reklama

Uháčkujte si stylové podložky pod talíře, zvládne to i začátečník

Podložky pod talíře jsou praktickým pomocníkem v kuchyni. Pomáhají udržovat čistý stůl bez koleček, skvrn a škrábanců. Uháčkujte si tedy s námi také takové stylové podložky pod talíře. Přichystali jsme si pro vás návod. Není to nic složitého a zvládnout by to měl i začátečník.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Podložky pod talíře jsou nejen praktické, ale i estetické. Můžete si je koupit, ale i uháčkovat (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k tomu budete potřebovat:

  • T-shirt yarn čili tričkové špagáty, v našem případě jsme použili 700g balení
  • háček velikost 10
  • nůžky
  • jehlu a nit
  • ozdobné štítky (nemusí být)
Potřeby k háčkování podložek pod talíře, nůžky, jehla, nit a příze
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K vytvoření podložek pod talíře toho nepotřebujete mnoho. Stačí vám příze tričkového charakteru, nůžky, háček a jehla s nití

Základem těchto podložek je tzv. magic ring, jednoduše řečeno kouzelný kroužek. Ten vytvoříte přehozením příze přes dva prsty, kdy kratší konec směřuje dopředu, konec, který je spojený s klubíčkem, by měl jít směrem dozadu.

Překřížená příze na prstech
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Popisek Nejprve si přízi překřižte na prstech

Háček veďte pod zkřížení přízí. Zespodu pak naberte přízi na háček a protáhněte ven. Následně pak vytvořte ještě dvě klasická řetízková očka.

Vytvoření základu, tzv. magic ring
Háček veďte spodem přes překřížení, naberte přízi (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Háčkování magic ring
Nabranou přízi protáhněte ven. Následně na ni uháčkujte ještě dva řetízkové stehy (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nyní máte kroužek z příze, háček s dvěma řetízkovými očky a okolo kroužku jde volný konec příze. Teď potřebujete uháčkovat ještě 9 double crochet stitch čili dlouhý sloupek. Seshora naberte na háček přízi, následně pak háček veďte pod kroužek a volnou přízi, a zespodu naberte další přízi, kterou spodem protáhněte zpět. Na háčku tak máte tři očka. Nyní háček veďte seshora a naberte si další přízi, kterou protáhněte dvěma oky na háčku. V dalším kroku postup opakujte. Na háčku vám tak zůstane jedno oko. To opakujte do té doby, dokud nemáte na kroužku celkem 10 oček.

Háčkování na kroužku double crochet stitch
Na magic ring uháčkujte ještě 9 dalších double crochet stitch (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Magic ring s 10 double crochet stitch
Po uháčkování máte na kroužku celkem 10 ok (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nyní je nutné řadu zakončit. To uděláte tak, že nejprve pořádně zatáhnete za konec příze. Kroužek se vám tak stáhne do malého neuzavřeného kolečka.

Uháčkované kolečko
Nyní kroužek za volný konec stáhněte. Kroužek se vám tak uzavře. Nahoře vám zůstaly otevřené konce k uzamčení (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Uzavírání kolečka
To můžete spojit různými způsoby. U skrytého stehu je nutné háček sundat z posledního očka, zezadu háček protlačit pod prvním očkem, nabrat poslední očko a protáhnout ho na zadní stranu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pro skryté uzavření je zapotřebí, abyste háček protáhli pod první očko zezadu dopředu, nabrali jste poslední očko na háček a protáhli ho na druhou stranu. Očko si rukou podchyťte a veďte háček zepředu dozadu pod stejným očkem, abyste si na háček nabrali přízi, kterou protáhnete dopředu. Máte tak dvě očka naproti sobě. Háček si opět přehoďte a naberte si je na háček. Nejprve přitom naberte zadní očko, pak přední očko. Dvě oka sháčkujte v jedno. Nad ně naberte dvě řetízková očka.

Uzavření kroužku a začátek nové řady
Následně si zadní očko rukou přidržte, vytáhněte z něj háček, který veďte pro změnu zepředu dozadu pod prvním očkem, naberte přízi a tu vytáhněte na druhou stranu, tedy dopředu. Vyndejte háček a naberte na něj nejprve zadní očko a potom to přední (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Kolečko je připraveno k háčkování další řady
Dvě oka sháčkujte dohromady a nakonec uháčkujte ještě dvě řetízková oka (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Máte uháčkované základní kolečko a nyní se pusťte do háčkování první řady. Tu uháčkujte tak, že v každém očku uháčkujte dvě očka. Místo deseti oček tak na konci druhé řady budete mít 20 oček. I v tomto případě na celý kruh použijte double crochet stitch. Konec řady zakončete stejným způsobem jako první řadu.

Uháčkovaná první řada
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
První řada se háčkuje tak, že do každého oka se háčkují dva sloupky double crochet stitch

Druhá řada se háčkuje za použití double crochet stitch, tedy dlouhého sloupku. Do jednoho očka uháčkujte dvě očka a do druhého pouze jedno, tak to střídejte po celém obvodu kruhu. Na konci řady byste měli mít 30 oček. Řadu uzavřete stejně, jak tomu bylo v předešlých řadách.

Uháčkovaná druhá řada
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Druhá řada se háčkuje trochu jinak. Po celém obvodě se střídají dva double crochet stitch v jednom oku a jeden double crochet stitch

Třetí řadu háčkujte opět double crochet stitch. Dvě oka po jednom double crochet stitch, a potom v jednom dvě double crochet stitch.

Uháčkovaná třetí řada
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
V třetí řadě se dvě oka v jednom oku pletou každé třetí oko

Čtvrtá řada je v našem případě poslední. Tuto řadu háčkujte rovněž double crochet stitch, kdy tři oka háčkujte po jednom double crochet stitch a následně pak v jednom očku uháčkujte dvě double crochet stitch. Po uháčkování řady do konce kruh uzavřete a ukončete háčkování. Nakonec je nutné vše začistit, konce založit a zapošít tak, aby nebyly vidět. Podložky pod talíře jsou potom již připravené k použití.

Hotové podložky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hotové podložky pod talíře ukončete. Zapošijte je tak, aby jejich konce nebyly vidět, a z přední strany je můžete ještě ozdobit štítkem

Náš tip na závěr:

  • Z jednoho balení jsme nakonec uháčkovali 3 podložky pod talíř.
  • Pokud byste chtěli větší podložku, pokračujte pátou řadou, v níž 4 oka uháčkujte jedním double crochet stitch a jedno oko pak se dvěma double crochet stitch.

Podívejte se, jak můžete recyklovat staré látky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.