reklama

Otravují vašemu psovi život klíšťata?

Procházky se psem jsou ve znamení pohody a uvolnění. Tedy většinou. V opačném případě je to obava, jakého parazita si váš pejsek zase přinese domů. Nejobávanější jsou bezesporu klíšťata, jejichž sezóna ještě zdaleka neskončila. Víte, jak byste se měli zachovat, když v srsti vašeho psího miláčka najdete přisáté klíště? A případně kdy navštívit veterináře?

Otravují vašemu psovi život klíšťata? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domácí mazlíčci a klíšťata

Sezóna klíšťat je v plném proudu a rozhodně jen tak neskončí. Potrápit mohou parazité i během podzimu. Veterinářka MVDr. Marie Kadeřávková poradí, jak na ně vyzrát, jak je šetrně zlikvidovat a kdy případně vyrazit k odborníkovi.

Klíšťata začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C, takže potíže hrozí až do samotného konce podzimu, přičemž obdobím nejvyššího výskytu je mezi dubnem a říjnem. Pokud chcete vědět, jak vypadá současná situace, jejich aktivitu lze sledovat na stránkách hydrometeorologického ústavu.

Psi v lese
Při procházkách v lese byste měli psovi nasadit antiparazitální obojek (Zdroj: PetCenter)

Pokud jste začali s využitím antiparizitik již během jara, bude je pravděpodobně třeba obměnit. Jak poznat, že obojky či různé přípravky ztratily svou účinnost? „Pokud začneme nacházet zapitá klíšťata, se kterými jsme předtím problém nemívali, je to jasný signál, že je potřeba kontrola případně obměna antiparazitik,“ vysvětluje veterinářka Kadeřávková. Jak podotýká, je důležité si uvědomit, že je lepší počítat s kratší dobou funkčnosti jednotlivých přípravků. To v praxi znamená, že pokud je na obalu uvedeno působení ochrany 7-8 týdnů, počítejte raději jen s těmi sedmi. Je třeba mít na mysli, že žádné antiparazitikum nezaručuje 100% ochranu.

Pinzeta
Většina chovatelů si s přisátým klíštětem dokáže poradit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy se psem k veterináři kvůli klíštěti? „Věřím, že klíště je naprostá většina majitelů a chovatelů schopná odstranit sama. Velmi to ulehčují i speciální pinzety, které zajišťují šetrné odstranění celého parazita. Nicméně vždy se o kompletním odstranění raději přesvědčte. Veterináře je určitě nutné navštívit v případě příznaků celkového onemocnění, nebo také v případě lokální reakce v okolí kousnutí,“ upozorňuje veterinářka. Zároveň podotýká, že závažná onemocnění jako borelióza způsobená klíšťaty, u zvířat příliš nehrozí. Tyto potíže odnášejí spíše lidé.  

Vyrobte si domácí repelent:

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce