reklama

Vadí balkonovým květinám nižší teploty? Kdy květiny uklidit?

Balkonové rostliny nadělají spoustu parády po celé léto a velkou část podzimu. Mnozí z nás ale netuší, že se změnou charakteru počasí je nutné také změnit péči o tyto rostliny. Na co si dát u balkonovek pozor a jaké neduhy je mohou reálně ohrozit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při nižších teplotách nezapomeňte balkonovkám omezit zálivku a hnojení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastěji pěstovanými druhy balkonových rostlin jsou již tradičně pelargonie, petúnie, milion bells nebo sporýše. Všechny tyto druhy vyžadují během teplých letních dnů pravidelnou zálivku, vhodný druh substrátu, který příliš neslehává, dostatek živin a také pravidelnou kontrolu zdravotního stavu. S přicházejícím déletrvajícím ochlazením je nutné radikálně upravit tento plán péče, protože například při přebytku vody rostliny velmi trpí.

Proto je nutné v chladnějším počasí zalévat podstatně méně, stejně tak i tehdy, když se s příchodem září začnou světlé části dnů zkracovat. Mnoho vody znamená hlavně nadměrnou zátěž pro kořenový systém, který při dlouhotrvajícím přelití začne uhnívat. Rostliny churaví, začnou žloutnout, nekvetou a mohou být napadeny například sviluškami, což je spolehlivě může zahubit.

Muškát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pelargonie jsou stálice balkonů, při dobré péči vydrží i více let

S chladnějším počasím a zkracujícími se dny mějte na paměti, že byste měli začít omezovat kromě zálivky také hnojení pomocí tekutých preparátů. Silné přehnojení má za následek zasolení substrátu, díky čemuž je rostlině zablokován přístup živin a ta hyne. Vhodné je hnojení tak jednou za tři týdny až jednou měsíčně. Pokud požadujete zároveň ochranu proti škůdcům, dobrou volbou je koupě hnojivých tyčinek 2 v 1, které kromě dávky živin obsahují i insekticid, bránící rostliny proti napadení škůdci.

Pelargonie jsou jediné klasické balkonovky, které je možné uchovat přes zimu například ve sklepě a pěstovat je jako trvalky. Aby byly rostliny stále ve vynikající kondici, je vhodné pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství. Tvorba semen brání dalšímu nakvétání a pelargonie to velmi silně vysiluje.

Kromě balkonových rostlin na terase nebo balkoně také letníte například citrusy, dračince a jiné teplomilné rostliny. V zasklené lodžii tato zeleň vydrží ještě nějakou dobu, avšak pokud teploty přes noc citelně poklesnou, je na čase provést přemístění dovnitř. Ale pozor, nezapomínejte na aklimatizaci, spočívající na postupné navykání na teplotu uvnitř. Právě citrusy reagují při teplotním šoku úplným opadem listů.

Citrus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Citrusy a další rostliny z balkonu při poklesu teplot přeneste dovnitř

Podívejte se, jak by měla přezimovat stévie:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček