reklama

Je koupání psů ve volné přírodě dobrý nápad?

Znáte to jistě také. Vyjdete si s pejskem na procházku a on se vymáchá v prvním potoce, který potkáte. V mnoha případech to psovi prospěje, protože plavání a koupání ve volné přírodě všeobecně je zdravé, ale může se stát, že se u vašeho psa vyskytnou zdravotní problémy. Víte, v jakých případech k tomu může dojít?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je koupání psů ve volné přírodě dobrý nápad? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupání psů v přírodě

Většina psů vodu miluje, a jakmile se jim naskytne při procházce příležitost, skočí do potoka nebo rybníka. Pořádné osvěžení a možnost smýt ze srsti prach a nečistoty jsou pro ně důležité, ale musíme dávat pozor, aby si při takové vydatné koupeli neuhnali zdravotní obtíže.

Potok
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vodní toky s rychle tekoucí vodou můžou pro malé psy představovat riziko

Například v létě, pokud je velké horko a vezmeme psa k vodě, musíme kontrolovat, zda voda není příliš ledová. Pes by si mohl takto snadno přivodit problémy s ledvinami, zánět močových nebo dýchacích cest. Pokud psovi chcete koupel ve volné přírodě dopřát, zvažte, jak dlouho ho necháte ve vodě. Je také velmi nutné nechat psa po koupání dobře uschnout. V žádném případě ho nenechte ve stínu, kde může nastydnout.

Voda
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dávejte pozor, v jaké vodě se váš pes v přírodě koupe

Nejen zdravotní rizika ale číhají na vašeho psa. Velmi zrádná je voda samotná. I když jsou psi všeobecně dobrými plavci, mohou se rychle unavit a například silný a rychle tekoucí proud je může vyčerpat a odnést neznámo kam. Dávejte proto pozor, do jaké vody se váš pes pouští a zda je schopen se rychle dostat na břeh, pokud by mu hrozilo nějaké nebezpečí. To platí především o malých plemenech.

Bezpečnější bude, pokud psa necháte na vodítku a budete jej takto jistit. S vaší pomocí se pak může dostat z vody snáz a rychleji. U velkých plemen zase nepodceňujte jejich váhu a sílu. Pes, který ve vodě pocítí nebezpečí, může zpanikařit a může vás strhnout s sebou. A v takové chvíli můžete mít problém oba dva. Rychle tekoucí voda vám může podrazit nohy a může vás i stáhnout pod hladinu. Nepodceňujte proto takové toky, a pokud to není nezbytně nutné, psa do těchto vod nepouštějte. 

Břeh
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vždy zkontrolujte, jestli pes může z vody bezpečně vyjít nebo vyskočit

Velkým rizikem je potom také kvalita vody. I když se na první pohled může zdát hladina rybníka čistá jako sklo, bývají většinou takové vody plné nejrůznějších mikroorganismů a rostlin. Rostliny, rostoucí pod hladinou, nejsou častokrát vidět, a pokud se do nich váš pes při plavání zamotá, může se snadno utopit. Obsah bakterií a dalších částic ve vodě je pak přímo markantní. Pes si tak v srsti může přinést nejeden zdravotní problém, který dokáže vyústit až v nepříjemné záněty kůže a dermatitidy. Zejména sinice a vodní řasy dokážou v srsti vašeho psa napáchat pořádné škody.

Dbejte tedy na to, aby se pes nekoupal v podezřele zapáchající vodě, ve vodě plné sinic nebo řas. Pokud se už do takové vody dostane, snažte se ho co nejdříve opláchnout čistou vodou, abyste mu z kůže vymyli všechny nečistoty. Rozhodně použijte šampon pro psy, nejlépe s obsahem dezinfekce chlorhexidin, což je chemické antiseptikum. Ničí grampozitivní a gramnegativní bakterie (je baktericidní), na některé gramnegativní bakterie účinkuje méně. Je též bakteriostatický.

Šampon
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Používejte psí šampon s přídavkem chemického antiseptika

Někteří psi se také rádi potápějí, zejména pokud jsou zvyklí z vody aportovat klacky nebo kameny. I zde na ně ale číhá zdravotní riziko, zejména v podobě zánětu uší nebo oblasti okolo uší. Zde pomůže nejen psa vykoupat a důkladně vysušit, ale také vykapat uši dezinfekčními ušními kapkami. Tyto kapky dokážou upravit rovnováhu mikroorganismů ve zvukovodu. Účinkují také jako prevence proti zánětům. Pokud jste majitelem psa s hustou srstí, snažte se mu uši po vykoupání opravdu důkladně vysušit, nebojte se použít i fén, který ale na druhou stranu spousta psů vysloveně nesnáší. Pokud budete na fén pejska zvykat odmala, může si na něj zvyknout a sušení uší bude jednodušší.

Kapky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po koupání se snažte psovi vyčistit uši pomocí dezinfekčních kapek

Pokud jste zvyklí jezdit se svým pejskem na dovolenou k moři, dopřejte mu i koupel v moři. Ovšem nikdy ho nezapomeňte po koupeli osprchovat opět čistou vodou, abyste mu ze srsti a kůže odstranili sůl. Ta může působit svědění, a pokud se bude pes drbat, způsobí si mokvající boláky, které se hůř hojí. Stejně tak psa omyjte čistou vodou, pokud by vám náhodou skočil do bazénu s chemicky ošetřovanou vodou. Chlor působí na psí srst obdobně jako sůl. 

Koupel
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pokud se váš pes koupal ve špinavé, slané nebo chlorované vodě, doma ho dobře osprchujte a umyjte

Podívejte se, jak se pes může stát dárcem krve:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.