I ve svém domě můžete mít svou vlastní vodní zahradu. Vodní zahrada v interiéru může být originálním hravým prvkem vašeho interiéru. Líbí se vám nápad, že byste mohli mít svou vlastní vodní zahradu uvnitř domu? Máme pro vás pár nápadů, rad a tipů na její realizaci.
Proč si doma vytvořit vodní zahradu?
Pěstování rostlin ve vodě je vlastně skvělé, protože je ideální pro naprosté začátečníky. Jde totiž o jeden z nejjednodušších způsobů, jak můžete doma pěstovat rostliny. Nikdy se u nich nemusíte nijak extra starat o jejich zalévání. Jsou přirozeným zdrojem vlhkosti, které je v mnoha interiérech nedostatek, což má blahodárné účinky na zdraví.
Co k vytvoření vodní zahrady do interiéru budete potřebovat?
Vedle nádoby a rostlin potřebujete kartáček na zuby, hadřík, skalku nebo oblázky, filtrovanou vodu a výživu pro vodní rostliny.
Tvorba vodní zahrady v interiéru krok za krokem
Vzhled vodní zahrady se odvíjí od toho, jaké rostliny si pro ni vyberete. Pokud se rozhodnete pro vytvoření vnitřní zahrady, můžete pro ni použít tři hlavní druhy vodních rostlin:
- Skutečně vodní rostliny, které žijí ve vodě. Tedy do vody je ponořená celá rostlina, včetně kořenů a listů.
- Emergentní rostliny, tedy rostliny, jejichž kořeny jsou považovány za volně plovoucí, zatímco listy se rozprostírají nad vodní hladinou.
- Plovoucí rostliny pak žijí na povrchu vody. Jejich kořeny jsou malé a mělké. Výběr mezi těmito rostlinami je skutečně široký. Jde použít dokonce i hodně pokojových rostlin, které se tradičně pěstují v hlíně, jako photos, kala, filodendron nebo třeba anglický břečťan. Zajímavé jsou však i ve vodě plovoucí okřehek, vodní salát, vodní hyacint nebo třeba frogbit.
Pro vodní zahradu v interiéru je volba té správné nádoby základ. Může mít různou podobu. Může jít o velkou a širokou vázu, kamennou mísu, akvárium, džbán, ale také i velkou nádobu po okurkách nebo utopencích nebo naopak umělecký kousek, tedy dekorativní skleněnou nádobu. Popusťte uzdu své fantazii. Mějte ale na paměti, že velikost a tvar nádoby ovlivní celou vodní zahradu. Také mějte na mysli, že se vám do ní musí vejít celá rostlina.
Bez ohledu na to, jakou rostlinu jste si pro svou zahradu vybrali, měli byste jí nejprve důkladně očistit všechny nečistoty z kořenů. Pomůže vám to nejen s udržováním čisté vody, ale také kořeny pak budou moci plně přejít na vodu. Použijte k tomu starý měkký zubní kartáček nebo hadřík. Po očištění je ještě opláchněte pod tekoucí vodou.
Pokud vytváříte vodní zahradu za použití skutečných vodních rostlin, ozdobte nádobu kameny a oblázky. Rostlinu pak umístěte na dno nádoby a přidávejte k ní kameny, dokud nebude základna rostliny pevně zajištěna. Pozor, koruna rostliny nesmí být zcela pokryta kameny, protože bude bránit růstu kořenů. Horní část kořenového balu nechte mírně odkrytou. V případě polovodních rostlin je nutné před přidáním vody umístit kořeny do nádoby držet ji na místě. Pomoci vám v tom mohou kameny i oblázky. Můžete je ale nechat růst v celém kontejneru, záleží pouze na tom, jakého vzhledu chcete dosáhnout.
Jakmile bude vše připraveno podle vašich představ, je čas na vodu. Použijte k tomu vodu filtrovanou. V případě vody z vodovodního kohoutku ji nechte přes noc odstát, aby se z ní odpařil chlor. Před nalitím do nádoby se také ujistěte, že má pokojovou teplotu a není tedy ani příliš horká, ani studená. U plovoucích rostlin nejprve do nádoby dejte vodu a teprve až pak do ní umístěte rostliny. Po hotové sestavě můžete nakonec přidat i několik dekorativních prvků.
I když je vodní zahrada v interiéru skutečně nenáročná, to neznamená, že se o ni nebudete starat. Zahradu umístěte tam, kde bude dostatečné nepřímé světlo, daleko od průvanu. Používejte tablety s výživou pro vodní rostliny. Pravidelně přidávejte vodu do nádoby a jednou za několik týdnů vodu v nádobě kompletně vyměňte a rychle vyčistěte celou nádobu. Doporučujeme u toho zkontrolovat kořeny vaší rostliny a odstranit mrtvé nebo umírající kořeny.
Podívejte se, jak osadíte aerárium:
Publikováno: 2. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová