reklama

Nádherně voní a ještě má léčivé schopnosti. Tato rostlina by neměla u vás doma chybět!

Verbena citronová je léčivka, známá už několik století. Neměla by chybět ani u vás doma. Kromě úžasné citronové vůně vám pomůže s mnoha neduhy. Nachlazení, žaludeční problémy, nespavost? S tím vším si umí poradit. A odvděčí se vám i svou nenáročností.

Verbena citronová je nepostradatelnou rostlinkou v domácí lékárně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Verbena citronová je rostlina původem z Jižní Ameriky. Můžete ji znát také pod názvem aloysie – to je její latinský název. V našich zeměpisných podmínkách ji můžete pěstovat buď jako pokojovku, nebo ji letnit.

K jejímu pěstování vám postačí obyčejný substrát pro pokojové rostliny. Vhodná je ale jakákoli jiná půda, která je propustná, vlhká a bohatá na živiny. V místě svého původu může dorůst do výšky až 3 m. U nás ji můžete pěstovat jako malý keřík nebo ve formě stromku. Hnojte jednou za 14 dní. Vhodné místo pro její pěstování je slunce nebo polostín. V létě ji můžete nechat venku, potěší vás drobnými bílými květy. Na zimu ji ale umístěte tam, kde teplota neklesne pod 9 °C. Na jaře ji můžete více zastřihnout do hloubky, bude pak bohatší, kompaktnější.

Rostlinka
Listy verbeny vás omámí svou vůní (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jaké má verbena citronová účinky?

Tato léčivá rostlina nesmí chybět ve vaší bylinkové lékárně. Silice se používá i do kosmetiky – do parfémů a deodorantů. Čaj pomáhá s dýchacími obtížemi – s astmatem, nachlazením. Je vhodná i při žaludečních obtížích, zmírňuje křeče v břiše. Oblíbíte si ji, pokud vás trápí migrény nebo úzkost a nespavost. Potlačuje chuť k jídlu a detoxikuje, je tedy účinným pomocníkem při hubnutí. Je protizánětlivá a antioxidační.

Jak verbenu využívat?

Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak její léčivé účinky využít, je nálev. Může z ní být čaj, můžete jí použít i do dalších nápojů, k ochucení jídla – a to sladkého i slaného. Odvar je vhodný k vyplachování nosu při rýmě nebo vyplachování úst, když vás bolí zuby. Čerstvé listy použijte na rány. Urychlí hojení zanícených nebo špatně se hojících ran a také ran po bodnutí hmyzem. Můžete také jednoduše utrhnout lísteček, promnout ho v prstech a položit třeba na parapet. Krásně provoní místnost.

Čaj
Čaj můžete popíjet několikrát denně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Tip:

Protože čaj z verbeny neobsahuje kofein, můžete si ho užívat několikrát denně. Stačí vhodit do horké vody několik sušených nebo čerstvých lístků.

Jak verbenu pěstovat:

Publikováno: 9. 9. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová