Odstranění voskovek, fixek nebo jiných barviček ze stěny či nábytku vlastně nemusí být velký oříšek, když víte, jak na to. Většinu čisticích prostředků najdete doma ve spíži, pomůžou i staré osvědčené triky. A když všechno selže, jsou tu ještě vychytanější fígly.
Malování, kreslení, stříhání a lepení, to baví většinu dětí. Jenže jak je chvilku necháte bez dohledu, zjistíte, že papír je jim málo a přesunuly se malovat na stěnu. Velká, rovná, a hlavně čistá plocha je láká. A my si potom lámeme hlavu, čím ta malá umělecká dílka odstraníme. Máme pro vás rady zkušených rodičů, jak můžete pomalovanu zeď vyčistit.
Jedlá soda odstraní skoro vše
Bez sody se v domácnosti prostě neobejdete. Na většinu obrázků, malovaných například vodovkami, akrylovými barvami nebo temperami, zpravidla stačí jenom namočit do práškové sody vlhký hadřík a povrch jím vyčistit. Pokud chcete dosáhnout bělícího účinku, tak přidejte ještě několik kapek citronové šťávy nebo kyseliny citronové. Nečistotu otírejte jen lehce, abyste ji do stěny nezatlačili.
Fixy, tempery a inkoust
Většinou je spolehlivě odstraníte roztokem dvou dílů alkoholu a jednoho dílu amoniaku. Navlhčíte jím houbičku a opatrně potíráte. Můžete použít také líh čistý anebo prostředek, který ho obsahuje ve větším množství. Jako první pomoc pomůže třeba i čistá vodka. Ale pozor, alkohol může povrch poškodit. Není vhodný například na lakovaný nábytek. Proto radši předem vyzkoušejte na menším neviditelném místě, jak bude reagovat.
Pastelky a tužky
Relativně snadno se čistí pastelkové kresbičky. Ty jdou jednoduše vygumovat klasickou gumou, kterou snad dítě ještě má v penálu. Jestliže ji nenajdete, sáhněte po chlebu. Z měkké střídy prohněťte kuličku, kterou stěnu také vyčistíte. Na gumu ani chleba netlačte, spíš po čáře jen přejíždějte. Chléb si poradí i se slabší mastnotou od voskovek.
Voskovky jsou problém
Mastné voskové barvy, to už je větší oříšek. Děti s nimi rády kreslí, ale odstraňují se špatně nejenom ze stěny, ale i z desky stolu či podlahy. Na pevném povrchu si poradíme s fénem nebo žehličkou. Stačí malůvku krátce nahřát a papírovým ubrouskem setřít dočista.
Na stěně je to větší problém, můžete zkusit osvědčený trik se žehličkou a pijákem. Na skvrnu přiložte savý papír a přežehlením vosk rozpustíte. Měl by se do papíru vsáknout. Někdy ale i potom zůstane na stěně pigment nebo mastná skvrna. Potom bude třeba použít radikálnější prostředky například nano houbičku nebo odstraňovač skvrn na lihové bázi, můžete vyzkoušet.
Nano houbička
Lihové fixy nebo voskovky se těžko odstraňují nejenom ze stěn, ale i z hladkých povrchů, jako jsou tapety, latexové nátěry, nábytek či dveře. V tom případě se vyplatí použít moderní nano čisticí houbičku. Tento speciální pěnový materiál vyčistí i drobnější struktury (například dřevo). Nepotřebujete žádný saponát, stačí povrch houbičky jen mírně navlhčit a krouživými pohyby nečistotu odstranit. Poradí si dokonce i se zaschlými kresbami.
Profesionální triky
Když domácí prostředky selhávají, přijde na řadu profesionální čištění. Mastné skvrny od voskovek zlikviduje například HG Absorbovač oleje a mastných skvrn. Ten do sebe doslova ze stěny vsákne zbytky mastné skvrny. Můžete jej použít ale i na jiné porézní materiály, například kámen (hlavně mramor a vápenec), terakotu či cementový nebo betonový povrch.
A nakonec, když selžou všechna čistidla, nezbývá, než stěnu znovu vymalovat. V tom případě doporučujeme použít některý z omyvatelných nátěrů, například Ceramic, Primalex, který odolá nejenom fixám, i těm lihovým, temperám či voskovkám, ale i kečupu, červenému vínu, oleji či šmouhám od gumových podrážek bot. Snadno se omývá a nečistoty do sebe nevsakuje, ale téměř odpuzuje. Anebo na stěnu nalepte některou z vybarvovacích tapet. Zvířátka, svět kolem nás, vesmír i fantastické obrázky můžou děti podle fantazie omalovat.
Tip pro vás:
Věčný obrázek
Stane se, že obrázek, který dítě na stěnu nakreslilo, je tak krásný, až je vám líto jej odstraňovat. Jestliže se nachází na místě, kde je kresba akceptovatelná, můžete udělat „z nouze ctnost“. Použijte klasický rámeček na obrázek a prázdný jej pověste na zeď tam, kde je malůvka.
Nakonec třeba přijdete i na to, že si můžete doma v předsíni, chodbě nebo na schodišti vytvořit celou galerii. Každý rok necháte dítě namalovat jeden obrázek, který orámujete. Jednou, až potomek vyletí z hnízda, budete stále kolem jeho dětských výtvorů chodit a vzpomínat.
Vyrobte podle našeho návodu dětem křídy na kreslení:
Publikováno: 31. 8. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová