reklama

Nedaří se vám vyčistit síta s jemnými oky? Máme pro vás pár praktických tipů!

Síta s jemným okem používáme v kuchyni na přesívání nejrůznějším potravin jako je třeba mouka nebo cukr. A protože síta přicházejí do kontaktu především s potravinami, je potřeba je udržovat čisté. Což vhledem k jejich opravdu titěrným okům nelze úplně dobře zajistit. Většinou to řešíme tak, že je propláchneme jarovou vodou a necháme oschnout. A jaké fígle používáte na vyčištění síta s jemným okem vy?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praktické tipy na čištění jemných sít (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění sít s jemným okem

Abychom mohli síta s jemnými oky používat bez obav z nečistot, které na nich mohou ulpívat, měli bychom jejich čištění dávat velký důraz.

V případě, že si řekneme, že to není nutné a že nečistoty samy časem vypadají, bychom si mohli i eventuálně přivodit zdravotní komplikace. Nejde jen o mechanické nečistoty, ale každý, i maličký zbytek potravin může časem za pomoci vlhkosti při umývání zplesnivět. A představte si, co všechno si pak můžete s moukou prosít do mísy. 

Prosívání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Abychom mohli síta s jemnými oky bezpečně používat, musí být dokonale čistá

Na čištění můžeme použít jemný kartáček, můžeme použít i zubní kartáček s jemnými štětinami. Napěníme saponát na mytí nádobí a síto s jemnými oky jím pokryjeme v husté pěně. Kartáčkem potom krouživými pohyby síto očistíme a propláchneme čistou vodou.

Síto
Při promývání nebo prosívání ulpívají na sítech drobné částečky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nečistoty
Pokud síto ihned po použití namočíme, nečistoty se vypláchnou (Zdroj: Martina Pilzová)

Další možností je rozkrojit citron na půlku a posypat nákroj hrubší solí. Citronem potom přejíždíme po povrchu síta a snažíme se sůl vtlačit do maličkých ok. Tím vymáčkneme nečistoty, které jsou zde zaklíněné a navrstvené. Sůl potom jednoduše vodou vypláchneme a odstraníme. Citron nám zajistí dezinfekci ok a vyžene odtud případné zárodky plísně.

Mytí
Většinu nečistot vymyjeme jarovou vodou (Zdroj: Martina Pilzová)
Čisté síto
Síto po umytí necháme také dokonale vyschnout (Zdroj: Martina Pilzová)

Pomoci nám také může hlavice s tryskou, kterou lze nasadit na vodovodní kohoutek u kuchyňského dřezu. Díky tryskající vodě se nečistoty uvolní a síto bude opět čisté.

Vychytávka při čištění: jemná síta je také možné vyčistit pomocí lepicí hmoty (gumy), která díky svým lepivým vlastnostem na sebe nabalí většinu mechanických nečistot, které v okách sít ulpívají. Plastická hmota se jednoduše namačká na plochu síta a stejně jednoduše se zase sejme. Hmota je kompaktní a netrhá se, takže oka nebudou následně zanesena. Hmota je vyrobena z gumy, která na sebe přilepí všechen prach a špínu. Velkou výhodou čisticí hmoty je, že se dostane naprosto všude. Hmota vyčistí špatně přístupná místa a je použitelná opakovaně. Na sítu nezůstanou žádné stopy ani skvrny. 

Jak na snadnější čištění podlah:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.