reklama

Floristické potřeby aneb Co si pořídit, než se pustíte do květinových aranží

První návštěva obchodu s floristickými potřebami je opravdový zážitek. Většinou mají zákazníci, kteří sem přicházejí poprvé nakoupit, alespoň hrubou představu o tom, co k aranžování květin potřebují, a mají i něco načteno, ale pak se ocitnou v hale plné nejrůznějších tajemných předmětů, nástrojů a věcí…

Floristické obchody nabízejí obrovskou škálu zboží a je třeba se zejména na začátku zorientovat a ideálně již dopředu vědět, co je pro floristickou práci opravdu nezbytné a co ne. Máme pro vás dobrou zprávu – stačí jen pár základních nástrojů a floristických potřeb a můžete bez obav začít pracovat! Pochopitelně časem budete chtít vyzkoušet třeba i další druhy dejme tomu floristických hmot než tu základní nebo si budete chtít vybrat z různých barev hliníkových drátků. 

Floristický nožík

– bez něj se neobejdete, protože až na výjimky se všechny květiny seřezávají tzv. šikmým řezem, který zajišťuje dostatečný přísun vody stonkem až do květu. Je potřeba pracovat s neustále nabroušeným nožíkem, který poškodí buňky stonku pouze minimálně, tudíž je dobré mít po ruce i brousek.

Floristické potřeby 2
i (Zdroj: Smart Press)
Floristické potřeby 2

Floristické nůžky

– zpočátku budete mít asi obavy z řezání nožíkem (což je jen otázka cviku), proto existují i speciální floristické nůžky.  

Zahradnické nůžky

– používáme na stříhání silnějších větví, květin s dřevnatými stonky, jako je například šeřík, popřípadě i na úpravu zeleně. Nůžky se prodávají v různé kvalitě – nejběžnější a nejpraktičtější jsou ty se zahnutými břity.

Floristické potřeby 3
i (Zdroj: Smart Press)
Floristické potřeby 3

Obyčejné nůžky

– potřebujeme zejména na střihání stuh, papíru na manžetu a lýka, a i u nich oceníte, pokud jsou dostatečně ostré. Není nic horšího, než když chcete začistit okraj stuhy a kvůli tupým nůžkám se vám stále třepí.

Nůžky na drát

– s drátky pracujeme často, proto ani tyto speciální nůžky by ve vaší floristické výbavě neměly chybět. Pochopitelně i zahradními nůžkami přestřihnete téměř každý floristický drátek, ale velmi se tím tupí. Při koupi si vybíráme takové, které mají malé pérko mezi břity – díky němu se nůžky automaticky otevírají, čímž nám usnadňují práci.

Vázací lýko umělé a přírodní

– v našich končinách se při vázání kytic setkáváme nejčastěji s lýkem umělým nebo přírodním – rafií (název vznikl podle latinského názvu tropické palmy [Raphia Ruffia], ze které se vyrábí). Umělé lýko je namotáno do klubka, má zelenou barvu a pro jeho pevnost se s ním váže většina kytic.

Floristická (gutaperčová) páska

– ve velkoobchodě zkrátka hledejte „gutaperču“, jinak této výborné pomůcce floristé neřeknou. Vyrábí se z papíru a na jedné straně má tenoučkou vrstvu gumy. Při práci pásku lehce natahujte, čímž se guma uvolňuje a páska krásně přilne k povrchu. Používá se zejména na začišťování úvazku, při výrobě korsáží na upevnění mokré vatičky, nebo pokud chcete přidat třeba zkumavku s květem na špejli.

Floristické potřeby 4
i (Zdroj: Smart Press)
Floristické potřeby 4

Vodotěsná floristická páska

– je navinutá po 50 m o šířce 6 mm a poměrně silně drží i při styku s vodou, což je velká výhoda, vzhledem k tomu, že nejčastěji se s ní lepí k podložce nasátá aranžovací hmota.

Obyčejná (kancelářská) lepicí páska

– i ve floristice má široké využití. Pomocí lepicí pásky vytvoříte mřížku na hrdlo vázy, která je příliš široká.

Aranžovací floristická hmota

– za objevem této fantastické aranžovací pomůcky stojí chemik Vernon Smithers, který ji veřejnosti představil již v roce 1940 (k nám se dostala až o 50 let později). Jde o lehkou hmotu vyrobenou z pryskyřice, která perfektně drží vodu a zároveň zamezuje růstu bakterií. Hmotu lze zakoupit v mnoha tvarových i barevných variantách, nejčastěji však ve tvaru tmavě zelené cihly, se kterou vyplníte jakoukoli zvolenou nádobu (popř. plastový tácek vyráběný přímo na velikost této cihly). Šedá cihla, která má i na omak trochu jinou strukturu, se využívá při aranžování suchých květin, vodu neabsorbuje.

Vázací drát

– prodává se na cívce, zelený nebo černý – na práci se živými rostlinami budete potřebovat zelený. Nejčastěji se používá k přichycení zeleně na slámový podklad při výrobě smutečních věnců nebo chvojí při adventní floristice.

Floristické lepidlo v tubě

– lze s ním lepit nejen živý materiál, ale jakýkoli další lehký materiál. Vtip je v tom, že místo, kde se lepidlo stýká s živým materiálem, nezhnědne, což by se stalo, pokud bychom použili lepidlo klasické. Využití má široké – lepí se s ním například květy na čelenku (pozor – vždy se používá jen na lehké květy, ty těžší je třeba připevňovat drátkem). Lepidlo vám nebude držet na listech, které jsou nastříkány leskem.

Lesk na listy

– jistě znáte při ošetřování pokojových rostlin. Zde se nanáší na čistě umyté listy, zaručí tak pěkný vzhled a slouží i jako menší prevence proti škůdcům. Lesk na listy používáme i u řezané zeleně – vypadá potom svěžeji.

Tavná pistole

– báječná pomůcka, zejména při výrobě adventních věnců, kdy lepíte přízdoby na věnec z chvojí. V předvánočním období téměř nedám lepicí pistoli do zásuvky! Používejte ji jen na lepení suchého materiálu – na mokrém materiálu silikon sice uschne, ale nedrží. Pozor na horký silikon, který umí bolestivě spálit pokožku.

Floristické potřeby 5
i (Zdroj: Smart Press)
Floristické potřeby 5

Stuhy

– mít po ruce několik atlasových stuh v různých šířkách a barvách je základ. Pokud stuhu přivážete na úvazek kytice, pak tvoří jakousi tečku za vazbou, je to skoro jako podpis floristy, který doladí barvu stuhy s barevností kytice. Po ruce mám vždy tři velikosti – 2 cm, 3 cm a 4 cm.

Text a návod je z knihy Můj květinový ateliér z nakladatelství Smart Press. Text byl redakčně krácen a upraven!

Floristické potřeby 1
i (Zdroj: Smart Press)
Floristické potřeby 1

Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.

Publikováno: 24. 9. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce