reklama

Znáte kastilské mýdlo? Pro jeho neocenitelné vlastnosti by nemělo chybět v žádné domácnosti

Hledali jste mýdlo šetrné k přírodě, které by bylo veganské a blahodárně by působilo na vaši pokožku? A už jste slyšeli o kastilském mýdle? Věříme, že tohle mýdlo předčí vaše očekávání. Jde totiž o geniální přírodní produkt, který je nejenže šetrný k přírodě, ale i k vaší pokožce, je rovněž i veganský a jeho využití v domácnosti je až neuvěřitelně rozsáhlé.

Kastilské mýdlo můžete používat nejen k mytí rukou, ale i k ošetření drobných ran (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kastilské mýdlo můžete použít skoro na všechno. A pozor, nejde přitom o žádnou žhavou novinku na trhu, naopak, kastilské mýdlo patří k těm nejstarším mýdlům na světě. Pojďte se spolu s námi s kastilským mýdlem blíže seznámit.

Co je Kastilské mýdlo?

Kastilské mýdlo je jedno z nejstarších mýdel světa. Vzniklo někdy v 16. století ve španělské Kastilii. Vyrábí se z hydroxidu sodného nebo hydroxidu draselného, olivového oleje a vody. Tuhé mýdlo je přitom z hydroxidu sodného a to tekuté pak z hydroxidu draselného. Moderní verze kastilského mýdla mohou být vyrobeny nejen z olivového oleje, ale také z oleje kokosového, konopného, avokádového, mandlového nebo třeba ořechového oleje. Kastilské mýdlo neobsahuje žádnou živočišnou složku, ani žádnou chemii, drsné detergenty, barvy, sírany nebo umělé vůně. Kastilské mýdlo je proto biologicky rozložitelné, netoxické, bezpečné pro děti i zvířata.

Kostky mýdla
Tuhé mýdlo je oproti tomu tekutému levnější, ale méně praktické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K čemu všemu můžete Kastilské mýdlo využít?

Kastilské mýdlo má neuvěřitelné možnosti využití. Použít ho můžete skoro ke všemu, třeba i k čištění drobných ran. Stačí jen, když naředíte 2 čajové lžičky mýdla s 450 ml vody a máte účinný čisticí prostředek, který dokonce pozitivně působí i na hojení drobných ran. Když jsme u toho čištění, víte, že kastilské mýdlo je i skvělým prostředkem na mytí nádobí? Stačí, když kastilské mýdlo naředíte s vodou v poměru 1:10. Tento saponát můžete použít i do myčky. Čisticí prostředek na kuchyň i koupelnu vyrobíte z 240 ml kastilského mýdla smíchaného s 1 l horké vody. Pro umocnění účinku pak můžete postříkanou plochu posypat ještě jedlou sodou. Po vydrbání nezapomeňte vše opláchnout čistou vodou.

Pokud potřebujete umýt okna, stačí, když smícháte jednu polévkovou lžíci mýdla s 1 l vody. Roztok na okna nastříkejte rozprašovačem. Roztok pak opláchněte sodovou vodou a nakonec vyleštěte novinami. Kastilské mýdlo však nemusíte používat pouze k úklidu, ale i k péči o své tělo. K umytí vlasů vám třeba vystačí, když smícháte jednu polévkovou lžíci kastilského mýdla s 240 ml vody. Z takto vyrobeného roztoku si pak trochu odeberte a vmasírujte do vlhkých vlasů. Ty si po umytí potom opláchněte čistou vodou. Mýdlo na ruce vyrobíte pro změnu smícháním 2 polévkových lžic mýdla s 350 ml vody. Jestli chcete antibakteriální mýdlo, přidejte do něj ještě ½ čajové lžičky čajovníkového oleje. 

Mytí oken
Naředěním jednoho litru vody s jednou lžící kastilského mýdla, získáte roztok, s nímž můžete umýt svá okna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kastilské mýdlo patří k těm nejjemnějším mýdlům, která jsou vhodná i pro citlivou pokožku. Pozitivně působí na suchou a podrážděnou pokožku, přirozeně ji hydratuje, pomáhá i mastné a aknózní pokožce, zklidňuje ekzémy, psoriázu a další kožní problémy. K umytí obličeje vám vystačí pouhé dvě tři kapky koncentrovaného kastilského mýdla, které nejprve v dlaních rozetřete do pěny, a potom si s pěnou umyjete obličej. Nakonec si vše důkladně opláchnete čistou vodou.  

A jelikož je kastilské mýdlo tak jemné a vhodné dokonce i na dětskou pokožku, můžete si z něj dokonce vyrobit i ekologické dětské vlhčené ubrousky. Potřebujete k tomu papírové ručníky a vzduchotěsnou, dobře uzavíratelnou nádobu. Do této nádoby pak dáte 2 polévkové lžíce kastilského mýdla, 450 ml horké vody, 1 polévkovou lžíci mandlového oleje a 1 polévkovou lžíci pleťové vody. Potom, co vše smícháte, do roztoku namočte papírové ručníky a deset minut počkejte, než je použijete. Kastilské mýdlo můžete použít i k holení. Stačí vám k tomu přitom pouze 4 až 5 kapek mýdla, které vetřete do dané oblasti, kterou pak oholíte a opláchnete čistou vodou.

Dítě, pěna
Ve správném poměru je možné kastilské mýdlo aplikovat na tělo. Kastilské mýdlo patří totiž k těm nejjemnějším mýdlům, které pozitivně působí na pokožku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K umytí vaší toalety smíchejte 250 ml mýdla s 1 l vody. Roztokem v rozprašovači pak vystříkejte a vydrbejte celou toaletu. Na mravence prý pak funguje sprej vyrobený z 60 ml kastilského mýdla a 1 l vody. Výčet využití kastilského mýdla je skutečně rozsáhlý a my rozhodně nezmínili ještě všechno. Koupit si ho můžete i u nás, i když si při jeho nákupu musíte dávat pozor, abyste koupili skutečné kastilské mýdlo a ne jen takové, které se za něj vydává. Pravé kastilské mýdlo je 100% a neobsahuje žádné barvivo, umělou vůni nebo chemickou složku, tvoří ho pouze voda a rostlinné oleje. Dostupné je v tuhé nebo v tekuté podobě.

Upozornění na závěr

Spolu s tvrdou vodou kastilské mýdlo dělá bílý film. Kastilským mýdlem by se neměly umývat barvené vlasy, protože z vlasů odstraní velkou část barvy. Spolu s octem nebo citronovou šťávou vytváří na površích trvalý bílý potah, který už ničím nesmyjete, a proto kastilské mýdlo s těmito látkami nekombinujte.

Ocet, citron
Při používání kastilského mýdla se vyhněte octu a kyselině citronové, mohlo by dojít k poškození povrchů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyrobte dětem zábavný sliz z mýdla:

Publikováno: 25. 8. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová