat. Pořiďte nejprve nějaké menší balení granulí pro štěňata - pokud znáte od chovatele značku, kterou krmí on, kupte stejnou. Pokud ne, vyberte jinou, ale vždy co nejkvalitnější a od chovatele si vyžádejte alespoň pár dávek granulí, na které je štěně zvyklé.

Chovatelé se snaží krmit kvalitním krmivem, ale ne vždy se "trefí" do ideálního složení. Proto se poraďte s odborníky, které granule jsou pro vaše štěně nejlepší. Doma poté postupně do původních granulí přimíchávejte nové, abyste zhruba během týdne převedli štěně na vámi zvolenou značku a vyhnuli jste se trávicím potížím. Pokud si nejste úplně jisti krmnými dávkami, přečtěte si příbalový leták nebo návod na obalu sáčku s granulemi. Zde odborníci přehledně a jasně doporučují, jak a v jakém množství granule podávat.

Pamlsky podávejte s rozmyslem. Pravidlem by mělo být, že pamlsky jsou za odměnu. Stanovte si proto priority, kdy budete pejskovi pamlsky dávat. Velmi rychle pochopí, kdy dobroty dostává a bude se tak snažit si je zasloužit. Zejména, pokud hodláte štěně cvičit na povely, mějte při výcviku pamlsky po ruce. 

Pohyb
Pokud se váš pes stane pánem domu, už nikdy ho to neodnaučíte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pamlskovník s opaskem

Odměňujete pravidelně svého psa? Chodíte na procházky nebo cvičiště a potřebujete mít dostatek pamlsků stále při ruce, ale zároveň šílíte z drobečků po kapsách? Pořiďte si moderní a funkční pamlskovník z omyvatelného materiálu, boční zatahovací gumou, opaskem a kapsičkou na sáčky na exkrementy. Takového pomocníka ocení každý pracant.

Pamlskovník
Pamlskovník s opaskem (Zdroj: yoggies.cz)

Hypoalergenní bezlepkové piškoty s hmyzím proteinem a kurkumou

Vašeho pejska jistě potěší naše hypoalergenní, bezlepkové a originální piškoty pro psy s hmyzím proteinem a kurkumou. Maso potemníka moučného může být vhodné pro všechny psy, včetně těch s různými dietologickými nároky. Jsou vyráběny ručně ve vlastní kuchyni a zcela bez obilí, sóji, chemie, dochucovadel a cukru. Pejsek si zamiluje jejich přírodní vůni i chuť a zároveň si užije pocit z chroupání. Pamlsky jsou určeny jako doplňkové krmivo pro psy a je třeba, aby měl vždy pejsek k dispozici dostatek čerstvé vody.

Piškoty
Hypoalergenní bezlepkové piškoty s hmyzím proteinem a kurkumou (Zdroj: yoggies.cz)

B.A.R.F. hovězí výcvikové pamlsky

Z toho nejlepšího syrového hovězího masa jsou patentovanou metodou vyrobeny B.A.R.F. výcvikové pamlsky pro psy. Ručně vyráběný pamlsek ze syrového masa, kterému neodolá žádný pes, je vyroben výhradně z masa bez přidání dochucovadel, konzervantů a lákadel. Jedná se výhradně o kvalitní maso. Balení obsahuje 50 g pamlsků. Když budete chtít vědět, co dáváte svému psu, klidně ochutnejte.

Barf
BARF hovězí výcvikové pamlsky (Zdroj: yoggies.cz)

Co dělat, když je pes obézní:

Výcvik
Štěně by mělo co nejdřív projít alespoň základním výcvikem, aby si osvojilo povely (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová