reklama

Těchto 5 kvetoucích krásek vás omámí svou vůní, vyberte si tu pravou

Květiny jsou krásné a něžné a mnohé také vábně voní. Voňavé krasavice najdeme i mezi pokojovými rostlinami. Když si některou z nich vyberete, naplní v době květu váš domov svou něžnou vůní a vy nebudete muset sahat po umělém osvěžovači vzduchu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokojové citrusy vám dají nejen plody, ale také provoní vzduch (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I když většina voňavých pokojovek pochází z exotických krajů, pěstují se u nás už velmi dlouho, takže se nemusíte bát, že vám doporučíme nějaké nedostupné druhy. Některé jsou vzrůstem větší, jiné se vejdou i do menších prostor. Stačí si jen vybrat tu „svou“.

Vznešená klasika

Květy elegantních gardénií bývaly kdysi oblíbenou ozdobou dívčích účesů a pánové si jimi zdobili obleky. Ty časy jsou sice nenávratně pryč, ale krásu této rostliny původem z Číny a Japonska si můžete užívat i vy. Gardénie dorůstá většinou do výšky mezi 40 až 100 cm, takže si na ni raději udělejte dostatek místa. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce, které by ji mohlo popálit. Když nemá dostatek světla, poznáte to tak, že jí začnou žloutnout listy. Vyžaduje běžnou pokojovou teplotu, v zimě snese i mírný chlad kolem 15 °C.

Aby gardénie kvetla, potřebuje odpovídající vlhkost, kterou jí zajistíte tak, že květináč postavíte do misky s vlhkými oblázky a denně ji budete rosit vlažnou měkkou vodou. Zálivka by měla být pravidelná, aby substrát nevyschl, v zimě je potřeba zalévat méně. Vlhčení a zalévání nepodceňujte, jinak by mohly rostlině padat poupata a vy byste se nedočkali nádherných a voňavých květů. Gardénie nesnášejí změnu stanoviště, takže je zbytečně nestěhujte, zvláště když jdou do květu.

Gardénie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Gardénie je dáma mezi voňavými pokojovkami

Vůně do každé domácnosti

Hořepníku (Exacum afine) se také někdy říká hořkolist, ale nelekejte se, drobné kvítky této nevelké jednoleté květiny pěkně voní a vzhledem ke své velikosti (20–30 cm) se hodí prakticky do každé domácnosti. Optimální jsou pro něj teploty mezi 18 až 22 °C ale snese i o pár stupňů větší teplo či chlad. Vhodné je pro něj světlé stanoviště bez přímého slunce, v létě prospívá i ve venkovních truhlících. Zálivka musí být přiměřená, protože rostlině škodí převlhčení. Nesnáší také průvan, hlavně v chladnějších měsících. Typické jsou pro něj drobné voňavé kvítky, nejčastěji světle fialové se žlutými středy, ale existují i druhy s modrými nebo bílými květy.

Hořepník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ve vhodných podmínkách bude hořepník doslova obalen voňavými květy

Vsaďte na citrusy

Mezi vonící rostliny patří i většina citrusovníků, z nichž se některé budou krásně vyjímat i u vás doma. A pokud o ně budete správně pečovat, odvděčí se nejen voňavými květy, ale také plody. Citrusy sice pocházejí z teplých oblastí, ale to neznamená, že jim musíte nabídnout „tropické“ podmínky. Podstatné je zajistit jim prostředí, které odpovídá rovnici – čím více tepla, tím více světla. Při vyšších teplotách a vydatné zálivce, ovšem v málo osvětlené místnosti, se nejspíš nedočkáte žádných plodů, a i s květy to nebude nejlepší.

Vhodným stanovištěm pro ně je jihovýchodní nebo jihozápadní okno, u některých druhů počítejte s tím, že jsou větší, takže potřebují mít dostatek místa. V obchodech seženete speciální substrát pro citrusy, stejně tak hnojivo. Většina druhů je citlivá na přemokření, takže jakmile zůstane voda v misce pod květináčem, raději ji vylijte. Vhodné je rosení, zvláště v panelových bytech a na parapetech nad radiátory. Citrusy zvládnou i přezimování, tehdy zálivku ještě více omezte.

Vzpomínka na staré časy

Pěstovaly ji už naše prababičky a dříve nechyběla v každé běžné domácnosti. Dnes se na voskovku (hoya bella) trochu zapomíná, což je škoda. Zvláště během léta hojně kvete sladce vonícími květy, které jsou porcelánově bílé a uprostřed s purpurovým nebo fialovými středy. Voskovky vypadají pěkně v závěsech nebo v orchidejových košíčcích umístěných na velmi světlém místě, nevadí jim ani výsluní. Vyhněte se ale raději místům, kam dopadá polední slunce. V létě snášejí teploty do 25 °C, v zimě mezi 18–20 °C.

Nemusíte jim věnovat přílišnou péči, říká se, že nejhezčí jsou takové voskovky, které „necháte žít vlastním životem“. Takže postačí mírná zálivka a ve vegetačním období občasné hnojení. Určitě jim neměňte stanoviště, jinak opadají květy i poupata a mohou začít padat rovněž listy. Podobně se rostlina projevuje i tehdy, když je na příliš tmavém místě.

Voskovka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Voskovka si zaslouží, aby se vrátila do našich domovů

Nejen pro nevěsty

Z Madagaskaru nepocházejí jenom roztomilí lemuři, ale také rostlina Stephanotis, které se říká pokojový nebo madagaskarský jasmín, protože květy se trochu podobají těm jasmínovým. Můžete se setkat i s názvem věncovec a s přídomkem „květina nevěst“, protože se těmito něžnými květy zdobívají svatební kytice. Doma je pro rostlinu ideální pokojová teplota, v zimě zvládne pobyt i ve 12 °C. Má ráda světlo, ale vyvarujte se slunečných stanovišť. V době, kdy nasazuje na květ, s ní nehýbejte, aby neopadala poupata. Zemina nesmí vyschnout, vhodné je rosení, ale pouze listů, nikoliv květů. Pokud má věncovec ideální podmínky, dozrají na něm i plody podobající se mangu. Vypadají zajímavě, ale nejsou jedlé.

Věncovec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy věncovce připomínají malé hvězdičky

Tip pro vás:

Pokud milujete bramboříky a u vás doma se jim daří, zapátrejte v obchodech po nějakém „voňavém“. Nevoní každý, ale některé vyšlechtěné druhy mají příjemné vonící květy.

Pěstujete orchideje a víte, jak je můžete bránit proti  škůdcům?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 9. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová