reklama

Jak si udělat praktický botník za dveře aneb Až se zima zeptá

Vítá vás při vstupu do bytu hlavně v zimním období rohožka plná bot, kterou musíte překračovat? Vyrobte si jednoduchý praktický botník. Stačí na něj kousek místa vedle vstupních dveří.

Na výrobu praktického botníku použijeme bílé lamino. Nařezat na potřebný rozměr si je necháme v prodejně. Šířka botníku by měla být taková, aby se do něj vedle sebe vešel vždy celý pár bot. Jako měřítko použijeme naši největší, nejlépe zimní obuv.

Jak na to

1. krok

Do dvou napevno vložených poliček, tedy dna a půdy botníku, vyvrtáme vrtací šablonkou otvory pro spojovací dřevěné kolíčky. Nemáme-li vrtací šablonu, musíme si přesně rozměřit, kde budou kolíky a stejně měřit i na přiléhajícím dílu.

Botník za dveře 1
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře 1

2. krok

Předvrtané díly, tedy obě pevné i ostatní volně vložené poličky a boky opatříme z pohledové strany nažehlovací páskou.

Botník za dveře 2
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře 2

3. krok

Pásku s tavným lepidlem nažehlíme obyčejnou žehličkou, přesah po přižehlení ořízneme ostrým nožem nebo dlátkem. Po oříznutí dlátkem hranu začistíme smirkovým papírem. Vhodná je zrnitost 120. Poslouží smirek na špalíčku nebo houbička.

Botník za dveře 3
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře 3

4. krok

Do boků je třeba vyvrtat otvory na podpěrky poliček. Úhelníkem a ostrou tužkou označíme místa pro vrtání v pravidelných 5cm rozestupech.  Lamino označíme důlčíkem, aby vrtáček po materiálu neklouzal, průměr musí mít přesný, jinak podpěrky vypadnou. Police budou na podpěrkách vloženy volně, aby se odstup polic dal upravit podle sezony a výšky bot.

Botník za dveře
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře

5. krok

Před samotným sesazením a slepením celého botníku lehce strhneme záhlubníkem hrany otvorů pro spojovací dřevěné kolíčky. Nemáme-li záhlubník, můžeme použít vrták o větším průměru.  Do připravených otvorů naneseme disperzní lepidlo. Lepidla nesmí být příliš mnoho, aby je dřevěný kolíček nevytlačil.

Botník za dveře 4
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře 4

6. krok

Gumovou paličkou do otvorů s lepidlem vklepneme dřevěné spojovací kolíčky. Přebytečné lepidlo ihned otřeme vlhkým hadříkem, aby nezaschlo.

Botník za dveře 5
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře 5

7. krok

Díly sesadíme a  pevně stáhneme truhlářskými svěrkami. Proti otlačení materiálu je podložíme rovným tvrdým odřezkem. Na spodní stranu botníku připevníme malé plastové nožičky. Do hotového praktického botníku stačí vložit poličky a můžeme jej zabydlet.

Botník za dveře 6
i (Zdroj: Pavel Zeman)
Botník za dveře 6

Prima tip

Pokud máme strach, že nažehlovací páska nebude dost odolná, můžeme si nechat připravit díly s narážecí hranou, to ovšem doma neuděláme, musíme si je nechat připravit přímo v prodejně nebo truhlárně

Publikováno: 16. 1. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman