reklama

Chcete doma uklízet ekologicky a smysluplně?

Čistá domácnost může být někdy na úkor ekologického smýšlení. Ruku na srdce, většina hospodyněk prostě popadne čisticí prostředky a jednorázové utěrky a už to sviští. Co na tom, že se odpadkový koš plní dalším odpadem. Udržitelnost by pro nás měla být nejen životní styl, ale i nutnost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chcete doma uklízet ekologicky a smysluplně? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Problémem je potřeba lidí dělat vše na 100 %, jinak to pro mnohé postrádá smysl. Můžeme ale postupovat pomalu, protože není jednoduché měnit své návyky ze dne na den, neustále se zlepšovat, učit se a čerpat inspiraci.

Jak se starat o domácnost udržitelně

Nahraďte jednorázové utěrky

Řada drogerií nás tlačí k jednorázovým výrobkům. Příkladem mohou být jednorázové utěrky na prach do koupelny nebo kuchyně, přitom stačí jednou zainvestovat do správných utěrek, které vydrží a investice se vám vrátí hned při dalším nákupu. Udržitelnou volbou může být hadřík, který je vyroben ze 100 % recyklovaného materiálu z PET lahví. Navíc je vhodný na všechny druhy povrchů, takže už nemusíte kupovat žádné navíc.

Utěrky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praktické utěrky z mikrovlákna na opakované použití

Zkuste eco-friendly čistící produkty

Tento krok je základem k udržitelné čistotě. Mezi základní ekologické produkty patří jedlá soda a citron k odstranění nepříjemných zápachů, peroxid vodíku a sůl na odstranění skvrn a ocet jako víceúčelový čisticí prostředek. Používání takových produktů udržuje přírodu bez toxických chemikálií a nepřispívá ke znečištění ovzduší.

Soda a citron
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vsaďte na osvědčené přírodní čisticí prostředky

Zvolte odnímatelné návleky a hlavice

Najít udržitelný produkt na mytí podlah může být ošemetné. Při výběru musíme sázet na kvalitu, aby nám takový produkt vydržel dlouho a nemuseli jsme ho každých 5 let obměňovat kvůli nízké kvalitě. Pokud nechcete úklidem trávit mnoho času, zvolte mop, který v sobě má zabudovanou nádržku na vodu a nemusíte si tahat vodu v kbelíku zvlášť. Mop je vybaven oboustranným otočným mycím návlekem, který můžete hodit do pračky. Díky mopu odstraníte více než 99 % bakterií a virů, aniž byste použili zbytečné chemikálie. Pokud preferujete set kbelíku a mopu, doporučujeme takový, který má odnímatelnou hlavici, kterou můžete vyprat v pračce a znovu použít, jak se vám zachce. Výhodou takových produktů jsou odnímatelné návleky a hlavice, které můžete používat stále dokola a nevyužíváte tak jednorázové produkty.

Mop
i (Zdroj: Vileda)
Mop od Viledy je zdatným pomocníkem a má pratelný a vyměnitelný potah

Neplýtvejte

Řada lidí pouští poloprázdné pračky a myčky a plýtvá tak vodou, proto počkejte, až budete mít dostatečně zaplněné oba spotřebiče. Pokud máte možnost nechat vysušit prádlo na čerstvém vzduchu, využijte toho a sušičku si ušetřete na zimu.

Nevlastněte víc, než potřebujete

Čím méně věcí vlastníte, tím jde uklízení lépe. Každá vaše věc by měla mít své místo, ideálně někde ve skříni nebo na poličce, protože není horšího luxování a vytírání, když musíte stále přendávat věci z jedné strany na druhou.

Houbička
i (Zdroj: Vileda)
Čisticí houbička vám pomůže překonat i tu nejhorší špínu

Jedno pravidlo nakonec

Méně je někdy více. Používejte doporučené dávky zakoupených přípravků, pracích prášku a saponátů a používejte odměrku. Správné dávky zaručují nejvyšší účinnost a zároveň, při využívání běžných saponátů, vypouští správná dávka do odpadní vody méně chemikálií.

Čisticí prostředky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čisticí prostředky používejte s rozmyslem a ekologicky

Podívejte se, jak na úklid pomocí přírodních prostředků:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 9. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce