reklama

Dožínkový věnec je typickým symbolem končícího léta. Pusťte se do jeho výroby

Obilný věnec, který se v minulých stoletích pletl po sklizni obilí, byl také označován jako dožínkový. Měl zvláštní symboliku. Pletly ho zkušené ruce mladých dívek a zdobily jej polním kvítím. Dožínková slavnost začínala odvezením posledního snopu z pole, pokračovala předáním dožínkového věnce hospodáři a následnou veselicí s jídlem a dobrým pitím. Naučit se plést dožínkový věnec můžete i vy.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvládli byste uplést dožínkový věnec? A víte, co to je? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dožínky

V období července a srpna se na polích sklízelo obilí, čemuž se říkalo žně. Velmi namáhavá a převážně ruční práce byla nakonec odměněna, a to ve formě tzv. dožínkové slavnosti. Jakmile byly z pole odvezeny všechny snopy obilí, z posledního uvila chasa velký věnec, ozdobila jej polním a lučním kvítím a předala jej hospodáři na znamení, že je hotovo.

Hospodář pak tento věnec uschoval do komory a vynesl jej dotud až na Štědrý den. V tento den se z něj pak vybírala dozrálá zrníčka, kterými se krmily slepice, aby lépe nesly, a krávy, aby lépe dojily. Dožínky nebo také obžinky, ožínky, dožitá, dožatá či žnivuvka tedy nastávaly vždy po sklizni obilí, která zajišťovala obživu národu na další období. Jejich základní myšlenkou bylo děkování za štědré dary poskytnuté přírodou.

Léto
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léto je také ve znamení žní a sklizně

Při dožínkové slavnosti pak každý, kdo pracoval na poli, dostal odměnu a pro všechny byl připraven dostatek jídla a pití. Slavnost byla doprovázena tancem a zpěvy a hodovalo se dlouho do noci. Tyto slavnosti se vážou převážně ke slovanským tradicím, ale není vyloučeno, že se takto veselili již staří Keltové a jiné původní kmeny, které žily v Evropě před příchodem Slovanů. K dožínkám se také váže další množství tradic a zvyků, dožínkový věnec však jako jeden z mála přetrval až do dnešních dní.

Dožínky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dožínky patří mezi starodávné lidové slavnosti

Současnost používá obilné klasy jako ukázku starých obyčejů. Symbolizují venkov, staré zvyky a časy, přírodu, žně nebo léto. Kromě obilných klasů se pak do novodobých dožínkových věnců, jako dekorace, přidávají nejrůznější luční květy, ale také bylinky, jako levandule, dále kopretiny, vlčí máky, heřmánek, jetel nebo zlatobýl. 

Levandule
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obdobnou dekorací je věnec z levandule

Výroba slaměného věnce

Základem věnce bude slaměný korpus. Budeme k tomu potřebovat větší množství dlouhých stébel slámy. Ideální je při žních sesbírat na poli posekané klasy. Slámu lze také sehnat u farmářů nebo si můžete koupit již hotový slaměný korpus v květinářstvích a hobby obchodech. 

Vezmeme si slaměný snop, urovnáme jej, aby z něho netrčela sláma na všechny strany, a začneme jej omotávat režným provázkem dokola. 

Přidávání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve si vyrobte korpus věnce ze slámy

Postupně budeme přidávat další slaměná stébla, aby byl korpus velký a pevný. Provázek důkladně utahujeme, je potřeba, aby věnec držel svůj tvar.

Základ
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základ věnce nastavíte dalším přidáním slámy

Jakmile máme pevný, kulatý korpus, začneme na něj přikládat již zakrácené snopky obilných klasů. Můžeme použít jakékoliv obilí. 

Snop
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravte si dostatek obilných klasů

Klasy podle potřeby zastřihujeme nůžkami na požadovanou délku. 

Krácení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stonky jednoduše zakrátíte nůžkami

Obilné klasy poklademe po celém obvodu slaměného věnce a neustále pečlivě utahujeme provázkem, aby se věnec nerozpadl. 

Klasy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Celý věnec by měl být pokrytý klasy

Celý věnec by měl působit bohatým dojmem, neboť bohatá byla i sklizeň.

Obilí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte ječmen, pšenici, žito nebo oves

Jako závěrečnou dekoraci použijeme luční kvítí, které roste podél polí nebo v jejich těsné blízkosti. 

Květy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vhodnou dekorací je luční kvítí

Hotový věnec pak můžeme podle starodávného zvyku předat "hospodáři" nebo jej jednoduše zavěsit na dveře a uchovat jako vzpomínku na končící léto.

Dekorace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotový věnec zavěste na dveře

Na závěr patří poděkování Komunitnímu centru a zahradě Kotlaska za umožnění natáčení v jejich prostorách.

Jak na výrobu věnců z trávy a obilí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová