Máte ve skříni modely, které jste už roky neměli na sobě a pravděpodobně si je už ani nevezmete? Je čas s nimi něco udělat, dát jim druhou šanci. A to platí i pro oblečení s dírou nebo třeba polité barvou. Takové kousky také nepatří do koše, ale můžete najít ještě jiné vhodné využití. A hned si můžete dát do kasičky několik stovek až tisíce korun, které byste jinak utratili za nové věci!
Zachovalé kousky prodejte v bazaru
Pokud vaše dítě vyrostlo z bundy či kalhot nebo už nechcete nosit společenské šaty, které jste měli jednou na sobě, můžete je zkusit prodat – třeba přes inzerát na internetu. Takovou možnost má každý člověk, aniž by musel například podávat daňové přiznání. Soukromý prodej přes inzerát je v dnešní době už milionkrát ověřená praxe, která funguje. Díky tomu lze i velmi šikovně získat aspoň nějaké peníze zpátky a získat „zadarmo“ finance třeba na nové boty...
Darujte věci na charitu a odečtěte si to z daně
Oblečení, které už nechcete nosit nebo z něj děti vyrostly, ale vypadá k světu, lze dát také úplně jednoduše na charitu. Je vám líto, že z toho už nic nebudete mít, kromě dobrého pocitu, že jste třeba ještě někomu pomohli? Nemusí. Tady tentokrát naopak můžete využít možnosti související s daní. Dary, i hmotné, lze z daně odečíst. Stačí si nechat vystavit u příslušné neziskové organizace potvrzení o vyčíslené hodnotě věcného daru a to odevzdat do poloviny února následujícího roku účetní v práci nebo přiložit k daňovému přiznání v případě podnikatelů.
Vytvořete ze starého oblečení nové
Prodat nebo darovat můžete pouze oblečení, které ještě vypadá slušně. Co když ale máte prošoupané kalhoty nebo flekatou sukni? Když už nic jiného, může zničená sukně alespoň ještě posloužit jako hadr (i to vám ušetří pár korun, když za něj nebudete muset utrácet v drogerii). Ale pokud už takový kousek staršího nebo poničeného oblečení máte ve skříni, možná se pro něj najde uplatnění ještě takové, pro které ani nebylo stvořeno. Nový kousek možná vykouzlíte dřív než byste našli nový podobného typu v e-shopu nebo vybrali v kamenné prodejně. A to se vyplatí dvojnásob.
1. Už okoukané obyčejné tričko lze oživit třeba batikou, výšivkou, krajkou nebo fixami na textil nebo vyrobit tašku či nákrčník.
2. Poznáváte v kabelce starou džínovou nohavici? Pokud se vám ve skříni nějaké staré džíny povalují, určitě je nevyhazujte. Nohavici ustřihněte tak vysoko, jak vysokou chcete mít kabelku, z horní části pak oválné dno kabelky. Z druhé nohavice vystřihněte pruhy, ze kterých vytvoříte ucha. Na vnitřní část kabelky můžete využít staré triko.
3. Staré košile jsou výborným materiálem na spoustu nových věcí. Například z přední části můžete ušít šik kuchyňské zástěrky.
4. Stále ještě pěkné lodičky s okopanou špičkou zachráníte jednoduchým přelakováním špičky. Vystačíte se s krycí páskou, barvou na kůži a štětcem.
5. Ze starého vlněného svetru můžete ušít třeba rukavice nebo čepici. Svetr vyperte na vysokou teplotu. Tím se pletenina zaplstí a nebude se při stříhání párat.
6. Staré svetry se skvěle hodí na výrobu nových polštářů. Většinou jsou nejvíce zničené rukávy a spodní lem svetru, bývají brzy plné žmolků. Ty tedy jednoduše odstřihněte a ze zbytku ušijte polštáře. Jenom pozor! Pletenina se páře, proto musíte jednotlivými očky v řadě protáhnout jehlici a pleteninu znovu ukončit.
7. Máte staré volnější kalhoty, které se vám prošoupaly v sedu a nelze je tím pádem předělat na klasické kraťasy? Může je ještě unosit vaše dítě. Docela jednoduše z nich uděláte model o několik čísel menší. Ten uděláte tak, že staré kalhoty přeložíte, přiložíte dětské kalhoty, podle kterých budete dělat střih ideálně tak, abyste využili jeden z hotových švů. Obkreslete v místech, kde je dost látky a kde se vyhnete poškozeným místům. Pak vystřihněte, dejte model dohromady pomocí špendlíků, sešijte a v pase udělejte tunel na gumu.
8. Pokud vaše dítě vyroste z kalhot, může je ještě užít – stačí našít na spodní část nohavic vtipné prodlužující motivy – krajku nebo látku v jiné barvě.
9. A z odložených nebo lichých ponožek můžete udělat třeba roztomilou hračku.
Publikováno: 24. 9. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková