Kaktusy jsou sice rostliny, které toho příliš mnoho nepotřebují, ale i ony se musí jednou za čas přesadit. Přesazení kaktusů se řada lidí bojí, ale vy nemusíte, když budete správně vybaveni. Je sice pravda, že kaktusy mají velmi křehké kořeny a je proto důležité, aby přesazení bylo provedeno bezpečně a správně, ale dá se to zvládnout.
Kdy přesadit kaktus?
K přesazení byste měli přistoupit tehdy, když si kaktus přinesete z obchodu domů. K dalším důvodům, proč přesadit kaktus, jsou pak chvíle, kdy kaktus ve stávající zemině neprospívá, zemina zůstává stále vlhká, kořeny prorůstají nádobou, která se různě deformuje.
Mladé kaktusy je zapotřebí přesadit jednou ročně, starší kousky přesazujte jednou za dva až tři roky. Tou nejvhodnější dobou pro přesazování kaktusů je jaro. Vhodnou dobou však je i léto. Pokud to není skutečně nutné (nemají nějaké zdravotní problémy), kaktusy nepřesazujte v době vegetačního klidu.
Co na přesazení kaktusů budete potřebovat
- ochranné rukavice (Mnoho kaktusu má skutečně ostré ostny, které mohou být i nebezpečné, a proto si pořiďte skutečně silné zahradnické rukavice. Nevhodné jsou rukavice z tlustého plátna nebo kůže.)
- kovové kleště (Velikost kleští i ostatních nástrojů se odvíjí od velikosti kaktusu a ostrosti jeho ostnů. U malých kaktusů nejsou zapotřebí.)
- noviny nebo igelit
- keramzit
- zeminu pro kaktusy
- novou nádobu k přesazení (Nádoba by měla mít ve spodní části dostatečně velký drenážní otvor a měla by být jen o něco málo větší, asi o 1 cm. Kaktusy nepotřebují příliš velké květináče.)
- lopatku na zeminu, ale vystačí i obyčejná polévková lžíce
- ostrý nůž nebo nůžky
- fungicid v rozprašovači
Jak přesadit kaktus?
Abyste po sobě snadno a rychle uklidili, rozprostřete si nejprve okolo sebe noviny. Potom si oblečte ochranné rukavice. Vezměte do ruky nůž a objeďte s ním vnitřní okraje květináče. Následně pak vezměte do rukou kovové kleště, jimiž opatrně uchopte kaktus. Druhou rukou zároveň přidržte zespodu nádobu. Opatrně kaktus kroutivým pohybem z nádoby vyjměte a položte ho naplocho na pracovní desku.
Z kořenového balu kaktusu odstraňte starou půdu. Tento proces čištění by měl probíhat velmi delikátně, tedy s citem, abyste nepřetrhali příliš mnoho kořenů. Je to totiž ta největší slabina kaktusu.
Po odhalení kořenů je zkontrolujte, zda jsou zdravé a bez škůdců. Všechny mrtvé nebo nemocné kořeny odstřihněte. Podle potřeby použijte fungicid.
Zasaďte kaktus do květináče. Použijte k tomu speciální substrát pro kaktusy, ale použít můžete i zahradní substrát, který smícháte v poměru 1:1 s pískem. Kaktus zasaďte do stejné hloubky, jako byl v předešlé nádobě. Pomůže vám v tom keramzit, který nasypte na dno květináče. Při sázení si pomozte kleštěmi, kterými kaktus držte na místě, zatímco zbytek květináče zasypete zeminou.
U velkých kaktusů je velmi pravděpodobné, že při přesazování budete potřebovat pomoc od někoho druhého. Jeden pak bude držet kaktus a druhý jej bude zahrnovat zeminou. Zeminu dejte asi 1 cm pod okraj. Přesazený kaktus usaďte zpět na své světlé a teplé místo. Hned po přesazení ho rozhodně nezalévejte. Se zálivkou počkejte klidně i měsíc, do té doby, než se mu objeví nové ostny. Zpravidla tomu tak je již však za jeden týden.
Vyrobte si z kaktusů originální aranžmá:
Publikováno: 26. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová